اختراع جدید دانشمندان برای بهره برداری ارزان از “هیدروژن سبز”

متخصصان با استفاده از فناوری نانو و روش‌های محاسباتی پیشرفته توانستند هیدروژن را از آمونیاک مایع جدا کنند، فرآیندی که تا کنون بسیار پرهزینه و انرژی بر بوده است. این تکنیک را می توان برای تحقق بخشیدن به پتانسیل هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک و کم آلاینده استفاده کرد که می تواند بدون تشدید بحران آب و هوایی به تامین نیازهای انرژی کمک کند.

نائومی هالاس، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: هیدروژن یک سوخت پاک است که تنها در صورتی توسعه می‌یابد که ذخیره و بازیابی آن راحت‌تر و ارزان‌تر باشد. هیدروژن به عنوان یک سوخت سازگار با محیط زیست، مزایای بسیاری مانند چگالی انرژی بالا و عدم انتشار کربن را ارائه می دهد. با این حال، فشرده سازی هیدروژن خالص برای حمل و نقل بسیار گران است و ذخیره آن برای مدت طولانی دشوار است.

اخیراً دانشمندان شروع به استفاده از مواد شیمیایی میانی مانند آمونیاک برای انتقال و ذخیره هیدروژن کرده‌اند. یکی از مشکلاتی که آنها با آن مواجه هستند، تجزیه آمونیاک به هیدروژن و نیتروژن است، فرآیندی که به دمای بالاتر از 400 درجه سانتیگراد (732 درجه فارنهایت) نیاز دارد. برای حل این مشکلات، محققان از نور از طریق فناوری نانو برای شکستن پیوندهای شیمیایی نگهدارنده مولکول های آمونیاک به جای استفاده از گرما برای شکستن آنها استفاده کردند. علاوه بر این، آنها از یک کاتالیزور بسیار ارزان‌تر حاوی آهن و مس استفاده می‌کنند.

این روش ها به آنها کمک کرد تا هیدروژن را از آمونیاک تنها با استفاده از نور LED های کم مصرف در دمای اتاق و بدون حرارت اضافی استخراج کنند. در تحقیقات آینده این تیم، هدف کاهش هزینه و آلودگی کربن ناشی از ایجاد آمونیاک است که چرخه حمل و نقل را آغاز می کند.

  Actiogen Focus on Call of Duty: Warzone 2 در سال 2022 عرضه می شود

امیلی کارتر، یکی از نویسندگان مقاله و کارشناس انرژی و محیط زیست در پرینستون، می گوید: «هیدروژن در همه جا در صنعت استفاده می شود و به طور فزاینده ای به عنوان سوخت استفاده خواهد شد، زیرا جهان به دنبال کربن زدایی منابع انرژی خود است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیدروژن عمدتاً به صورت ناپایدار از گاز طبیعی (ایجاد انتشار دی اکسید کربن) تولید می شود و حمل و نقل و ذخیره آن مشکل است. هیدروژن باید به طور پایدار تولید شود و به جایی که نیاز است منتقل شود. اگر بتوان آمونیاک را بدون انتشار کربن تولید کرد، می‌توان آن را حمل، ذخیره و در نهایت به عنوان منبع هیدروژن سبز با استفاده از فوتوکاتالیست‌های مس-آهن-مس با نور LED استفاده کرد.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید