ضریب هوشی کودکان ایرانی با افزایش ذرات معلق کاهش می یابد

آلودگی هوا عامل اصلی بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی و تنفسی و بیماری های عصبی در سراسر جهان است و به عنوان یکی از عوامل بالقوه مرگ و میر و بیماری های حاد و مزمن شناخته می شود. در سال 2019، سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را بزرگترین تهدید زیست محیطی جهان اعلام کرد.

در سال‌های اخیر، اثرات نامطلوب آلودگی هوا بر سلامت مغز و مشکلات رفتاری کودکان، موضوع داغی در میان محققان بوده است. مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که محیط زیست و آلودگی هوا می تواند بر وزن تولد و الگوهای رشد در دوران کودکی تأثیر بگذارد. کودکان در مراحل اولیه رشد مغز به دلیل ایمنی کمتر، تکثیر سلولی بالاتر، توانایی کمتر در سم زدایی و ترمیم DNA، آسیب پذیرتر هستند. پاسخ های التهابی در پاسخ به قرار گرفتن در معرض ذرات معلق با وزن کم هنگام تولد، ضریب هوشی پایین و فشار خون بالا همراه است.

مطالعه اخیر گروهی از محققان پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و اداره حفاظت محیط زیست منطقه ویژه اقتصادی عسلویه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون با ضریب هوشی پایین در کودکان مرتبط است.

ذرات معلق در بین آلاینده های هوا یک مشکل عمده بهداشت جهانی است. ذرات معلق محیطی، به ویژه ذرات معلق 2.5 میکرون و کوچکتر (PM2.5)، می توانند وارد سیستم تنفسی شده، وارد جریان خون شده و باعث سکته مغزی، نارسایی قلبی و مشکلات سلامت روان شوند. علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ذرات معلق در مناطق شهری می تواند باعث عوارضی مانند واکنش های التهابی در بدن و آسیب به سیستم عصبی مرکزی شود.

IQ نشان دهنده توانایی های شناختی گسترده ای مانند توجه، حل مسئله، استدلال، دانش، برنامه ریزی و خلاقیت است و یک مطالعه کوهورت در ایالات متحده در سال 2000 نشان داد که افزایش یک واحدی در IQ می تواند به معنای حدود 55 تا 65 میلیارد برای این کشور باشد. خواهد آورد. در حالی که توانایی های شناختی تا حدی ارثی هستند، عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و ذرات معلق می توانند بر ضریب هوشی تأثیر بگذارند. کودکان کوچکتر مستعدترین گروه سنی به ضریب هوشی هستند. بنابراین، تحقیقات زیادی بر رابطه بین IQ و ذرات معلق در کشورهای توسعه یافته از جمله کشورهای اروپایی، ایالات متحده و چین متمرکز شده است.

  ساخت انیمیشن Inside Out 2 رسما تایید شد

مطالعات در مورد رابطه بین ذرات معلق اتمسفر در محیط شهری کشورهای در حال توسعه و مناطق کم درآمد محدود است. به همین دلیل، محققان کشور سه منطقه با سطوح مختلف آلودگی هوا را در مناطق کمتر برخوردار ایران انتخاب کردند و به بررسی تأثیر آلودگی هوا بر بهره هوشی کودکان شش تا هشت ساله این مناطق پرداختند.

این مطالعه مقطعی از فروردین تا آذر 1397 انجام شد و 369 کودک 6 تا 8 ساله ساکن در سه منطقه کم برخوردار استان بوشهر مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه شامل کودکان بومی این مناطق، والدین سیگاری و والدینی بود که سابقه پزشکی خاصی نداشتند. همچنین کودکانی بودند که هیچ سابقه بیماری، ضربه یا بستری شدن در بیمارستان نداشتند. کودکان مبتلا به اوتیسم، عقب ماندگی ذهنی، نقص مادرزادی، سکونت غیردائم و کودکانی که در نزدیکی دکل های مخابراتی زندگی می کردند از این مطالعه حذف شدند.

در این تحقیق غلظت ذرات معلق زیر 2.5 و 10 میکرون در داخل ساختمان مسکونی و محیط بیرون اندازه گیری شد. همچنین ضریب هوشی این کودکان بر اساس مقیاس I Raymond B. Cattell مورد سنجش قرار گرفت و کودکان از نظر ضریب هوشی در هفت دسته کم، کمتر از متوسط، متوسط ​​پایین، متوسط، متوسط، بالا، خوب و عالی دسته بندی شدند.

برای کنترل سایر عوامل مخدوش کننده که ممکن است بر ضریب هوشی تأثیر بگذارد، پرسشنامه ای در مورد عوامل اجتماعی-دموگرافیک از جمله جنسیت، سن، زایمان طبیعی یا سزارین، تحصیلات مادر و وضعیت اقتصادی ایجاد شد. سطح تحصیلات مادران کودکان به سه گروه دیپلم، دیپلم و دانشگاه تقسیم شد. وضعیت اقتصادی نیز با در نظر گرفتن ثبات خانواده، وضعیت مسکن، وضعیت سلامت و زیرساخت به سه گروه بالا، متوسط ​​و پایین تقسیم شد.

  معرفی سیستم لوت و پیشرفت در تریلر جدید Atomic Heart

افزایش ذرات معلق و کاهش ضریب هوشی کودکان

تحقیقات انجام شده در این مطالعه نشان داد که بین افزایش ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و کوچکتر از 10 میکرون (PM2.5 و PM10) در هوا و کاهش ضریب هوشی در کودکان ارتباط وجود دارد.

در این تحقیق میانگین غلظت ذرات معلق 10 میکرون و کوچکتر در مناطق با آلودگی بالا حدود 62 گرم بر متر مکعب بیشتر از مناطق کم آلودگی و حدود 33 گرم بر متر مکعب بیشتر در مناطق با آلودگی متوسط ​​بود. علاوه بر این، میانگین غلظت ذرات معلق 2.5 میکرون و کوچکتر در مناطق بسیار آلوده حدود 45 گرم بر متر مکعب بیشتر از مناطق کم آلودگی و حدود 26 گرم در متر مکعب بیشتر از مناطق با آلودگی متوسط ​​بود.

ضریب هوشی کودکان در مناطق کم آلودگی 16.62 امتیاز بیشتر از کودکان ساکن در مناطق آلوده بود. علاوه بر این، کودکانی که در مناطق با آلودگی متوسط ​​زندگی می کنند، ضریب هوشی 7.48 بالاتر از کودکان مناطق آلوده داشتند.

یکی دیگر از یافته‌های این مطالعه این بود که کودکانی که در معرض آلاینده‌های هوای داخل خانه قرار می‌گیرند، ضریب هوشی کمتری داشتند. کودکانی که در ساختمان هایی با گاز مایع (LPG) زندگی می کردند نسبت به کودکانی که در ساختمان هایی با هیزم و … (سوخت زیست توده) زندگی می کردند، ضریب هوشی بالاتری داشتند.

رابطه بین وضعیت اجتماعی-اقتصادی و بهره هوشی

یافته دیگری از این مطالعه نشان داد که شاخص بدبختی و قرار گرفتن در معرض ذرات معلق بر ضریب هوشی کودکان تأثیر دارد. قرار گرفتن در معرض ذرات معلق می تواند به بخش هایی از مغز از جمله هیپوکامپ، قشر پیشانی و ماده سفید آسیب برساند.

  اینترنت پرسرعت پایونیر، ابزاری کاربردی برای فریلنسرها برای کسب درآمد در خانه

علاوه بر این، کودکانی که در خانواده های پردرآمد زندگی می کنند ممکن است بیشتر در معرض تجربیات و موقعیت هایی قرار بگیرند که به افزایش ضریب هوشی کمک می کند. علاوه بر این، رشد در خانواده‌های کم درآمد می‌تواند از طریق قرار گرفتن همزمان در معرض سایر عوامل استرس‌زای محیطی، مانند خشونت و مصرف زودهنگام الکل، تأثیر منفی بر ضریب هوشی داشته باشد.

البته این مطالعه نیز مانند سایر مطالعات دارای محدودیت هایی است. از جمله، تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر متغیرهای دیگر مانند ژنتیک، نژاد، دور سر، وزن و سبک زندگی کودکان بر IQ مورد نیاز است. از سوی دیگر، یکی از نقاط قوت این تحقیق این است که سه منطقه مختلف از نظر آلودگی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته اند، در جنوب ایران قرار دارند که این مجاورت این مناطق می تواند به تقویت نتایج حاصل از این امر کمک کند. مطالعه.

در نهایت می توان گفت که بر اساس نتایج این مطالعه، بین سطوح بالاتر ذرات معلق موجود در هوا و هوش پایین در کودکان ارتباط وجود دارد.

به گفته محققان این مطالعه؛ نتایج این تحقیق می تواند به مسئولان در اتخاذ تصمیمات مناسب برای افزایش ضریب هوشی کودکان ساکن در مناطق آلوده کمک کند.

نتایج این مطالعه به عنوان یک مقاله تحقیقاتی با عنوان “مواجهه با آلودگی هوای محیط و وضعیت اجتماعی-اقتصادی بر بهره هوشی در میان دانش آموزان در یک کشور در حال توسعه” در مجله علوم محیطی و تحقیقات آلودگی منتشر شد.

در انجام این پژوهش مرتضی سیفی، مسعود یونسیان، کاظم ندافی، رامین نبی زاده و امیرحسین محوی; محققان پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، سینا دوبرادران از گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، مهدی تنه زیارادی از اداره حفاظت محیط زیست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی منطقه پارس عسلویه، شاهرو نظم آرا و میر سعید یکانژاد از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با یکدیگر همکاری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید