آیا فناوری جدید می تواند دیالیز خانگی را به گزینه ای مقرون به صرفه تر تبدیل کند؟

پل هال به استخرش فکر می کرد. در ذهن او، او از کلینیک در اورنج کانتی، کالیفرنیا، جایی که تحت دیالیز بود، دور بود. او فکر می‌کرد که به زودی می‌تواند نوه‌هایش را در حال بازی کردن در حین درمان ببیند، یا فکر می‌کرد می‌تواند هر زمان که بخواهد تلویزیون تماشا کند. آقای هال 64 ساله گفت هیچ جایی مثل خانه وجود ندارد.

آقای هال برای استفاده از سیستم همودیالیز تابلو آموزش می دید و تنها چند جلسه دیگر باقی مانده بود. Tablo نوعی دستگاه دیالیز خانگی است که توسط شرکت Outset Medical مستقر در سن خوزه، کالیفرنیا ساخته شده است. او امیدوار بود که پس از پایان آن جلسات، در خانه اش در دره مورنو درمان شود.

نسل جدید دستگاه های همودیالیز که به اندازه یک یخچال کوچک هستند، بر خلاف دستگاه های بسیار بزرگی هستند که اولین بار در دهه 1960 به بازار داخلی عرضه شدند. یک صفحه نمایش لمسی که از انیمیشن سه بعدی برای راهنمایی کاربران در هر مرحله استفاده می کند، روی جعبه ای نصب می شود که دارای سیستم تصفیه آب داخلی است.

پس از یک فرآیند تنظیم 30 دقیقه ای که شامل وارد کردن دو سوزن در بازوی چپش بود، او دستگاه را تحسین کرد: “کارت عالی، پل.”

آقای هال مانند اکثر بیماران مبتلا به بیماری کلیوی در مرحله پایانی به دیالیز یا پیوند کلیه برای زندگی نیاز دارد. طبق گزارش سالانه سیستم داده های کلیوی ایالات متحده (USRDS)، در سال 2022 از هر هفت بزرگسال در ایالات متحده یک نفر به این بیماری مبتلا خواهد شد.

اگر پیوند کلیه انجام شود، اولین پیوند آقای هال نخواهد بود. پیوندی که حدود ده سال پیش از بزرگترین فرزند او انجام شد، شکست خورد. بدون عملکرد کلیه ها، مایعات اضافی و مواد زائد سمی تجمع یافته و بدن را مسموم می کند.

بر اساس USRDS، از هر شش بیمار دیالیز نگهدارنده، یک نفر هر سال جان خود را از دست می دهد. برخی به دلیل سایر شرایط محدود کننده زندگی، مانند سرطان پیشرفته یا نارسایی قلبی، از درمان خودداری می کنند.

دیالیز در منزل

پل هال که بیماری کلیوی دارد، در خانه تحت دیالیز است. دستگاه های جدید گزینه های بیشتری را برای بیمارانی مانند او فراهم می کند.

شرکتی که به Otest Medical در سال 2010 شروع به کار کرد اما در سال 2018 با ورود Tabelo به بیمارستان ها و کلینیک ها به صورت تجاری شروع به کار کرد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در مارس 2020، Tablo را برای استفاده خانگی تأیید کرد، همانطور که جمعیت های آسیب پذیر به دلیل همه گیری ویروس کرونا به ایزوله شدن نیاز داشتند.

تنها جایگزین فعلی برای سیستم های همودیالیز خانگی NxStage System One است. این دستگاه ساخت شرکت Fresenius Medical Care می باشد که دفتر مرکزی آن در آلمان قرار دارد. این سیستم در سال 2005 برای مصارف خانگی عرضه شد و اخیرا نسخه جدیدتری به نام VersiHD معرفی شده است.

  مسابقه League of Legends Bazaar برنده صد میلیون جایزه نقدی از بازی موبایل کالاف دیوتی

بر اساس مطالعه ای که توسط سازمان غیرانتفاعی ECRI انجام شده است، در میان دستگاه های همودیالیز مورد مطالعه در تحلیل بازار، Tabulo گران ترین دستگاه همودیالیز موجود در بازار است. قیمت Tablo، بدون احتساب هزینه های خدمات یا عملیات، به طور متوسط ​​47000 دلار است، در حالی که NIXStage System One 26000 دلار قیمت دارد.

اکثر بیماران دیالیزی به کلینیک های همودیالیز مراجعه می کنند و طی مسافت های طولانی یا زمانی که هوا نامساعد است برایشان مشکل است. این بیماران اغلب کیفیت زندگی خود را پایین ارزیابی می کنند، زیرا مشکلاتی مانند گرفتگی عضلات، بی خوابی، افسردگی و اضطراب در بین آنها شایع است.

آقای هال گفت که بسیاری از رویدادهای مهم زندگی خود را از دست داده است و زمانی که کلینیک ها برای مدت طولانی بسته بودند، تفاوت را احساس کرده است. او گفت که پس از دو روز نفس کشیدن برایش مشکل بود و متوجه تجمع مایع در ریه هایش شد.

به گفته لزلی تریگ، مدیرعامل Outtest Medical، دیالیز خانگی ایده جدیدی نیست. در اوایل دهه 1970، تخمین زده شد که بیش از 30 درصد از بیماران دیالیزی در ایالات متحده در خانه درمان می شدند. بر اساس بررسی منتشر شده در Seminars in Dialysis در سال 2017، این بیماران اغلب گزینه های کمی داشتند و واحدهای دیالیز قادر به پاسخگویی به تقاضای آنها نبودند.

در سال 1972، این وضعیت با گسترش Medicare (برنامه امنیت اجتماعی ملی ایالات متحده) برای تحت پوشش قرار دادن افراد مبتلا به بیماری کلیوی در مرحله نهایی که نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشتند، تغییر کرد و باعث رشد کلینیک‌های دیالیز سرپایی شد.

بر اساس گزارش USRDS، حدود 14 درصد از بیماران دیالیزی در حال حاضر به تنهایی یا با کمک یک مراقب در خانه تحت درمان هستند و این تعداد در حال افزایش است. بر اساس برآوردها، 2 درصد از بیماران تحت همودیالیز هستند. اکثر آنها دیالیز صفاقی انجام می دهند که شامل تزریق محلول دیالیز به لایه داخلی شکم برای فیلتر کردن مواد زائد از بدن است. این روش به طور کلی به صورت روزانه و برای دوره های طولانی همودیالیز توصیه می شود. آقای هال دو سال این کار را کرد. او دیالیز صفاقی را انتخاب کرد اما دچار عفونت شد.

آموزش برای همه داوطلبان دیالیز خانگی و مراقبین آنها ضروری است و شرکت یا آژانس مراقبت کننده معمولاً در دوره اولیه بر فرد نظارت می کند. اما حتی با این اقدامات ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. به گفته دکتر مارک سرناک، رئیس نفرولوژی مرکز پزشکی تافتس، «این روش برای همه مناسب نیست. برخی از افراد فوبیا از سوزن دارند، برخی ممکن است بینایی لازم برای انجام دیالیز صفاقی را نداشته باشند. برخی ممکن است بسیار بیمار باشند.

  امکان همکاری Koei Tecmo و Electronic Arts برای ساخت بازی جدید

استفاده از این فناوری برای همه بیماران راحت نیست. برخی از آنها حمایت اعضای خانواده را ندارند یا فضای اضافی برای قرار دادن تجهیزات یا وسایل ندارند. برخی دیگر ترجیح می دهند تحت نظر پزشک متخصص درمان شوند.

مایک فان / مایک فان

Mike Phan، تکنسین با کیفیت در آزمایشگاه تحقیق و توسعه Outtest Medical، سرعت جریان دستگاه Tablo را تنظیم می کند.

برای انجام درمان سه ساعته تابلو، آقای هال سوزنی را به کاتتر شریانی وصل می کند تا خون از طریق دیالیز دستگاه که کلیه مصنوعی نیز نامیده می شود، جریان یابد. او سوزن دیگر را به کاتتر وریدی وصل می کند که از طریق آن خون تصفیه شده به بدنش باز می گردد. چالش برانگیزترین بخش کار برای آقای هال در پایان درمان است، زمانی که او باید سوزن ها را بردارد و فشار مناسبی را اعمال کند تا خون زیادی از دست ندهد. خانواده او نیز آموزش دیده اند که چگونه به او کمک کنند.

دسترسی آسان به دیالیز خانگی مزایایی دارد. معمولاً در کلینیک ها مقدار زیادی مایع در مدت زمان کوتاهی خارج می شود و بسیاری از بیماران پس از این عمل احساس خستگی شدید می کنند. دکتر سرناک گفت: زمانی که دفعات دیالیز صفاقی و همودیالیز زیاد شود، وضعیت بیمار متعادل تر می شود. علاوه بر این، همودیالیز مکرر مزایای بالقوه ای برای سیستم قلبی عروقی دارد. (اگرچه خطر عفونت ممکن است با افزایش دفعات دیالیز افزایش یابد. اگرچه غیرمعمول است، اما عفونت ممکن است برای بیمارانی که تحت دیالیز صفاقی قرار می گیرند نیز یک خطر باشد.)

سازمان غذا و دارو توصیه می کند هنگام استفاده از Tablo یک مراقب حضور داشته باشد و نیاز به مراقب یکی دیگر از موانع احتمالی برای بیمارانی است که می خواهند دیالیز خانگی انجام دهند.

موضوع دیگر این است که همه بیماران به دیالیز خانگی دسترسی برابر ندارند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، بیماران سیاه پوست و اسپانیایی تبار که شیوع بیماری کلیوی بالاتری دارند، کمتر از بیماران سفیدپوست دیالیز خانگی دریافت می کنند.

البته ممکن است گزینه های بیشتری وجود داشته باشد. یکی از این گزینه ها توسط Quanta Dialysis Technology ساخته شده است که قبلا برای استفاده در شرایط حاد و مزمن تایید شده بود و اکنون در یک آزمایش بالینی برای استفاده در خانه قرار دارد. سیستم دیگری از شرکت های CVS و Deca در مراحل پایانی کارآزمایی بالینی است.

در ابتدای سال جاری، 2300 سیستم OTEST در بیمارستان ها، مراکز توانبخشی و مراکز مراقبت طولانی مدت استفاده می شد. اما طبق آخرین آمار این شرکت، عرضه داخلی این محصول با کندی همراه بوده است، به طوری که در حال حاضر حدود 300 دستگاه توسط بیماران در منزل یا موسسات آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

مقالات مرتبط:

مطالعات انجام شده در tabelo امیدوارکننده است، اما نتایج این مطالعات به دلیل حجم نمونه کوچک و دوره کوتاه پیگیری محدود است.

  ساخت سریالی جدید بر اساس دوران جوانی دکستر

دکتر مایکل آراگون، نفرولوژیست مستقر در فورت ورث، تگزاس، قبل از پیوستن به Otest Medical به نظارت بر کارآیی و آزمایش ایمنی دستگاه خانگی Tablo کمک کرد. این کارآزمایی نشان داد که با استفاده از دستگاه Tablo، سموم کافی از خون 28 بیمار مبتلا به بیماری کلیوی مرحله نهایی که مطالعه را تکمیل کردند، پاکسازی شد و دستگاه هم در خانه و هم در کلینیک ایمن بود.

در طول درمان آزمایشی آقای هال در کلینیک، او همچنین باید نحوه عیب یابی دستگاه را یاد می گرفت. پس از دو ساعت کار، زمانی که برگ های درخت نمایش داده شده روی دستگاه به تدریج سبز شدند تا زمان باقیمانده را نشان دهند، زنگ هشدار به صدا درآمد. دستگاه سعی کرده بود فشار خون او را اندازه بگیرد اما موفق نشد. پرستار کاف را عوض کرد (اگرچه غیر معمول است، از دست دادن هوشیاری ناشی از افت فشار خون در خانه یا در یک مرکز پزشکی یک خطر احتمالی است).

گزارش های متعددی از خونریزی، از دست دادن هوشیاری و مرگ و میر مرتبط با Tabulo در پایگاه داده سازمان غذا و دارو در چهار سال گذشته گزارش شده است. اما خانم تریگ گفت که هیچ یک از عوارض جانبی گزارش شده توسط بیماران توسط شرکت به عنوان مرتبط با Tablo تایید نشده است.

کاربران NXStage System One نیز عوارض جانبی را گزارش کرده‌اند، اگرچه سخنگوی مراقبت‌های پزشکی Fresnoius گفت که هیچ جراحت یا مرگی در نتیجه خرابی تجهیزات دستگاه شناسایی نشده است.

اسماعیل کوردرو، مدیر پروژه ارزیابی دستگاه در ECRI، گزارش‌های هر دو شرکت را بررسی کرد. او گفت که هرگونه خطر بالقوه زمانی جدی تر می شود که دستگاه ها خارج از محیط بالینی استفاده شوند.

کارلی کمپلر، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده، گفت که پایگاه داده دارای محدودیت هایی است و اگر آژانس اطلاعاتی را که نشان می دهد یک دستگاه پزشکی مشکل ایمنی دارد، یاد بگیرد، آژانس اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

آقای هال امیدوار است پیوند دیگری دریافت کند. این در حالی است که او بالاخره در خانه با کمک خانواده تحت درمان قرار می گیرد. اگرچه اولین تبلتی که به او داده شد نقص هایی داشت، اما جایگزینی آن بی عیب و نقص عمل می کند. او دیگر به کلینیک سفر نمی کند و خوشحال است که می تواند بسیاری از چیزها را انتخاب کند، مثلاً چه زمانی از روز باید تحت درمان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید