نقد و بررسی انیمیشن Diary of a Wimpy Kid: Roderick’s Rules

انیمیشن Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules یک پله بالاتر از قسمت اول این مجموعه است، اما آیا برای نجات مجموعه کافی است؟ با زومجی همراه باشید.

در سال 2020، دیزنی اعلام کرد که قصد دارد یک سریال انیمیشنی با اقتباس از کتاب‌های محبوب Diary of a Wimpy Kid که با نام Diary of a Wimpy Kid در ایران شناخته می‌شود، تولید کند. اولین قسمت این مجموعه یک سال بعد مستقیماً در سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شد. برخلاف انتظار، نظرات بینندگان و منتقدان نسبت به این انیمیشن چندان مثبت نبود، به طوری که برخی حتی سری فیلم های لایو اکشن قبلی استودیو قرن بیستم فاکس را اقتباسی برتر می نامند. بیشتر نقدهایی که به این انیمیشن وارد شد به نکاتی چون کوتاه بودن مدت فیلم، حذفیات متعدد، نه چندان چشم نواز بودن انیمیشن و عدم انعکاس روح اثر اصلی در این اقتباس معطوف بود. Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules، قسمت دوم این مجموعه که به تازگی اکران شده است، از بسیاری جهات از نظر کیفی کم و بیش بهتر از فیلم اول است و گامی در مسیر درست است، اما با این حال، به عنوان اقتباسی از Diary of Wimp سزاوار راه درازی است.

داستان Rodrick Rules از جایی شروع می شود که والدین گرگ تصمیم می گیرند برای جشن سالگرد ازدواج خود به یک سفر کوتاه بروند، به این معنی که گرگ به مدت دو روز با برادر بزرگترش رودریک در خانه تنها خواهد بود. فکر اینکه دو روز با برادر نوجوانش تنها باشد برای گرگ وحشتناک است. رابطه بین گرگ و رودریک را نمی توان با کلمات خوب و صمیمی توصیف کرد و برای گرگ پوشیده نیست که رودریک تمایلی به درگیری با برادر کوچکترش ندارد. با این حال، به نظر می رسد این وضعیت روابط این دو برادر را تغییر خواهد داد. رودریک از گرگ می خواهد که به او کمک کند تا یک مهمانی بزرگی را که قصد دارد در خانه برگزار کند، در حالی که والدینشان دور هستند، ترتیب دهد.

گروه گرگ از لبنیات بچه لاغر اجرا می کند

این انیمیشن با حذف بسیاری از موقعیت ها و برخوردهای گرگ و رودریک، نسبت به کتاب ها و مجموعه فیلم های لایو اکشن به نمایش سطحی تری از رابطه بین این دو رضایت می دهد.

در حالی که فیلم اول درباره دوستی صحبت می کرد، فیلم دوم به روابط خانوادگی و برادری می پرداخت. رابطه گرگ و رودریک در این انیمیشن آشناست. برادر بزرگ‌تری که می‌خواهد یا نمی‌خواهد برای برادر کوچک‌ترش الگو باشد، اما خودش را بهتر و بالاتر از آن می‌داند که بخواهد با یک بچه وقت بگذراند، و برادر کوچک‌تری که می‌خواهد خودش را به برادر بزرگ‌ترش ثابت کند و با او هم تراز باشید. یکی از ایرادات عمده این اقتباس همین جاست. آنچه بین گرگ و رودریک وجود دارد جزئی‌تر و پیچیده‌تر از آن کلمات است، اما با حذف موقعیت‌ها و برخوردهای این دو، این انیمیشن نسبت به کتاب‌ها و مجموعه فیلم‌های لایو اکشن به نمایش سطحی‌تری از این رابطه رضایت می‌دهد.

  شاهکار عجیب پروتکل کالیستو در نظارت بر همه مرگ‌ها

Rodrik Rules فکر می کند بینندگان طرفداران قدیمی هستند، اما این تصمیم باعث می شود که پایان و پایان داستان آنقدر که می تواند تاثیرگذار نباشد. در دقایق ابتدایی فیلم، مادر گرگ به او می گوید که از مشکلات بین دو برادر با خبر است، اما این آخر هفته فرصت خوبی است تا دوباره به هم نزدیک شوند، اما او از چه مشکلاتی صحبت می کند؟ دقایقی از حضور رودریک در این سریال خبری از مشکل بین آنها نیست. حتی در دیالوگ اولیه گرگ در ابتدای فیلم، هیچ مشکل خاصی به جز تمایل او برای ارتباط با رودریک ذکر نشده است. در واقع، نه تنها پایان، بلکه حتی لحظاتی در اواسط فیلم که اوضاع بین گرگ و رودریک برای مدت کوتاهی بهبود می یابد نیز کمی رنگ می بازد. بهبود رابطه بین گرگ و رودریک می تواند تجربه تاثیرگذاری باشد، زمانی که مانند فیلم اکشن این قسمت، ابتدا آنچه را که معمولا بین این دو اتفاق می افتد ببینیم و سپس ارزش واقعی آن لحظات خوب را درک کنیم.

شخصیت رودریک هفلی با خفاش و گرگ هفلی روی صفحه گوشی ضربه می زند

در فیلم اول، مدت زمان کوتاه و کندی فیلم باعث شد که لحظات مهمی از اقتباس منبع که اطلاعات مهمی در مورد گرگ و ارتباط آن با دنیای اطراف دارد، مانند بازی در نقش گرگ در یک نمایش مدرسه ای را بیان کند. بنابراین برخی از شخصیت های گرگ در این اقتباس گم شده است. از آنجایی که مدت زمان انیمیشن دوم بیشتر از اثر اول بود، امید می رفت این مشکل کمتر احساس شود، اما با تکرار همان سرعت کم روایت قبلی، پیشرفت چندانی در این زمینه حاصل نشد. در واقع این انیمیشن قسمت اول داستان کتاب را که به شخصیت رودریک، نقش او در دنیای گرگ ها و تاثیرات مطلوب و ناخواسته آن بر زندگی او می پردازد، نادیده گرفته و سپس با یک زمینه چینی مختصر به سراغ یک داستان می رود. داستانی که باید در میانه داستان گفته شود.

در بسیاری از موارد ممکن است فکر کنیم که گرگ فقط به خاطر رفتار رودریک همیشه تنبیه می شود، اما باید در نظر گرفت که گرگ هفلی شخصیتی است که اغلب با مشکلات ناشی از رفتار خودش دست و پنجه نرم می کند.

اولین و پر رنگ ترین نشانه رابطه این دو برادر را در لحظات ابتدایی فیلم، در مهمانی گرگ می بینیم. آنچه رودریک در مهمانی با گرگ می کند تنها یکی از رفتارهای بد اوست. از دروغ گفتن او در مورد پروژه علمی تا تلاش برای تخریب زندگی اجتماعی گرگ، ویژگی های رودریک باعث می شود که او را برادر خوب خطاب نکنیم.

  سری پد 6 شیائومی در راه است. رقیب ارزان قیمت گلکسی تب اس 8 اولترا

جزئیات بیشتر داستان فاش خواهد شد

او ریشه برخی از رفتارهای رودریک مانند تلاش او برای فریب مادرش برای بدست آوردن پول بیشتر یا بدخلقی دائمی او نسبت به گرگ را در روحیه سرکش یک نوجوان می داند، اما نباید از نظر دور داشت که خود گرگ نیز با برخی از رفتارهایش کمک زیادی به بهبودی کرد.

با این حال در این فیلم شخصیت ها به خصوص گرگ کمتر اشتباه می کنند و نحوه روایت داستان به گونه ای است که گویی برخی از مشکلات پیش آمده فقط یک تصادف بوده و هیچ تقصیری از جانب گرگ نبوده است. در بسیاری از موارد، این موضوع باعث می شود که احساس کنیم گرگ در تمام مدت فقط به خاطر رفتار رودریک مجازات شده است. باید در نظر داشت که گرگ هفلی شخصیتی است که در بسیاری از موارد با مسائل ناشی از رفتار خودش دست و پنجه نرم می کند و برخورد با او در این فیلم شخصیت واقعی او را کمرنگ می کند.

چهره نگران گرگ هفلی در Diary of a Wimpy Kid: Rodrick's Rules

از آنجایی که این فیلم از برخی اتفاقات می گذرد، دیگر زمانی برای پرداختن به شخصیت هایی مانند هالی و فرگلی باقی نمی ماند و آنها جای خود را به هفلی ها می دهند. از آنجایی که Rodrick Rules یک فیلم خانوادگی است و به دلیل طولانی بودن و سرعت آن، زمان کافی برای پوشش دادن همه بخش های گسترده دفتر خاطرات گرگ وجود ندارد، این تغییر تمرکز به Heffley ها یک تصمیم هوشمندانه است. علاوه بر رودریک، بینندگان اکنون در مورد والدین گرگ، فرانک و سوزان، اطلاعات بیشتری کسب می کنند. البته گذر از این معرفی اولیه و پرداختن عمیق به این دو شخصیت به خصوص پدر گرگ در انیمیشن The Last Straw بعدی که هم اکنون در حال ساخت است انجام خواهد شد.

در بین شخصیت‌های فرعی، بهترین تغییر از منبع منبع متعلق به شخصیت پدربزرگ است

در میان شخصیت های فرعی، بهترین تغییر نسبت به منبع اقتباس متعلق به شخصیت پدر بزرگوار است. اگرچه حضور او در داستان این اپیزود هنوز آنچنان بزرگ نیست، اما همان حضور ضعیف حالا با داستان فرعی آمیخته شده است که ضمن عمق بخشیدن به شخصیت های پدر و پدربزرگ گرگ، در جهت اصلی قرار می گیرد. پیام فیلم و افزوده‌ای به یاد ماندنی و تاثیرگذار محسوب می‌شود، دو پسر از سه پسر پدربزرگ، عمو و پدر گرگ، مدت‌هاست که ارتباط خود را با یکدیگر از دست داده‌اند و این به هشداری برای گرگ و رودریک تبدیل می‌شود که اگر جریان زندگی خود را تغییر ندهند. رابطه، ممکن است آینده مشابهی داشته باشند. این علامت خطر در لحظات پایانی فیلم در کانون توجه قرار می‌گیرد و به سخنانی از گرگ هفلی منجر می‌شود که نزدیک‌ترین چیزی به عذرخواهی است که تا به حال از او خواهیم شنید.

  کار ساخت بازی The Callisto Protocol به پایان رسید

هفلی‌ها روی صندلی‌ها نشسته‌اند و به تماشای اجرای Diary of a Wimpy Kid می‌پردازند.

قسمت اول این ریبوت در مواقعی از زوایای دوربین و انیمیشن مشکوک رنج می برد. اگرچه Rodrick Rules به طور کامل این مشکلات را حل نکرد، اما Luke Kermiken جوان توانست تا حدودی این نقاط ضعف را پوشش دهد. نکته ای که همچنان مورد انتقاد بسیاری از بینندگان است، مدل های شخصیت و ترجمه آن ها به دنیای سه بعدی است. دیزنی پلاس با انتشار اولین انیمیشن این مجموعه ریبوت شده تقریبا تمامی طرفداران این مجموعه را هیجان زده کرده است. در این نمایش به نظر می رسید که این سریال با حفظ سبک طراحی خاص جف کینی در زمینه جلوه های بصری ردپای Snoopy & Charlie Brown: The Peanuts Movie را دنبال می کند و بینندگان شاهد ترکیبی لذت بخش از انیمیشن های سه بعدی و دو بعدی خواهند بود. . با این حال، نتیجه نهایی فاصله قابل توجهی با آنچه قبلاً در تیزر دیده شده بود داشت.

گرچه نمی توان جلوه بصری این اثر را ضعیف و غیرقابل تماشا نامید، اما به عنوان انیمیشنی که نام دیزنی را یدک می کشد، هرچند در جایگاه ناشر، سبک انیمیشن اثر قدیمی و ارزان به نظر می رسد؛ اما به نظر می رسد که این اثر به عنوان انیمیشنی که نام دیزنی را یدک می کشد. به طور خلاصه، جلوه های بصری بیشتر شبیه یک انیمیشن استودیویی مستقل در سال 2010 است تا یک انیمیشن اصلی دیزنی. این افت کیفیت نسبت به تیزر آتش بحث ها را در زمینه آثاری که مستقیماً برای سرویس های استریم ساخته شده اند را دوباره شعله ور کرده است. استودیوها بدون ترس از شکست باکس آفیس هزینه ها را در هر قسمت از کار کاهش می دهند.

گرگ و رودریک هفلی تابلوی روی در را خواندند

مقاله مرتبط:

  • نقد و بررسی انیمیشن Diary of a Wimpy Kid

در نهایت در مورد قوانین رودریک باید گفت که اگر بخواهیم در مورد بازسازی کتاب صحبت کنیم و برای نمایش روحیه شخصیت ها و داستان سخت گیری نکنیم، با اثری کم و بیش بهتر روبرو هستیم. قسمت اول ولی این سریال تا اینجای کار هنوز هست.نمیتونه معرفی خوبی برای دنیای Diary of a Wimpy Kid برای طرفداران جدیدتر و جوانتر باشه و ترازو همچنان به نفع سریالهای اکشن زنده این سریال سنگینی میکنه. از آنجایی که انیمیشن با این فضا همچنان بهترین گزینه برای اقتباس از سریال محسوب می شود، امیدواریم در استودیوی The Last Straw Bardel Entertainment توجه بیشتری به آنچه باعث ماندگاری شخصیت های این دنیای جذاب و با معرفی روایتی سریع تر و اجتماعی تر در کنار آن شود. یک طرف جسورتر قوانین رودریک را خراب نکنید، کاری که چهارمین فیلم اکشن با این مجموعه انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید