درمان سرطان پانکراس کلیک کنید

سرطان لوزالمعده دهمین نوع شایع سرطان و چهارمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.

سرطان پانکراس، به خصوص در مراحل اولیه، علائم زیادی را نشان نمی دهد. این باعث می شود که اغلب قبل از شناسایی گسترش یابد و تومورهای اضافی تشکیل شود. با این حال، امیدی برای پیشرفت و توسعه گزینه های درمانی وجود دارد.

تحقیقات محققان بر روی آنتی بادی TAB004 که توسط Pinku Mukherjee ساخته شده است، متمرکز شد.
دانشمندان گفتند: ما معتقدیم که آنتی بادی TAB004 می تواند برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی که پس از جراحی روی تومورهای جامد باقی می مانند برای جلوگیری از کلونیزاسیون سایر اندام ها یا بافت ها توسط این سلول ها استفاده شود. این آنتی بادی می تواند از ایجاد تومورهای ثانویه سلول های سرطانی جدا شده از تومور مادر و مقاوم به شیمی درمانی و رادیوتراپی جلوگیری کند.
این آنتی بادی پروتئین توموری به نام tMUC1 را هدف قرار می دهد و سیگنال های سلولی آن را که برای پیشرفت و متاستاز تومور ضروری هستند، مسدود می کند. با این حال، محققان دریافتند که آنتی بادی TAB004 در هدف قرار دادن تومورهای جامد چندان موثر نیست.
برای درک اینکه چرا این اتفاق افتاد، تیم تحقیقاتی به بیولوژی سلولی سلول های سالم سالم روی آوردند. سلول های اپیتلیال بافت هایی را ایجاد می کنند که اندام ها، غشاهای مخاطی و پوست را تشکیل می دهند. برای حفظ یکپارچگی این ساختارها، سلول ها شبکه ای از پروتئین ها را به نام ماتریکس خارج سلولی ایجاد می کنند.
زمانی که سلول‌هایی که با این ماتریکس تعامل دارند به مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی نیاز دارند، می‌توانند تحت آنویکیس قرار بگیرند. Anoikis نوعی مرگ برنامه ریزی شده سلولی است که پس از جدا شدن از ماتریکس خارج سلولی رخ می دهد.

  با اشاره به رونمایی از بازی جدید Crash Bandicoot در Game Awards 2022

محققان افزودند: برخلاف سلول‌های اپیتلیال طبیعی، سلول‌های سرطانی در برابر آنئوکیس مقاوم هستند. این بدان معناست که وقتی سلول های سرطانی از ماتریکس خارج سلولی جدا می شوند، در برابر مرگ سلولی مقاومت می کنند. سپس این سلول ها آزادانه از طریق سیستم گردش خون و لنفاوی حرکت می کنند تا سایر قسمت های بدن را از بین ببرند.
محققان توضیح دادند: ما از این آنتی بادی برای از بین بردن مقاومت سلول‌های سرطانی در برابر آنئوکیس و توانایی آنها برای زنده ماندن پس از جدا شدن از تومور مادر استفاده کردیم.
سلول های سرطانی دو شکل دارند که نوع اول گردتر و دیگری به دلیل وجود پروتئین tMUC1 ضخامت چسبناکی دارد.به گزارش سیناپرس، سلول هایی که شکل گردتری دارند نمی توانند به جایی بچسبند. در نتیجه سلول های بزرگ شده پس از چند روز درمان با آنتی بادی کوچک شده و در نهایت می میرند.

شکل دوم سلول های سرطانی به دلیل چسبندگی به سلول های سرطانی اجازه می دهد تا به سطح بافت ها و اندام ها بچسبند. این مطالعه نشان داد که آنتی بادی TAB004 به پروتئین tMUC1 متصل شده و از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری می کند.
درمان با آنتی بادی TAB004 به طور قابل توجهی رشد تومور را در مدل‌های موش کاهش داد. علاوه بر سرطان پانکراس، این آنتی بادی می تواند پروتئین tMUC1 را در سلول های سرطان سینه، تخمدان و کبد نیز هدف قرار دهد.
از دیگر کاربردهای احتمالی این آنتی بادی به عنوان یک استراتژی درمانی می توان به استفاده از آن در ترکیب با داروهای شیمی درمانی اشاره کرد.
نتایج این مطالعه در مجله Translational Research منتشر شد.

  راه حل جدید معترضان خیابانی برای ارتباط در هنگام قطع اینترنت بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید