ستاره شناسان فوران یک دنباله دار آتشفشانی یخی را شناسایی کرده اند


خرید بلیط هواپیما از Safarmarket

ستاره شناسان به تازگی فوران عظیمی را از یک دنباله دار آتشفشانی یخی که در حال حاضر در منظومه شمسی ما پرواز می کند، شناسایی کرده اند. دنباله دار مورد بحث با نام 29P/Schwassmann-Wachmann (به اختصار 29P) شناخته می شود و قطر آن تقریبا 60 کیلومتر است. به گفته ستاره شناسان، این دنباله دار احتمالاً در طول فوران خود بیش از 1 میلیون تن سنگ و غبار را به فضا پرتاب کرده است. با دی جی همراه باشید.

اعتقاد بر این است که 29P فعال ترین دنباله دار آتشفشانی منظومه شمسی است و حداقل تا کنون نمونه فعال دیگری از آن یافت نشده است. حدود 15 سال طول می کشد تا این دنباله دار به دور خورشید بچرخد و تنها یکی از 100 دنباله دار معروف به قنطورس است که از کمربند کویپر (حلقه ای از دنباله دارهای یخی که به دور سیاره نپتون می چرخند) به بیرون پرتاب شده اند.

ماه گذشته، در 22 نوامبر، ستاره شناس مشهور جهان، پاتریک ویگینز، اشاره کرد که به نظر می رسد 29P در روشنایی افزایش یافته است. این امر ویگینز و دیگران را وادار کرد که دنباله دار را با دقت بیشتری مشاهده کنند و در نهایت متوجه شدند که این یک فوران آتشفشانی است. علاوه بر این، این فوران به قدری بزرگ بود که به عنوان دومین فوران بزرگ 29P در 12 سال گذشته شناخته می شود.

یک دنباله دار آتشفشانی یخی

ستاره شناسان می گویند فوران های دنباله دار، به ویژه فوران هایی با این اندازه، بسیار نادر هستند. از آنجایی که به ندرت اتفاق می‌افتد، ستاره‌شناسان دقیقاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد شعله‌ها می‌شود یا چرا شعله‌ها اینقدر بزرگ هستند. نکته جالب در مورد فوران 29P این است که گمان می رود بقایای دنباله دار آتشفشانی تا 56000 کیلومتری دنباله دار گسترش یافته باشد! همچنین گفته می شود که این دنباله دار با سرعت بیش از 1300 کیلومتر در ساعت در فضا حرکت می کند.

  امکان ارائه باندل های ویژه برای پلی استیشن 5

ستاره شناسان می گویند که مشاهدات جدید دنباله دار 29P نتایج مطالعات قبلی را تایید می کند. یافته‌های قبلی نشان داده‌اند که شراره‌ها ممکن است با چرخش دنباله‌دار مرتبط باشند. اگر این درست باشد، ممکن است در حین گردش دنباله‌دار به دور خورشید، فوران‌های دیگری را ببینیم که زباله‌های بیشتری را در فضا آزاد می‌کنند.

شاید مشاهدات بیشتر از این دنباله دار آتشفشانی بتواند به اخترشناسان کمک کند چرا و چگونه این فوران ها رخ می دهند. خوشبختانه مسیر دنباله دار آنقدر به زمین نزدیک نمی شود که خطری برای ما انسان ها ایجاد کند.


دیدگاهتان را بنویسید