رصد دنباله دار عصر یخبندان در آسمان شب در سال 2023

این دنباله دار C/2022 E3 (ZTF) نام دارد و هر 50000 سال یک بار به دور خورشید می گردد و اکنون در 1 فوریه 2023 (12 بهان 1401) از فاصله 42 میلیون کیلومتری (26 میلیون مایلی) زمین عبور خواهد کرد.

این دنباله دار را می توان در اواسط تا اواخر ژانویه با چشم غیر مسلح نیز دید. این دنباله دار را می توان با دوربین های دوچشمی و تلسکوپ های سطح پایین در زمانی که آسمان صاف است مشاهده کرد.

کلاه گیس سبز آبی با دم طلایی

ستاره‌شناسانی که دنباله‌دار E3 را ردیابی کردند، می‌گویند که این دنباله‌دار دارای هاله یا کما سبز-آبی و دم طلایی است.

کما نام پوشش ابر مانند اطراف هسته دنباله دار است. Gesso با عبور این دنباله‌دار از نزدیکی خورشید در مدار بیضی شکل بسیار کشیده‌اش شکل گرفته و قابل مشاهده است. این هاله در اطراف هسته با گرم شدن بخش هایی از هسته دنباله دار تصعید می شود. وقوع این حالت در یک دنباله دار ظاهر آن را از دید تلسکوپ های رصدی ابری (فازی) کرده و آن را از ستارگان واقعی متمایز می کند. Gesso معمولا از یخ و گرد و غبار دنباله دار ساخته می شود. آب معمولاً تا 90 درصد مواد فراری است که از هسته دنباله دار فوران می کند.

دنباله دار E3 برای اولین بار توسط ستاره شناسان برایس بولین و فرانک ماسی در نقشه برداری آسمان Zwicky Transient Facility (ZTF) در 2 مارس 2022 کشف شد و از آن زمان تاکنون توسط ستاره شناسان ناسا ردیابی و عکس گرفته شده است.

  بررسی اجمالی گوشی ها و تبلت های مجهز به پردازنده اینتل; چه دستگاه هایی تراشه های موبایل اینتل را نوستالژیک کردند؟

ناسا می گوید از آن زمان، این دنباله دار جدید دوره طولانی به طور قابل توجهی درخشیده است و اکنون در آسمان پیش از طلوع بر فراز صورت فلکی شفق قطبی می گذرد. اگرچه هنوز برای دیدن بدون تلسکوپ بسیار کم نور است، اما این تصویر تلسکوپ خوب از 19 دسامبر (عکس خبری) ستون آبی مایل به سبز دنباله دار، دنباله گرد و غبار وسیع اما کوتاه و دم یونی بلند و کم رنگ آن را در یک میدان نشان می دهد. میدان دید 2.5 درجه افزایش می یابد.

ناسا ادامه داد: این دنباله دار در 12 ژانویه در حضیض (نزدیک ترین فاصله به خورشید) و در 1 فوریه در نزدیک ترین فاصله خود به سیاره ما خواهد بود. روشنایی دنباله دارها بسیار غیرقابل پیش بینی است، اما در آن زمان دنباله دار C/2022 E3 (ZTF) فقط با چشم غیر مسلح در آسمان صاف شب قابل مشاهده بود.

لازم به ذکر است قدر ظاهری این دنباله دار پس از کشف 17.3 بوده و حدود 4.3 واحد نجومی (640 میلیون کیلومتر) از خورشید فاصله داشته است.

آسمان را روشن کرد

این اولین دنباله دار خواهد بود که آسمان زمین را از زمان پرواز NEOWISE در تابستان 2020 روشن می کند. دنباله دار NEOWISE درخشان ترین دنباله دار قابل مشاهده از نیمکره شمالی از زمان پرواز دنباله دار هیل باپ در سال 1995 است.

دنباله‌دار Hill-Bupp احتمالاً بیش از هر دنباله‌دار دیگری در قرن بیستم مشاهده شده است و برای دهه‌ها یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای دیده‌شده بود. این دنباله دار به طور مستقل در 23 جولای 1995 توسط دو ستاره شناس به نام های آلن هیل در نیومکزیکو و توماس باپ در آریزونا کشف شد. این جرم آسمانی به مدت 18 ماه حتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بود.

  موتورولا Moto G62 Five G و Moto G 42 را معرفی کرد

اکنون، هرکسی که می‌خواهد دنباله‌دار E3 را ببیند، باید یک مکان تاریک با آسمان صاف انتخاب کند و اجازه دهد چشمانش به مدت نیم ساعت با تاریکی سازگار شود.

برنامه ها و وب سایت های تخصصی مانند Star Chart، Sky Safari و SkyView نیز می توانند به شما در ردیابی موقعیت این دنباله دار در آسمان کمک کنند.

ستاره شناسان می گویند دنباله دارها ذاتا اجرام بسیار غیرقابل پیش بینی هستند، زیرا درخشندگی آنها به پراکندگی نور خورشید توسط ذرات غبار در هاله ها و دم آنها بستگی دارد. این غبار به طور مداوم از هسته دنباله دار دور می شود و چگالی آن در هر لحظه با سرعت تصعید یخ در هسته دنباله دار که توسط پرتوهای خورشید گرم می شود کنترل می شود. همچنین به میزان گرد و غبار مخلوط شده با یخ بستگی دارد. پیش بینی این از قبل بسیار دشوار است و می تواند حتی بین گذرهای متوالی و ظهور دنباله دار بسیار متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید