شواهد علمی برای تأثیرات دینداری بر مغز

یک مطالعه کوچک شواهدی را نشان داد که تجربیات معنوی و مذهبی مدارهای پاداش را در مغز فعال می کند، مشابه اثرات عشق، مواد مخدر و موسیقی بر مغز.

این مطالعه بر روی 19 مورمون انجام شد و از آنها خواسته شد تا روحی را که مغز آنها در هنگام گوش دادن به موسیقی بسیار شبیه به آن عمل می کند، احساس کنند.

مورمون ها یک گروه مذهبی و فرهنگی هستند که با شاخه اصلی جنبش مسیحی قدیس روزهای آخر مرتبط هستند.

برای روشن شدن این نکته، یک مطالعه علوم اعصاب بسیار کوچک با حضور 19 مورمون جوان انجام شد، بنابراین نمی توان خیلی روی این نتایج تکیه کرد، زیرا هنوز چنین مطالعه ای بر روی چنین افرادی انجام نشده است، بنابراین شواهد کافی نیست که گفته شود که مغز شما خدای شماست

اما با توجه به نتایج اولیه، این مطالعه نشان داد که مغز چگونه می تواند در پاسخ به مفهوم خدا واکنش نشان دهد و این نتایج همچنین بینش جالبی را در مورد نقش مهم دین در خلق و خوی انسان و تصمیم گیری ارائه کرد.

یک گروه تحقیقاتی جدید مغز افرادی را که درگیر تجربیاتی هستند که افراد معنوی آن را معنوی، الهی یا ماورایی تفسیر می کنند، درک کرده است.

در چند سال گذشته، فناوری‌های تصویربرداری مغز به محققان این امکان را داده است که به سؤالات مشابهی که صدها سال وجود داشته است، نزدیک شوند.

فرقی نمی کند که اعتقادات مذهبی داشته باشید یا نه، اما این غیرقابل انکار است که دین در طول اعصار، قدرت شکل دهی زیادی بر جوامع بشری داشته است. بنابراین، کشف اینکه دین چگونه احساسی را در افراد ایجاد می کند، می تواند درک مناسبی از تأثیر آن بر مردم ارائه دهد.

  پنج برنامه برتر اندروید برای کنترل از راه دور کامپیوتر

1-thisisyourbr_new

برای دستیابی به اهداف این مطالعه، این تیم 19 عضو کلیسای مورمون را زیر 40 سال در این مطالعه ثبت نام کردند، از جمله 7 زن و 12 مرد، که همگی معتقد بودند یا به مدت یک یا دو سال تمام وقت کار می کردند. آنها به عنوان مبلغ مذهبی کار می کردند.

محققان از fMRI برای نشان دادن محتوای احساس معنوی استفاده کردند که مهمترین جنبه دین است و به احساس آرامش و نزدیکی به خدا در خود و دیگران اشاره دارد. این احساسات همان چیزی است که مومون ها بیشتر تصمیمات خود را بر اساس آن قرار می دهند.

تست fMRI یک ساعته شامل موارد زیر است:

6 دقیقه استراحت

تماشای ویدیوی ۶ دقیقه‌ای که جزئیات آمار عضویت کلیسای مورمون را نشان می‌دهد

8 دقیقه نسبت دادن نقل قول های نادرست به مورمون ها و رهبران مذهبی

8 دقیقه خواندن مطالب آشنا از کتاب مورمون

12 دقیقه تماشای فیلم ساخته شده توسط کلیسا، شامل خانواده و کتاب مقدس

8 دقیقه ارائه پیشنهادات.

در طول آزمایش، از شرکت کنندگان خواسته شد تا آنچه را که تجربه کرده اند، توصیف کنند.

تقریباً همه شرکت‌کنندگان پاسخ‌های مشابهی به عبادت دادند و عبادت شامل احساس آرامش و گرمای جسمی بود.

مغز شرکت کنندگان اسکن شد و نتایج الگوی جالبی را نشان داد. مناطقی از مغز که روشن می‌شدند مدارهای پاداش مغز بودند که دانشمندان می‌دانستند با چیزهایی مانند مواد مخدر، غذاهای ناسالم و موسیقی تحریک می‌شوند.

این قسمت از مغز به عنوان هسته اکومبنس شناخته می شود و به مرکز پاداش مربوط می شود. زیرا این قسمت می تواند احساس اعتیاد را کنترل کند و نقش مهمی در ترشح هورمون حس خوب دوپامین دارد.

  برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده، مجوز طراحی یک راکتور هسته ای کوچک مدولار را صادر کرد

برای بررسی بیشتر، تیم از شرکت‌کنندگان خواست تا زمانی که احساس معنویت کردند، دکمه‌ای را فشار دهند. اسکن مغز نشان می دهد که فعالیت عصبی حدود 1 تا 3 ثانیه قبل از فشار دادن دکمه به اوج خود می رسد.

در این زمان ضربان قلب نیز افزایش می یابد و تنفس عمیق تر می شود.

در این مطالعه، زمانی که شرکت کنندگان به ناجی بودن، ماندن در کنار خانواده هایشان برای همیشه و پاداش های آسمانی فکر می کردند، مغز و بدن آنها واکنش فیزیکی نشان می داد.

بخش دیگری از مغز که روشن شد، قشر پیشانی میانی بود که با وظایف مربوط به ارزیابی، قضاوت و استدلال اخلاقی و همچنین بخش هایی از مغز مرتبط با توجه متمرکز مرتبط است.

توجه داشته باشید که این مطالعه یک مطالعه کوچک در مورد یک مذهب خاص است و هنوز هیچ مدرکی مبنی بر این که مغز همه ادیان به این شکل کار می کند وجود ندارد.

اما اولین مطالعه از نوع عصب‌شناسی بود که به اعمال معنوی نگاه می‌کرد و تنها به عنوان یک پروژه دانشگاهی در دانشگاه یوتا انجام شد.

در آینده، می‌توان امیدوار بود که اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر دین بر مغز انسان کشف کنیم.

شاید بتوان گفت تجربیات مذهبی و معنوی تاثیرگذارترین عامل در تصمیم گیری هستند و درک خوب یا بد از آنچه در مغز اتفاق می افتد می تواند به افراد در تصمیم گیری کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید