این آخر هفته چه فیلم هایی را تماشا کنیم: از من با زامبی قدم زدم تا قدیمی هنری

یک وودوی بسیار قدیمی زامبی محور، جک نیکلسون در نقش یک کارآگاه بازنشسته، رودخانه Mystic River کلینت ایستوود و یک وسترن نه چندان طولانی با تیم بلیک نلسون.

زومجی دویست و شصت و هشتمین سری مقالات «این آخر هفته کدام فیلم را ببینیم؟» به فیلم I Walked with a Zombie می پردازد که تفاوت های زیادی با آثار زامبی محور چند دهه اخیر دارد. سپس ابتدا به اثری به کارگردانی کارگردان شان پن می رسیم و بعد شاهد یک نئو نوآر جنایی با بازی این کارگردان 62 ساله آمریکایی هستیم.

فیلم وسترن کمتر دیده شده Old Henry به عنوان ورودی نهایی برای این مقاله مقدماتی انتخاب شد. فیلمی که تماشای آن کمتر از 100 دقیقه زمان می برد و تقلیدهای فراوانی از بهترین آثار این ژانر دارد، اما به لطف بازی خوب و موسیقی متن جذاب، ایده آشنای خود را به طرز چشمگیری محقق می کند.

فیلم I Walked with a Zombie محصول 1943

من با یک زامبی راه می رفتم (1943)

سال ها قبل از جورج ای رومرو و به مرور زمان دیگر فیلمسازان خلاق توانستند زامبی ها را به هیولاهای متنوع، خطرناک و محبوب امروزی تبدیل کنند، کلمه زامبی. بیشتر مربوط به وودو بود. البته با وجود اینکه زامبی ها در آن زمان با تعاریف و تصاویر تخیلی مختلفی شناخته می شدند، ارتباط نزدیک آنها با ژانر وحشت همچنان قابل مشاهده بود.

فیلم ترسناک I Walked with a Zombie به کارگردانی ژاک ترنر درباره زنی است که برای مراقبت از همسر بیمار مردی به دریای کارائیب می رود. اگرچه از یک جایی به مرد علاقه مند می شود، اما تلاش خود را می کند تا حال زن را بهبود بخشد و او را از وضعیت بد خارج کند. با این حال، رفتار همسر یک مرد عادی نیست. بتسی به عنوان یک پرستار وارد این مکان عجیب می شود و در ابتدا باور نمی کند جادو واقعی است، اما باورهای او به سرعت تغییر می کند.

  صداپیشه ابی مایل است در دنباله The Last of Us: Part 2 ظاهر شود

در میان نورپردازی هوشمندانه و چیدمان های داستانی حساب شده ای که ترس را در فیلم القا می کند، یکی از نکات برجسته درام فانتزی مورد بحث این است که داستان را با اهدافی خاص توصیف می کند. بسیاری از عناصر تشکیل دهنده فیلم دارای جزئیاتی هستند که نشان می دهد کارگردان از آنها برای پرداختن به استعاره های معنادار استفاده می کند.

جک نیکلسون با دختر کوچک خندان در فیلم The Pledge اثر شان پن

تعهد (2001)

جری بلک با بازی جک نیکلسون، یک کارآگاه بازنشسته است، اما به دلیل قولی که به مادری عزادار داده است، نمی تواند از تعقیب قاتل دست بردارد. خیلی ها به او می گویند که باید این قضیه را نادیده بگیرد و حتی آنقدر جدی نگیرد. اما جری تسلیم نمی شود و بیشتر و بیشتر درگیر داستان می شود.

قتل ناخوشایند دختر کوچک تقریباً بر هر لحظه از زندگی کارآگاه بازنشسته سایه افکنده است. تاثیر داستان زمانی به اوج خود می رسد که نه تنها جری حتی زندگی شخصی خود را به این پرونده متصل می کند، بلکه بیننده چندان مطمئن نیست که آیا در نهایت قاتل را پیدا خواهد کرد یا خیر. برخلاف بسیاری از آثار پلیسی که بیننده را مطمئن می کنند که پلیس در پایان داستان پیروز خواهد شد، شان پن موفق می شود با این نئو نوآر مرموز، شک و تردید را در بیننده ایجاد کند.

شان پن در وسط خیابان در فیلم رودخانه عرفانی

رودخانه عرفانی (2003)

فیلم رودخانه عرفانی شان پن و تیم رابینز به ترتیب برنده اسکار بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شدند. این درام جنایی به کارگردانی کلینت ایستوود با نشان دادن تاثیر زمان و اتفاقات مختلف بر زندگی مردم جلو می رود. سر و کار داشتن با سه دوست که سال ها از هم جدا شده اند اما هنوز به روش های مختلف زندگی یکدیگر را تحت تاثیر قرار می دهند. زمانی که یکی از آنها با اتفاقی تلخ و جبران ناپذیر برخورد می کند، این تأثیر به شدت قابل مشاهده است.

  Der Spielautomat Secret Code Inoffizieller Mitarbeiter der Stasi Ice Online Spieltempel Lädt Sie Ein, Die Geheimnisse Dieses Alten Ordens Dieser Illuminaten Aufzudecken

درگیری این داستان زمانی افزایش می‌یابد که شاون در حین تحقیق درباره مرگی که زندگی خانواده‌اش را تحت تأثیر قرار داده است، متوجه یک حادثه تکان‌دهنده می‌شود. اتفاقی که سالهاست در حال وقوع است. در اینجا متوجه می شویم که چرا ایستوود فیلم را با نشان دادن کوتاه دوران کودکی سه شخصیت اصلی داستان آغاز می کند.

تیم بلیک نلسون سوار بر اسب در قدیمی هنری

قدیمی هنری (2021)

کشاورز که ظاهرا زندگی اش در گذشته خشن تر و خطرناک تر بود. شخصیت اصلی فیلم، قدیمی هنری، که اسمش هنری است و تیم بلیک نلسون نقش او را بازی می کند، چنین شخصی است. با ادامه فیلم، کشاورز بیشتر شبیه یکی از اسلحه های مستقیم غرب وحشی است.

هنری پس از یافتن مردی مجروح با کیسه ای پر از پول، عملا امنیت زندگی آرام خود را به خطر می اندازد. زیرا خانه او به این زودی رنگ آرامش نخواهد دید و جان پسرش نیز در خطر است.

در ادامه داستان تاکید می شود که قضاوت برای هنری دشوار شده است. مرد مجروح ادعا می کند که تعقیب کنندگان او جنایتکار هستند و شبه نظامیان متکبر مستقر در بیرون خانه هنری توضیحات متفاوتی برای هویت مرد مجروح دارند. از طرفی، حداقل در دقایق فیلم، اعتماد صد در صدی به خود هنری، آسان به نظر نمی رسد. زیرا رفتار او و نقشه هایش برای له نشدن در این بحران نشان می دهد که او هر چه هست، کشاورز ساده و خوش قلب و با گذشته ای پاک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید