کاهش جزئی در عملکرد RTX 4090 با کاهش مصرف برق به نصف

بهینه سازی مصرف انرژی کارت گرافیک NVIDIA RTX 4090 از روش کاهش ولتاژ و محدودیت مصرف توان مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جالبی به دست آمد.

مقایسه ای جالب در وب سایت QuasarZone بین عملکرد کارت گرافیک پرچمدار RTX 4090 در حالت کم ولتاژ یا حداقل ولتاژ بهینه GPU بدون از دست دادن عملکرد و محدود کردن مصرف برق کارت، می توان مصرف برق این کارت را به نصف بیشتر کرد. TDP آن را نشان می دهد. در ابتدا لازم به ذکر است که بهینه سازی مصرف انرژی کارت گرافیک RTX 4090 این کارت بسیار خوب ساخته شده است و این در بررسی های زمانی که این کارت منتشر شد مشهود بود. در واقع تست های مختلفی بر روی این کارت انجام شده است که نشان می دهد با وجود TDP این کارت بیش از 450 وات است، اکثر بازی ها به این سقف بسیار کمی نیاز دارند و اغلب با TDP کمتر استفاده می شود. با این حال، این کارت می تواند بیشتر بهینه شود و عملکرد بهتری را نشان دهد.

روش محدود کردن مصرف برق کارت گرافیک RTX 4090 در همان نمودارهای بررسی و بررسی زمان تحویل منابع مختلف نشان داده شد. اما فرآیند کاهش ولتاژ کمی پیچیده‌تر از اینها است و اکثر بازبینی‌کنندگان آن را پوشش نمی‌دهند. در این صورت مقایسه خوبی بین این دو روش انجام می شود.

کارت گرافیک QuasarZone RTX 4090 با پنج بازی مختلف گنجانده شده است Cyberpunk 2077، Spiderman استودیوی Insomniac Games، Forza Horizon 5، Lostark و PUBG رتبه بندی شدند. همه این بازی ها با وضوح 4K و حداکثر تنظیمات گرافیکی اجرا می شدند تا احتمال وجود گلوگاه GPU بررسی شود. و نه سایر قسمت های سیستم برای اطمینان. نتایج زیر برای نرخ فریم متوسط ​​و 1٪ نرخ فریم پایین به دست آمده است:

به طور خلاصه باید گفت که فرقی نمی کند از کدام روش استفاده شود. در هر صورت، بهینه سازی مصرف انرژی بهبود چشمگیری داشته است. البته کم ولتاژ این بدان معناست که سرعت کلاک بالاتر و مصرف انرژی کمتر، نتایج کمی بهتر است، اما هنوز اجرای آن کمی پیچیده تر است.

نمودار مصرف برق RTX 4090

بنابراین، محدود کردن مصرف انرژی راه حل بسیار ساده تری است که می تواند با استفاده از ابزاری مانند MSI Afterburner پیاده سازی شود. در هر صورت باید توجه داشت که در سخت ترین حالت، عملکرد پردازنده گرافیکی تنها به 8 درصد کاهش می یابد، در حالی که کاهش مصرف برق گاهی به 110 وات می رسد. RTX 4090 در این شرایط با نصف TDP تبلیغ شده خود کار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید