کنترل قند خون با قرص هوشمند

سطح گلوکز روده یکی از شاخص های اصلی سلامت کلی دستگاه گوارش است و روش فعلی اندازه گیری آن با قرار دادن کاتتر (یا کاتتر طبی خاص) در گلوی بیمار انجام می شود. با این حال، به زودی یک “قرص هوشمند” برای قورت دادن ممکن است این کار را با سهولت بیشتر و ناراحتی کمتری برای بیمار انجام دهد.

این قرص که در حال حاضر در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو در حال توسعه و تولید است، در واقع ترکیبی از حسگر زیستی و سلول سوخت زیستی است که در یک پوسته پلیمری تولید شده توسط پرینت سه بعدی قرار می گیرد. پس از مصرف، این قرص هوشمند به طور مداوم سطح گلوکز را در روده کوچک اندازه گیری می کند، علاوه بر آن از همان گلوکز به عنوان سوخت مورد نیاز خود استفاده می کند.

این قرص در فواصل زمانی معین داده ها و اطلاعات خود را با استفاده از تکنیک کم مصرف (انرژی) به نام «ارتباط مغناطیسی بدن انسان» به صورت بی سیم منتقل می کند. به طور خلاصه، این شامل ارسال پالس های مغناطیسی بسیار کم توان از طریق بافت بدن بیمار است که توسط دستگاهی مجهز به سیم پیچ دریافتی که در قسمت بیرونی بدن پوشیده شده است، شناسایی و رمزگشایی می شود.

در آزمایش‌هایی که روی خوک‌ها (که سیستم گوارشی مشابهی با انسان دارند) انجام شد، این قرص با موفقیت سطح گلوکز را در روده کوچک به مدت 14 ساعت کنترل کرد. در این مدت، بسته به هر آزمایش فردی، داده ها را به صورت آنی و همزمان (REAL TIME) هر پنج ثانیه به مدت دو تا پنج ساعت ارسال می کند و در نهایت از طریق مدفوع دفع می شود.

  برترین برنامه های اندروید برای کنترل از راه دور کامپیوتر

این قرص هوشمند قبل از استفاده در انسان باید کوچکتر شود. در حال حاضر 2.6 سانتی متر طول و 9 میلی متر عرض دارد. همچنین طبق برنامه اضافه شدن سنسورهای بیشتری ضروری است.

ارنستو د لاپاز آندرس، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نانو و اولین نویسنده این مقاله، درباره این تحقیق گفت: با توجه به اینکه سیستم گوارشی دارای تغییرات دینامیکی در pH، دما و غلظت اکسیژن است، پیش‌بینی می‌شود که در آینده روش‌های حسگر اضافی نیز انجام شود. برای توضیح این تفاوت ها استفاده می شود

این مقاله به تازگی در ژورنال Nature Communications منتشر شده است و به عنوان یک پیچ و تاب جالب، دانشمندان دانشگاه RMIT استرالیا نیز یک قرص روده “هوشمند” ساخته اند که داده های مربوط به سطح گازهای روده و انتقالات را اندازه گیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید