تست حساسیت دارویی با قرص آنتی بیوگرام

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان و دانش بنیان قرص آنتی بیوگرام تولید کرده است که برای کشف آنتی بیوتیک های موثر بر علیه میکروب های مورد نظر استفاده می شود.

دیسک یا قرص آنتی بیوگرام ساخت این شرکت در لوله های رنگی بر اساس خانواده آنتی بیوتیکی تهیه شده و برای تست آنتی بیوگرام یا حساسیت دارویی استفاده می شود. کیفیت بالاتر، نتایج سریعتر و دقیق تر و سهولت استفاده از مزایای این محصول نانو است.

اریترومایسین، پنی سیلین، سولفونامید، تتراسایکلین و وانکومایسین جزو دسته بزرگی از داروهایی هستند که رشد باکتری ها (باکتریوستاتیک) را متوقف می کنند یا باکتری ها را از بین می برند (باکتری کش). هر دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها بر روی باکتری‌های خاصی اثر می‌گذارند و بر ویروس‌ها یا سایر میکروارگانیسم‌ها تأثیری نمی‌گذارند.

آزمایش آنتی بیوگرام برای تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک در برابر کدام باکتری موثر است استفاده می شود. نمونه های گرفته شده از بیمار برای بخش میکروبیولوژی متفاوت است. خون، مدفوع، ادرار و خلط از جمله نمونه‌هایی هستند که معمولاً تحت آنتی‌بیوگرام قرار می‌گیرند تا با کمک نتایج این آزمایش، داروی مؤثری تجویز شود و بهبودی سریع‌تر رخ دهد.

پس از کشت نمونه به دست آمده در محیط کشت مناسب، در صورت مساعد بودن شرایط و وجود باکتری در نمونه، باکتری های موجود در نمونه رشد می کنند. پس از رشد باکتری، رنگ آمیزی و آنتی بیوگرام انجام می شود.

برای این کار بخشی از نمونه برداشته شده و در محیط کشت آنتی بیوگرام کشت داده می شود، سپس دیسک های آنتی بیوگرام روی محیط کشت قرار می گیرد و پس از 48 تا 24 ساعت پاسخ بررسی می شود.

  شایعه: ارائه کیت های توسعه PS5 Pro و Xbox میان نسل به توسعه دهندگان بازی

این شرکت همچنین یک دستگاه تحقیقاتی آنتی بیوگرافی تولید کرده است که می توان از آن برای تحقیق استفاده کرد. این دستگاه مستقل است و نیازی به کامپیوتر ندارد.

منبع: شهرخبر

دیدگاهتان را بنویسید