تشخیص بیماری آلزایمر قبل از ظهور علائم با آزمایش خون!

دانشمندان مکانیسم جدیدی برای تشخیص بیماری آلزایمر سال ها قبل از ظهور علائم ایجاد کرده اند. این آزمایش به دنبال پروتئین بتا آمیلوئید در خون افراد است که یکی از علائم اصلی این بیماری افزایش تعداد آنها در مغز است.

محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا یک آزمایش آزمایشگاهی جدید ساخته اند که می تواند مولکول ها را تشخیص دهد الیگومرهای بتا آمیلوئید در نمونه خون بیمار اندازه گیری شود. این تست با نام اتاق معرفی شد، او توانست این الیگومرها را در آزمایشات شناسایی کند.

در این آزمایشات، 53 نفر پس از فوت افراد با کالبد شکافی به آلزایمر مبتلا شدند. وجود الیگومرهای مضر در نمونه خون 52 نفر از آنها سال ها قبل از مرگشان شناسایی شد. SOBA همچنین الیگومرهایی را در خون افراد دیگر در گروه کنترل که بعداً کاهش جزئی در توانایی شناختی را تجربه کردند، شناسایی کرد.

پیش بینی آلزایمر با این آزمایش خون پیشرفته!

چگونه با آزمایش خون آلزایمر تشخیص داده می شود؟

تست SOBA که مخفف Soluble Oligomer Binding Assay است، الیگومرهای مضر را با استفاده از یک ویژگی منحصر به فرد شناسایی می کند. هنگامی که پروتئین های بتا آمیلوئید به یکدیگر می پیوندند و الیگومرها را تشکیل می دهند، ساختاری شبیه به a صفحه آلفا آنها انجام می دهند هواپیماهای آلفا معمولاً در طبیعت یافت نمی شوند و تحقیقات نشان می دهد که آنها جذب سایر هواپیماهای آلفا می شوند.

تست SOBA دارای یک آلفا ورق مصنوعی است که می تواند به این الیگومرها در CSF یا خون متصل شود. سپس محققان از یک روش استاندارد برای تأیید اینکه آیا الیگومرهای متصل به این ورقه از پروتئین آمیلوئید بتا ساخته شده‌اند استفاده کردند.

  پلی استیشن از Backbone One Controller برای آیفون رونمایی کرد

در حال حاضر، این آزمایش برای افرادی که قبلاً علائم آلزایمر در آنها تشخیص داده شده است، کاربرد محدودی دارد. محققان در تلاش برای ساخت این کیت آزمایشگاهی با کمک این شرکت هستند AltPep تبدیل به یک محصول مصرفی شود. آنها همچنین بیان می کنند که SOBA می تواند به راحتی برای شناسایی الیگومرهای ساخته شده از پروتئین های دیگر که در بیماری پارکینسون و زوال عقل مضر هستند، اصلاح شود.

نتایج تحقیقات دانشمندان در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید