شکایت رسمی کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده برای جلوگیری از خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده رسماً اعلام کرده است که قصد دارد با طرح شکایت، از خرید 68.7 میلیارد دلاری مایکروسافت از Activision Blizzard جلوگیری کند.

دقایقی پیش کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده آمریکا (FTC) رسما اعلام کرد که قصد دارد برای جلوگیری از خرید 69 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، در دادگاه عالی این کشور شکایت کند.

این تجدید نظر اوایل امروز نهایی شد. پس از هفته ها کشمکش اداری و حقوقی بین وکلای اکتیویژن بلیزارد، مایکروسافت، کمیسیون تجارت فدرال و سونی که به عنوان مخالف اصلی این توافق شناخته می شود. کمیسیون تجارت فدرال معتقد است که اگر این معامله انجام شود، مایکروسافت این قدرت را به دست خواهد آورد که نسبت به رقبای تجاری کنسول های بازی ایکس باکس، سرویس پخش ابری این برند و سرویس اشتراک بازی گیم پلی، مزیتی ناعادلانه داشته باشد. خدمتی که همیشه در حال رشد است.

کمیسیون همچنین تصمیم مایکروسافت برای انتشار انحصاری دو بازی Starfield و Redfall را بر روی کنسول‌های Xbox که توسط Bethesda توسعه داده شده‌اند، نمونه‌ای از اقدامات مایکروسافت در بهره‌برداری از اموال خود دانست. FTC به تصمیمات مایکروسافت پس از خرید سری ZeniMax که در سال 2021 به سری Xbox پیوست، به عنوان یکی از فعالیت های مایکروسافت برای ایجاد مزیت و برتری نسبت به رقبا در زمینه بازی نگاه می کند.

شکایت کمیسیون تجارت فدرال از مایکروسافت به این معنی است که این شرکت اکنون با مشکلات و چالش های قانونی بی شماری برای تکمیل فرآیند اداری این معامله مواجه خواهد شد. هالی بیوه به گفته کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده: «مایکروسافت قبلاً نشان داده است که توانایی جلوگیری از انتشار محتوا توسط رقبای خود در صنعت بازی را دارد. امروز قصد تسلط و تسخیر را داریم [یک] برای جلوگیری از استفاده از شرکت پیشرو و مهم بازی مستقل گروه مایکروسافت برای آسیب رساندن به رقبا در چندین بازار بازی پویا و همیشه در حال رشد.”

  انتشار تریلر جدید فصل دوم انیمیشن Cuphead در نتفلیکس

اوایل هفته گذشته شاهد انتشار خبر پیشنهاد مایکروسافت برای عرضه 10 ساله سری بازی های Call of Duty بر روی کنسول های پلی استیشن بودیم که ظاهرا سونی هنوز به آن پاسخی نداده است. البته قراردادی مشابه بین مایکروسافت و نینتندو امضا شد که به گفته مایکروسافت نشان از تمایل و برنامه این شرکت برای عرضه بازی های Call of Duty بر روی پلتفرم های دیگر دارد. ظاهرا مایکروسافت می خواست قرارداد مشابهی با ولوو برای پلتفرم استیم امضا کند، اما گیب نوئل دیروز او از اعتماد خود به تیم مدیریت ایکس باکس خبر داد و اعلام کرد که برای اجازه انتشار بازی های Call of Duty و سایر بازی های بلیزارد در فروشگاه محبوب استیم، نیازی به ثبت چنین قراردادهایی نیست. اما این تعهدات مانع از شکایت FTC از مایکروسافت به دلیل تلاش برای خرید Activision Blizzard نشد.

خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت

برد اسمیترئیس مایکروسافت در واکنش به خبر شکایت کمیسیون تجارت فدرال برای جلوگیری از این معامله گفت: ما هنوز معتقدیم که این قرارداد می تواند رقابت را گسترش دهد و فرصت های جدیدی را برای گیمرها و سازندگان بازی فراهم کند. ما از روز اول آماده حل مشکلات رقابتی بودیم و هستیم. مانند طرح پیشنهادی برای تخفیف های انحصاری به رقبا که در اوایل این هفته به کمیسیون تجارت فدرال ارائه شد. در حالی که امیدوار بودیم توافقی دوستانه برقرار شود، اما به این پرونده حقوقی اطمینان کامل داریم. ما مشتاقانه منتظر فرصتی برای ارائه و دفاع از این پرونده در دادگاه هستیم.”

در ماه‌های اخیر، مایکروسافت سونی را به پرداخت مبالغ نامشخصی به توسعه‌دهندگان به دلیل ارائه نکردن بازی‌های خود در سرویس گیم‌پلی متهم کرده است. از سوی دیگر، سونی معتقد است که خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت می تواند به توسعه دهندگان، کسب و کارها آسیب برساند و قیمت ها را برای مشتریان در آینده افزایش دهد.

  سونی از ساخت بازی های تک نفره خودداری نخواهد کرد

بسیاری از مقامات قضایی در اروپا و بریتانیا نیز از نزدیک این معامله و درگیری‌های مرتبط را زیر نظر دارند. با وجود تلاش های مایکروسافت برای رفع نگرانی های موجود، سازمان بریتانیایی CMA و تیم بررسی اتحادیه اروپا هنوز رای نهایی و نهایی خود را برای تایید یا رد این قرارداد تاثیرگذار در صنعت بازی اعلام نکرده اند.

نظر کاربران زومجی در این مورد چیست؟ شما می توانید نظرات خود را در مورد آخرین اخبار بازی با ما و دیگران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید