صاعقه چگونه تشکیل می شود کلیک کنید

همه رعد و برق را دیده اند و از قدرت آن شگفت زده شده اند. در سراسر جهان، روزانه حدود 8.6 میلیون صاعقه رخ می دهد. اما مراحل رعد و برق که گام هایی از ابر رعد و برق تا زمین است، همچنان یک راز باقی مانده است.

چندین کتاب درسی در مورد رعد و برق نوشته شده است. اما هیچ کدام توضیح نمی دهند که چگونه این “زیگزاگ ها” (همان پله ها) شکل می گیرند و چگونه رعد و برق می تواند کیلومترها را طی کند.

تحقیقات جدید رعد و برق نشان می دهد که میدان های الکتریکی شدید در ابرهای صاعقه، الکترون ها را تحریک می کند تا انرژی کافی برای ایجاد “مولکول های اکسیژن دلتا” داشته باشند. این مولکول ها و الکترون ها برای ایجاد یک گام کوتاه و بسیار رسانا طراحی شده اند که به مدت یک میلیونیم ثانیه به شدت می درخشد. در پایین پله ها، جایی که تجمع دوباره رخ می دهد، مکثی وجود دارد و به دنبال آن یک پرش درخشان و چشمک زن دیگر رخ می دهد. این روند بارها و بارها تکرار می شود.

افزایش حوادث آب و هوایی شدید به این معنی است که حفاظت از صاعقه اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر بدانیم رعد و برق چگونه شروع می شود، بهتر می توانیم از ساختمان ها، هواپیماها و مردم محافظت کنیم.

رعد و برق زمانی رخ می دهد که ابرهای رعد و برق با پتانسیل الکتریکی میلیون ها ولت به زمین برخورد کنند. بین زمین و آسمان جریانی هزاران آمپر با دمای ده ها هزار درجه جریان دارد. عکس های فلش طیفی از جزئیات را نشان می دهد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. به طور معمول، چهار یا پنج جریان مغناطیسی ضعیف از ابر در مسیری زیگزاگی و نامنظم به سمت زمین منشعب می شوند.

  در خرید اسپیکر پی بک به چه معیارهایی توجه کنیم؟

اولین جریان مغناطیسی که به زمین می رسد رعد و برق است. سپس جریان های دیگر خاموش می شوند. نهرها از ابر شروع شده و به صورت “نردبان” به طول حدود 50 متر پایین می آیند. هر مرحله برای یک میلیونیم ثانیه روشن می شود. اما پس از آن تقریبا تاریکی مطلق وجود دارد. بعد از 50 میلیونیم ثانیه، یک مرحله به پایان می رسد و مرحله دیگری تشکیل می شود. اما مراحل اولیه تاریک باقی می ماند.

درک چگونگی برخورد صاعقه برای محافظت از ساختمان ها، هواپیماها و افراد مهم است. رعد و برق به ندرت به مردم برخورد می کند. اما بارها رعد و برق به ساختمان ها برخورد می کند. به خصوص برای ساختمان های بلند و مجزا.
هنگامی که صاعقه به درختان برخورد می کند، شیره موجود در آنها می جوشد و بخار حاصله فشار ایجاد می کند و تنه را می شکافد. به همین ترتیب، هنگامی که رعد و برق به گوشه ساختمان برخورد می کند، آب بارانی که به داخل بتن نفوذ می کند، می جوشد. فشار تمام گوشه ساختمان را از بین می برد و خطر سقوط مرگبار را ایجاد می کند.

در سال 1752 بنجامین فرانکلین صاعقه گیر را اختراع کرد که یک شبکه حصاری ضخیم است که به بالای ساختمان متصل می شود و آن را به زمین متصل می کند. این میله برای جذب صاعقه و تخلیه بار الکتریکی طراحی شده است. با هدایت جریان از طریق سیم، ساختمان از آسیب محافظت می شود.

امروزه میله های فرانکلین برای ساختمان های بلند مورد نیاز است. اما مشخص نیست که چه تعداد میله برای هر سازه مورد نیاز است.

  Redmi 10 2022 با همان پردازنده نسخه اصلی عرضه خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید