فیلترینگ و محدودیت های اینترنت تا دو سال آینده منسوخ می شود

اسپیس ایکس درخواستی را به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) ارائه کرده است که برخی از ماهواره‌های نسل دوم Starlink به سخت‌افزاری برای اتصال مستقیم به شبکه سلولی مجهز خواهند شد که می‌تواند فیلترینگ را برای همیشه منسوخ کند.

همانطور که می گویند این سخت افزار عامل ارتباطی بین ماهواره های استارلینک و گوشی های کاربران است و ارائه اینترنت پرسرعت به آنها و سایر فیلترها در دنیا برای همیشه منسوخ خواهد شد.

اسپیس ایکس با ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای با کمک T-Mobile تا سال 2024 اعلام کرد: “به استارلینک اجازه داده شده تا طی چند سال آینده 10000 ماهواره کوچک در مدار پایین زمین را به صورت فلکی استارلینک اضافه کند.”

آیا ممکن است فیلترینگ برای همیشه منسوخ شود؟

تعداد کشورهایی که بحث فیلترینگ و ساماندهی فضای مجازی در آنها مطرح نیست بسیار کم است. زیرا تقریباً همه دولت ها بخشی از محتوای موجود در اینترنت را مدیریت و کنترل می کنند.

اینکه جزئیات نسل دوم اینترنت استارلینک چیست و آیا فیلترینگ برای همیشه با چرخش این ماهواره ها به مدار زمین از بین خواهد رفت، احتمالاً کمی اغراق آمیز است. زیرا ترک فضای مجازی می تواند فاجعه بار باشد. اما در کشورهایی مانند ایران و چین که کاربران اجازه استفاده از پلتفرمی مانند اینستاگرام را ندارند و مدام تحت فیلترینگ شدید قرار دارند. این فناوری می تواند به معنای پایان فیلترینگ باشد.

در تابستان 1400 تصویب طرح پدافند فضای مجازی نیز انتقادات زیادی را به دنبال داشت. در کنار شکایات مصرف کنندگان، تعدادی از نمایندگان مجلس نیز خواستار لغو این طرح شده اند. زیرا به گفته آنها طرح حفاظتی ارتباط مردم را با دنیا قطع خواهد کرد.

  انیمیشن جذاب Sonic and Redness ساخته دیجیتون را تماشا کنید

اگرچه طرح دفاعی به دلیل مخالفت های گسترده با آن مسکوت ماند، اما ظاهراً مسئولانی که درگیر طرح های دیگر و فیلترینگ جدی تری بودند، طرح پدافند سایبری را اجرا کردند، چرا که وضعیت فعلی اینترنت ایران تفاوت چندانی با اجرای طرح حفاظتی ندارد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید