نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

نسبت طلایی در عکاسی یکی از موضوعات مهم در دوران عکاسی است که علاقه مندان باید به آن توجه کافی داشته باشند. فرقی نمی کند موضوع عکاسی شما یک درخت، یک فرد، یک ساختمان یا چیز دیگری باشد. حتی مهم نیست که بخواهید عمودی یا افقی عکاسی کنید. نسبت طلایی که باید دنبال شود 1.618:1 است. اکثر صفحه نمایش های دوربین امروزی مشبک و قاب «یک سوم» هستند. این نسبت طلایی با عناوین دیگری مانند نسبت الهی، نسبت طلایی، مارپیچ طلایی، مارپیچ فیبوناچی یا نسبت فی نیز نامیده می شود. در ادامه این مقاله با ما در دیجیرو همراه باشید تا با نسبت طلایی در عکاسی بیشتر آشنا شوید.

نسبت طلایی یا فی چیست؟

در واقع با استفاده از نسبت طلایی در عکاسی، عکاسان یا علاقه مندان به عکاسی می توانند یک سوژه (چه درخت، یک فرد، یک ساختمان یا عناصری مانند افق) را در کادر دوربین خود به گونه ای قرار دهند که به نظر برسد. بهترین و چشم نوازترین برای بیننده. . این نسبت طلایی 1.618:1 است.

برای اولین بار در قرن سوم قبل از میلاد، اقلیدس به نسبت طلایی اشاره کرد. این ریاضیدان یونانی به خاطر آثار هندسی خود که امروزه «هندسه اقلیدسی» نامیده می شود، شهرت دارد. او توانست با استفاده از مستطیل ها نسبت طلایی را محاسبه کند، البته این نسبت را می توان با یک خط نیز توضیح داد.

مارپیچ طلایی قانونی مبتنی بر ریاضیات است که می گوید:

هر خطی را می توان به گونه ای تقسیم کرد که نسبت قسمت بلندتر تقسیم بر نیم خط کوتاهتر در واقع همان نسبت تقسیم خط کامل به نیم خط بلندتر باشد.

برای سهولت درک این قانون، آن را به صورت گرافیکی در زیر توضیح داده ایم:

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 1

قسمت اول (بزرگتر) را a و قسمت کوچکتر را b می نامیم. طول کل خط برابر با a+b است.

حال رابطه بین آنها به صورت زیر است: a/b = (a+b)/a = 1.6180339887498948420

گفته می شود این نسبت طلایی در عکاسی عددی غیرمنطقی است که برای همیشه ادامه دارد و برای اختصار آن را در عنوان 1.618 قرار می دهیم. در ریاضیات، این عدد خاص و منحصر به فرد با حرف یونانی فی نشان داده می شود.

این قانون و نسبت برای عکاسان و علاقه مندان به عکاسی که ریاضی را می فهمند بسیار مفید است. می توانید از این نسبت طلایی در عکاسی برای ساخت مارپیچ های طلایی و شبکه های فی استفاده کنید. این لایه ها به عناصر کمک می کند تا بصری در جای خود قرار گیرند.

  بررسی شیائومی 12 لایت; میان رده با حس پرچمدار

شبکه بخش طلایی در عکاسی چیست؟

کادربندی Fi عملکردی مشابه قانون شبکه یک سوم دارد که اغلب برای عکاسی و حالت عکس استفاده می شود. قانون یک سوم یکی از اساسی ترین اصول در عکاسی است. در طول این شبکه، از دو خط افقی و دو خط عمودی برای تقسیم کادر تصویر استفاده می شود.

قانون یک سوم قاب عکس شما را به سه ردیف و سه ستون با اندازه مساوی یا 1:1:1 عمودی و 1:1:1 افقی تقسیم می‌کند. شبکه مقطع طلایی در عکس عملکرد مشابه قبلی را دارد، با این تفاوت که با توجه به قسمت طلایی، سطر و ستون وسط را کوچکتر می کند. در نتیجه به صورت عمودی 1.618:1:1.618 و در افقی 1.618:1:1.618 خواهد بود.

به مقایسه زیر توجه کنید:

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 3

جالب است بدانید که چشم انسان به طور طبیعی به مناطقی کشیده می شود که خطوط شبکه ای در آنها قطع می شود. به همین دلیل این قسمت جایی است که نقطه کانونی عکس قرار می گیرد. در مثالی که در تصویر زیر می بینید، کهکشان راه شیری بر روی یک شبکه عمودی با نقطه کانونی تصویر در محل تقاطع قرار گرفته است.

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 4

بخش طلایی مارپیچ فیبوناچی در عکاسی

نسبت طلایی در عکاسی بر اساس دنباله فیبوناچی است که مارپیچ فیبوناچی را تشکیل می دهد. این دنباله و مارپیچ به نام لئوناردو ریاضیدان ایتالیایی که اهل پیزا بود و بعدها به فیبوناچی معروف شد نامگذاری شده است. فیبوناچی در سال 1202 این دنباله را در کتاب خود به نام «لیبر آباکی» معرفی کرد. این دنباله فیبوناچی، مانند لایه های لایه شبکه ای که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم، به شما کمک می کند تا سوژه خود را در بهترین موقعیت ممکن قرار دهید.

از نظر ریاضی، دنباله فیبوناچی با عدد 1 شروع می شود و به عدد قبلی خود اضافه می کند تا یک سری بی نهایت از اعداد طرح دار ایجاد شود. دنباله به شرح زیر است:

1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، …

در دنباله بالا متوجه خواهید شد که عدد 1+1=2 سومین عدد است و عدد 2+3=5 چهارمین عدد آن دنباله است و به همین ترتیب. بعد از دو عدد اول این دنباله متوجه می شویم که نسبت اعداد متوالی بسیار نزدیک به نسبت طلایی در عکاسی است.

  چرا ایرانی ها از حضور نمایندگان ایرانی خوششان نمی آید؟

در علم هندسه، مقطع طلایی را می توان نوع خاصی از مستطیل دانست. خط a+b (یا x+y) را بگیرید و آن را به مستطیلی تبدیل کنید که عرض آن x و طول آن x+y است. اگر مساحت این مستطیل را به یک سری مربع تقسیم کنید، یک مارپیچ بر اساس دنباله فیبوناچی ایجاد می شود.

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 5

آقای فیبوناچی کشف کرد که “بخش طلایی” چندین بار در طبیعت تکرار می شود. از مولکول های DNA گرفته تا گلبرگ های گل، طوفان ها و کهکشان راه شیری همه از این قانون پیروی می کنند. عکس‌هایی که با مارپیچ طلایی مرکزی در مرکز تصویر گرفته شده‌اند، به اندازه بخش طلایی در طبیعت چشم نواز هستند.

آدریان بیجان، استاد مکانیک در دانشکده مهندسی دوک پرت، می گوید:

با توجه به تکامل بینایی انسان در طول زمان، نسبت طلایی برای چشمان ما زیبا و دلنشین است.

به طور خلاصه می توان گفت که مغز ما ابتدا باید هر چیزی را که چشم ما می بیند پردازش کند. هر تصویری که در آن نسبت طلایی مشاهده شود به سرعت توسط مغز پردازش می شود و بنابراین جذاب و زیبا به نظر می رسد.

چگونه می توانیم از دنباله فیبوناچی استفاده کنیم؟

چه یک عکاس مبتدی یا یک متخصص باشید، می‌توانید از نسبت طلایی یا دنباله فیبوناچی برای جذاب‌تر کردن کار نهایی خود استفاده کنید. می توانید از این نسبت تصویر برای قاب عکس یا تصمیم گیری در مورد نحوه برش یک تصویر استفاده کنید. متاسفانه دوربین ها بیشتر از قانون یک سوم استفاده می کنند و مارپیچ فیبوناچی را ندارند.

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 5454

به طور کلی در مورد عکسبرداری با استفاده از نسبت طلایی باید صحنه یا سوژه مورد نظر را در کوچکترین حلقه مارپیچ قرار دهید. این دقیقا همان جایی است که شما به طور طبیعی دوست دارید خیره شوید. می توانید این مارپیچ را به چپ، راست، بالا یا پایین بچرخانید. نکته مهم این است که رابطه اساسی چشم با نقطه کانونی در تصویر مورد نظر خود را حفظ کنید.

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 55

اگر برای یافتن محل نسبت طلایی، روکشی روی صفحه ندارید، می توانید از عدد 9 برای تخمین مکان شی مورد نظر استفاده کنید.

  تاریخ انتشار بازی PGA Tour پس از یک سال تاخیر تایید شد

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 44

همانطور که مشخص است، مارپیچ برای هدایت چشم ما به طور کاملا طبیعی به نقطه کانونی تصویر یا از نقطه کانونی خارج از تصویر استفاده می شود.

لایت روم و فتوشاپ به کاربران خود اجازه می دهند تا از دنباله فیبوناچی یا بخش طلایی برای برش عکس استفاده کنند. برای استفاده از ابزار برش در این برنامه ها باید کلید O را فشار دهید و اطراف ناحیه ای را که می خواهید برش دهید بچرخانید. هنگامی که مارپیچ را کامل کردید، می توانید تغییرات مورد نظر خود را با فشار دادن Shift + O تکمیل کنید. سپس ابزار برش را بچرخانید یا اندازه عکس را طوری تغییر دهید که شی مورد نظر درست در مرکز مارپیچ طلایی قرار گیرد.

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 00

بهترین اپلیکیشن های نسبت طلایی

شبکه فای و نسبت طلایی فعال هستند و می‌توانند در برخی از برنامه‌های گوشی هوشمند استفاده شوند. به عنوان مثال، اپلیکیشن موبایل لایت روم دارای دوربینی است که می توانید از آن برای ضبط عکس های خود و ایجاد شبکه وای فای روی صفحه عکس استفاده کنید.

دانلود: برنامه لایت روم برای اندروید iOS (پرداخت رایگان درون برنامه ای)

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 33

دوربین نسبت طلایی (Golden Ratio Camera) یکی دیگر از اپلیکیشن های موبایلی است که به کاربران خود اجازه می دهد در هنگام ضبط تصاویر از شبکه های مرتبط با دنباله فیبوناچی استفاده کنند.

دانلود: برنامه دوربین نسبت طلایی برای اندروید iOS (پرداخت رایگان، درون برنامه ای)

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 22

اپلیکیشن دیگری که می توان به راحتی از نسبت طلایی در عکاسی استفاده کرد، اپلیکیشن Wise Camera است که شبکه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد و نحوه استفاده از هر کدام را توضیح می دهد. علاوه بر این، کاربران می توانند از لنزهای فوق عریض، تله فوتو و پرایم آیفون در این برنامه استفاده کنند.

دانلود: اپلیکیشن Wise Camera برای iOS (پرداخت رایگان درون برنامه ای)

نسبت طلایی در عکاسی به چه معناست؟ 1212

نسبت طلایی یا قانون یک سوم

قانون یک سوم و نسبت طلایی به شما کمک می کند عکس های بهتری بگیرید و سوژه خود را در مرکز عکس قرار دهید. این نوع عکاسی نه تنها تصویر نهایی را متقارن می کند، بلکه جذابیت و زیبایی آن را نیز نشان می دهد. بنابراین بیننده زمان بیشتری را صرف دیدن عکس مورد نظر و جزئیات آن می کند.

دیدگاهتان را بنویسید