نقد و بررسی فیلم رمز و راز Glass Onion A Knives Out

Glass Onion A Knives Out Mystery، عاقبت Knives Out، یک فرمول کلاسیک داستانی رمز و راز است که در دنیای مدرن جریان دارد. با نقد این فیلم با زومجی همراه باشید.

در سال 2019 فیلمی به نام Knives Out اکران شد. اثری که قرار بود به عنوان قسمت اول یک سریال معمایی کار کند و دنیل کریگ پس از کشف راز یک سری قتل ها به عنوان یک کارگاه خصوصی در داستان حضور داشت. اکنون Glass Onion A Knives Out Mystery در نتفلیکس به عنوان دنباله ای برای Knives Out منتشر شده است و دنیل کریگ در نقش بنوا بلان به دنبال حل یک معمای قتل دیگر است. این فیلم با شخصیت ها و داستانی متفاوت از قسمت قبل ساخته شده است و تنها دنیل کریگ و ریان جانسون نقطه اشتراک این دو فیلم خواهند بود.

Glass Onion A Knives Out Mystery اقتباسی از فرمول کلاسیک معمای قتل آگاتا کریستی است. این فیلم روایت جدیدی را برای ارائه خود ترتیب می دهد و داستان خود را با استفاده از ایده های زندگی مدرن امروزی توسعه می دهد. هرکول پوآرو شخصیتی جذاب در دنیای داستان های رازآلود است، شخصیتی که نمی توان آن را از دنیای اقتباس ها و اقتباس های سینمایی حذف کرد، شخصیت ویژه ای که رازهای پیرامونی آن برای طرفداران این نوع فیلم ها در طول زندگی سینما اتفاقات چالش برانگیزی خواهد بود. . Glass Onion A Knives Out Mystery اثری متفاوت در میان بسیاری دیگر از اقتباس‌های پوآرو و دیگر داستان‌های مشابه است، زیرا جانسون تلاش زیادی می‌کند تا داستانی قدیمی را با ایده‌های جدید و جدید ترکیب کند، حالا باید دید که فرمول ایجاد شده توسط این کارگردان معمایی است. در مورد فرمول های قدیمی یا نه؟

بخش‌هایی از داستان فیلم بعداً مشخص می‌شود

تفکر خالی در پیاز شیشه ای: رمز و راز چاقو

در قسمت قبلی این مجموعه معمایی، بنوا بلان برای حل معمای قتل یا خودکشی یک نویسنده مشهور استخدام شد. در Glass Onion A Knives Out Mystery، او با دعوتی پیچیده به جزیره‌ای یونانی سفر می‌کند تا بفهمد چه کسی در پس مرگ ظاهراً خودساخته اندی، شریک یک میلیاردر است. پیاز شیشه ای بعد از یک ساعت آماده سازی اولیه شروع می شود. مخاطب نسبتاً منتظر است تا فیلم به اصل مطلب برسد و بگوید که در چه وضعیتی است. برخلاف قسمت قبلی، این فیلم ایده‌های اجتماعی متفاوتی دارد، از کووید-۱۹ گرفته تا شباهت‌های شخصیت مایلز بران تا ایلان ماسک و پروژه‌های دیوانه‌کننده‌اش، همه آنها در این داستان حضور دارند.

  فروش جهانی آواتار 2 تنها پس از 14 روز از مرز 1 میلیارد دلار گذشت

رایان جانسون فیلم خود را با طنز زندگی سیاستمداران، غول های شبکه های اجتماعی، افراد مشهور و میلیاردرها آغاز می کند.

Glass Onion A Knives Out Mystery فیلمی با دو خط داستانی کمدی و معمایی است. پیرنگ با درامی برگرفته از زندگی شخصیت ها شروع می کند، مخاطب را وارد ابعاد مختلف زندگی خود می کند و هر آنچه را که از دید مخاطب لازم بداند به او می گوید. در اینجا ایده ها و مکالمات اجتماعی شکل می گیرد، تجربیات زندگی در طول اپیدمی نشان داده می شود، خوراک سیاستمداران پوچ به مردم ارائه می شود و ماهیت سرگرم کننده شبکه های اجتماعی خودشان آشکار می شود. در واقع، رایان جانسون فیلم خود را با طنز زندگی سیاستمداران، غول های شبکه های اجتماعی، افراد مشهور و میلیاردرها آغاز می کند. این تقلید تا شروع داستان اصلی و کشته شدن دیو باوتیستا ادامه دارد.

پس از قتل دیو باتیستا، فیلم مسیر جدیدی را طی می کند و جنبه دیگری از داستان خود را آشکار می کند. پیاز شیشه ای Aster رمز و راز را در بر می گیرد و بنوا بلان را در مرکز داستان قرار می دهد. از آنجا، پیاز شیشه ای به دنبال پیکربندی جهانی شبیه به دنیای ادبیات رمز و راز کلاسیک است و از طنزی که در نیمه اول به راه انداخت دور می شود. قتل دوک نقطه عطف فیلم است، شوک پیاز شیشه ای را به سمت معما پرتاب می کند و تکه هایی از پازل را کنار هم می گذارد تا شروع به حل معمای هر دو قتل کند. این نقطه عطف به قدری سریع و بدون مقدمه و یک لحظه اتفاق می افتد که مخاطب نیاز به زمان دارد تا خود را با دنیای جدید فیلم وفق دهد.

اندی در Glass Onion: A Knives Out Mystery پنهان شده است

پس از این اتفاق، با فیلمی طرف هستیم که ساختارش به هم ریخته است و کارگردان در کنار هم تنیدن بخش هایی از رمز و راز، طنز و درام گیر کرده است. از اینجا به بعد، Knives 2 شبیه اثری است که صحنه های آن با هم مطابقت ندارند و تنها از فلاش بک بافته شده اند. از ابتدای فیلم تا اواسط داستان، مخاطب با دنیایی طنزآمیز پر از مضامین اجتماعی همراه می شود، سکانس هایی که هیچ ربطی به ایده اصلی فیلم ندارند و دنیای دیگری را برای مخاطب رقم می زند. ایده رازآلود و ایده کمدی فیلم، هر کدام به تنهایی خوب عمل می کند و می تواند برای مدتی ذهن مخاطب را به خود مشغول کند، اما اگر بخواهیم به صورت یک مجموعه به آن ها نگاه کنیم فقط خستگی و بیهودگی را تجربه کنید. یعنی هر قسمت از فیلم به تنهایی می تواند داستان جذابی داشته باشد و اگر هر کدام را از کل فیلم حذف کنیم، قسمت دیگر آسیبی نمی بیند.

  شیائومی تاریخ عرضه CIVI 1S + مشخصات احتمالی را اعلام کرد

در پیاز شیشه ای، ریان جانسون سعی می کند پوآرو خود را خلق کند، قهرمانی برای دنیای امروز.

Glass Onion A Knives Out Mystery ساخته هرکول پوآرو برای دنیای مدرن امروزی است. بنوا بلان از دنیای قهرمانان ادبیات کلاسیک و رازآلود می آید، جایی که شخصیت های او اشتباه نمی کنند و یک گردن بلندتر از سایر شخصیت های داستان هستند. بلان نیز مانند پوآرو وارد این داستان می شود و کار خود را در میانه بزرگترین اپیدمی قرن آغاز می کند. رایان جانسون در پیاز شیشه‌ای خود روشی متفاوت از Knives Out اتخاذ کرد و سعی می‌کند شخصیتی نه‌چندان جدی را بازی کند. در فیلم «چاقوها» ساخته دنیل کریگ، او شخصیتی قدرتمند، جدی و سخت کوش است که تمام حواس خود را برای حل معمای قتل پدر خانواده به کار می گیرد و فیلم حول محور اقدامات او می چرخد، اما در «پیاز شیشه ای» این نقش از بنوا بلان به حاشیه رانده شده و مخاطب در میان دیگران است، شخصیت ها باید به دنبال او باشند.

حتی زمانی که دوک کشته می‌شود و طبق قوانین داستان‌های معمایی، شرایط آغاز مأموریت بلنک فراهم می‌شود، او همچنان یک شخصیت سایه است و نمی‌توان او را به عنوان شخصیت اصلی داستان دید، زیرا این شخصیت نه درگیر می‌شود. در کنش های دراماتیک نقشی ایفا نمی کند. Bold مسئول حل پازل است. در واقع شخصیت بلان با نسخه های کلاسیک هرکول پوآرو متفاوت است. در پیاز شیشه ای، ریان جانسون سعی می کند پوآرو خود را خلق کند، قهرمانی برای دنیای امروز. کارآگاهی که در میان افراد باهوش زندگی می کند و نیازی به خودنمایی ندارد.

  نحوه نگاشت درایو شبکه در ویندوز 10

دوک و نورتون در Glass Onion: A Knives Out Mystery صحبت می کنند

داستان پیاز شیشه به سطحی ترین شکل ممکن و به دور از تنش دراماتیک قاب شده است. ریتم اثر کند است و شخصیت ها با عمق کمی در طرح حضور دارند. نه معمای قتل پیچیده منتظر مخاطب است و نه طنز آنقدر تیز است که مخاطب را غافلگیر کند. Knives اثری سازگارتر و قابل قبول تر از Glass Onion A Knives Out Mystery بود. جانسون در فیلم Knives Out ریسک نمی‌کند و قدم به قدم قوانین را پیش می‌برد، اما در این فیلم ایده ریسک را در پیش می‌گیرد و بعد معمایی داستان را کاهش می‌دهد تا اثری با طعم طنز سیاه داشته باشد. اما نتیجه این خطر یک اثر چند وجهی است. فیلمی که حتی نقشه های قتل در آن با تعلیق ظریفی همراه است و مخاطب می داند که قاتل به آسان ترین شکل ممکن به دام می افتد. جانسون در اینجا همه چیزهایی را که در قسمت قبلی سریال به دست آورده بود از دست می دهد.

Glass Onion A Knives Out Mystery فقط یک فیلم کرکی با چاشنی مصنوعی گزنده از مضامین اجتماعی است.

بنوا بلان به عنوان یک کارآگاه خصوصی در فیلم چاقوها وارد دنیای سینما شد. جانسون در این فیلم سعی کرد شخصیت جدیدی از دنیای مرموز کارآگاهان را در ذهن مخاطب خلق کند. بلنک اما همه چیزهایی را که در قسمت قبلی برای او آماده شده بود از دست می دهد زیرا نه در موقعیت کشتار مناسب قرار می گیرد و نه فرصتی برای معرفی خود پیدا می کند. Glass Onion A Knives Out Mystery فقط یک فیلم پر زرق و برق با چاشنی مصنوعی در مورد مسائل اجتماعی است. کار نه چندان متراکم که در ایده هایش درست باشد.

دیدگاهتان را بنویسید