نسل بعدی کنسول های ایکس باکس و پلی استیشن تا سال 2028 وارد بازار نمی شوند

هر دو شرکت در بیانیه‌ای که اخیراً به عنوان بخشی از تحقیقات جاری توسط اداره رقابت و بازار بریتانیا (CMA) در مورد خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت منتشر شد، درباره زمان‌بندی احتمالی کنسول‌های جدید بحث کردند. این سازمان نسبت به تأثیری که این قرارداد 68.7 میلیارد دلاری می‌تواند بر توانایی پلی‌استیشن برای رقابت داشته باشد، ابراز نگرانی کرد، زیرا این قرارداد باعث می‌شود که مایکروسافت مالکیت سری Call of Duty را به دست آورد.

از سوی دیگر، طبق گفته‌ها، این تأثیر احتمالاً در زمان عرضه کنسول‌های نسل بعدی محسوس خواهد بود. جایی که گیمرها تصمیمات جدیدی برای خرید کنسول می گیرند. لازم به ذکر است که سونی و مایکروسافت کنسول های نسل فعلی خود یعنی سری پلی استیشن 5 و ایکس باکس را در نوامبر 2020 عرضه کردند. مایکروسافت در پاسخ به نگرانی های CMA اعلام کرد که عرضه نسل بعدی کنسول ها سال ها باقی مانده است و ادعا کرد که هر تاثیر معامله تا حد زیادی حدس و گمان است. در این بیانیه آمده است:

طرفین معامله، مایکروسافت و اکتیویژن، این واقعیت را که برخی از گیمرها احتمالاً در آغاز نسل جدید از کنسول خود قدردانی خواهند کرد، انکار نمی کنند.
البته مایکروسافت همچنین خاطرنشان کرد که این رویداد تقریباً هر هشت سال یکبار اتفاق می افتد و به نظر می رسد حداقل تا پاییز 2028 برای عرضه کنسول های جدید طول بکشد.
سئو کول

البته، سونی استدلال می‌کند که تهدید بسیار واقعی مایکروسافت برای تبدیل Call of Duty به یک IP انحصاری وجود دارد، در حالی که رقیبش ادعا می‌کند که انگیزه تجاری کمی برای انجام این کار دارد. بیانیه مایکروسافت همچنین تأیید می کند که پیشنهادی به سونی ارائه کرده است که Call of Duty را حداقل تا پایان سال 2027 روی پلی استیشن نگه می دارد. در هر صورت، حتی اگر مایکروسافت قصد دارد Call of Duty را پس از سال 2027 از پلتفرم های پلی استیشن حذف کند، این شرکت ادعا می کند. که سونی زمان زیادی برای سازگاری خواهد داشت.

 

Футбол Чм

از سوی دیگر، سونی در بیانیه‌ای به پیشنهاد مایکروسافت برای نمایش Call of Duty در پلی‌استیشن تا سال ۲۰۲۷ اشاره کرد و اینکه چگونه می‌تواند بر موفقیت کنسول بعدی آنها تأثیر بگذارد. البته، این بسیار منطقی است، زیرا حتی با فرض اینکه سونی توانایی و منابعی برای توسعه یک سری Call of Duty موفق داشته باشد، سال ها و میلیاردها دلار برای به چالش کشیدن Activision نیاز است. علاوه بر این، سری Battlefield نشان داده است که چنین تلاش هایی احتمالاً با شکست مواجه می شوند.
سئو کول

سونی در جای دیگری از بیانیه خود استدلال کرد که اگر مایکروسافت کنترل بازی های غیرقابل حمل اکتیویژن را به دست آورد، می تواند به قیمت های بالاتر برای سخت افزار، نرم افزار و خدمات اشتراک منجر شود. سونی همچنین ادعا می کند که استراتژی واقعی مایکروسافت در پشت معامله اکتیویژن بلیزارد این است که پلی استیشن را شبیه نینتندو کند و نتواند با آنها در عرصه شوتر 18+ رقابت کند.

در هر صورت باید دید این مسائل چگونه حل می شود و آیا قرارداد مایکروسافت نهایی می شود یا خیر. با این حال واضح است که تا سال 2028 هیچ کنسول نسل جدیدی وجود نخواهد داشت.

منبع خبر: خبر فوری

دیدگاهتان را بنویسید