میانگین سرمایه گذاری خطرپذیر در سال 1400 چقدر بوده است؟

آخرین گزارش انجمن VC نشان می دهد که مجموع قراردادهای سرمایه گذاری خطرپذیر اعلام شده توسط 36 عضو در سال 1393 بالغ بر 2214 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش دیجیاتو، همچنین بر اساس این گزارش، میانگین ارزش هر قرارداد سرمایه گذاری 7 میلیارد تومان است. برای درک بهتر این رقم باید بدانید که تویوتا لندکروزر 10 ساله در بازار ایران بیش از 7 میلیارد تومان معامله می شود.

انجمن صنفی کارفرمایان صندوق ها و موسسات سرمایه گذاری مخاطره آمیز کشور از دی ماه سال 1390 آغاز به کار کرد که “شبکه سازی”، “پشتیبانی و مشاوره” و “آموزش و توانمندسازی” از جمله خدمات ارائه شده توسط جامعه وی سی است. خدمات مالی آن نیز شامل سرمایه گذاری خطرپذیر، تسهیلات و تضمین می باشد.

بر اساس آخرین گزارش این انجمن تعداد اعضای آن به 104 نفر رسیده است که بیشتر آنها را صندوق های تحقیقات و فناوری و شرکت های خصوصی تشکیل می دهند.

اعضای انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر

البته بسیاری از قسمت های این گزارش شامل همه اعضا نمی شود. به عنوان مثال برای پراکندگی جغرافیایی اعضای انجمن از داده های 64 نفر استفاده شد که نشان می دهد بیش از 65 درصد آنها در استان تهران فعال هستند.

همچنین بر اساس اطلاعات نیمی از اعضا، سرمایه ثبت شده 57 درصد از اعضای انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر کمتر از 10 میلیارد تومان گزارش شده است.

42 درصد سرمایه گذاری ها زیر یک میلیارد تومان بوده است

اعضای جامعه VC از چهار جهت فعال بوده‌اند: سرمایه‌گذاری مستقیم در استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری، سرمایه‌گذاری خطرپذیر در پروژه‌هایی مانند تامین مالی جمعی، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سرمایه‌گذاری خطرپذیر مانند مشارکت در ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر، و سایر سرمایه‌گذاری‌ها. در سرمایه گذاری خطرپذیر مانند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال.

  تایید بازی Sackboy: Big Adventure برای کامپیوتر

گزارش سرمایه گذاری خطرپذیر انجمن نشان می دهد که در سال 1400 بیش از 2200 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده اند که البته این رقم شامل سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذاری پروژه و سایر سرمایه گذاری ها می شود.

رقم اعلام شده بر اساس داده های 36 عضو انجمن شامل 20 صندوق تحقیقات و فناوری، 12 شرکت سرمایه گذاری خصوصی، دو شتاب دهنده و سرمایه گذار فرشته، یک شرکت توسعه خدمات فناوری و یک صندوق بورس جسور است.

گزارش سرمایه گذاری خطرپذیر

دیدگاهتان را بنویسید