هشدار گروه خونی A

گروه‌های خونی، تنوع غنی از مواد شیمیایی را که روی سطح گلبول‌های قرمز خون ما نمایش داده می‌شوند، توصیف می‌کنند. در همین حال، مطالعات جدید ژنومیک ارتباط واضحی بین ژن زیرگروه A1 و سکته زودرس پیدا کرده است.

در طول این مطالعه، محققان داده‌هایی را از 48 مطالعه ژنتیکی جمع‌آوری کردند که شامل تقریباً 17000 نفر مبتلا به سکته مغزی و نزدیک به 600000 نفر در گروه کنترل بود که سابقه سکته مغزی نداشتند. همه شرکت کنندگان بین 18 تا 59 سال سن داشتند.

یک مطالعه گسترده ژنومی روی این افراد دو عامل را نشان داد که به شدت با خطر اولیه سکته مغزی مرتبط بودند. یکی از این عوامل مربوط به ژنی است که با گروه خونی مرتبط است.

تجزیه و تحلیل‌های بعدی انواع خاصی از ژن‌های گروه خونی را نشان داد که در شاخه‌های مختلف گروه A کدگذاری شده‌اند. جالب اینکه این افراد در مقایسه با جمعیت سایر گروه‌های خونی 16 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی قبل از 60 سالگی بودند.

برای افرادی که دارای ژن O1 هستند این خطر 12 درصد کمتر است.به گزارش سیناپرس، البته محققان خاطرنشان می کنند که خطر سکته مغزی مرتبط با گروه خونی A بسیار کم است، بنابراین نیازی به غربالگری اضافی در این گروه نیست. نه

استیون کیتنر، نویسنده اصلی این مطالعه و متخصص علوم اعصاب عروقی در دانشگاه مریلند، گفت: “ما هنوز نمی دانیم که چرا گروه خونی A خطر بیشتری دارد.” احتمالاً با عوامل انعقاد مانند پلاکت ها و سلول ها مرتبط است. رگ های خونی، رگ ها، و همچنین سایر پروتئین های در گردش که در تشکیل لخته های خون نقش دارند.

  آهنگی از آلبوم موسیقی متن Sonic Frontiers را پخش کنید

به گفته نویسندگان، سکته مغزی در جوانان به ندرت به دلیل تجمع رسوبات چربی در شریان ها (فرآیندی به نام تصلب شرایین) ایجاد می شود و اغلب توسط عوامل مرتبط با تشکیل لخته ایجاد می شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که افراد دارای گروه خونی B بدون در نظر گرفتن سن، 11 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی در مقایسه با سایر افراد قرار دارند.
تعیین توالی ژنتیکی برای گروه های خونی A و B نیز با خطر کمی بالاتر لخته شدن خون در وریدها، به نام ترومبوز وریدی، همراه است. شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله Neurology منتشر شده است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید