پیش نویس قانون حفاظت و حمایت از داده های شخصی نهایی شد

در بیست و ششمین جلسه کمیته راهبری اقتصاد دیجیتال به ریاست وزیر ارتباطات، پیش نویس قانون حفاظت و حفاظت از داده های شخصی نهایی و آماده ارسال به کارگروه مربوطه شد.

زارع پور در این جلسه که به منظور بررسی پیش نویس بندهای قانون حفاظت و صیانت از داده های شخصی و با اشاره به اهمیت تصویب این قانون برگزار شد، گفت: مهمترین ویژگی این قانون رفع دلهره ها است. مردم در مورد حفاظت از حریم خصوصی و داده های خود در سیستم عامل های داخلی که باید سازماندهی شوند.”

به گفته وی، بر اساس این قانون، حقوق و تکالیف دارندگان اطلاعات افراد باید به طور کامل و مشخص بیان شود.

اهمیت حریم خصوصی از دیدگاه وزیر ارتباطات

زارع پور در این جلسه بر نبود ساختارهای موازی و رگولاتوری متعدد تاکید کرد و از اعضای جلسه خواست تا در بررسی ها و نظرات خود به اهمیت این قانون برای حفظ حریم خصوصی مردم بپردازند.

بر اساس گزارش وزارت ارتباطات، در این جلسه «رضا باقری اصل» نایب رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال در خصوص بندهای مختلف پیش نویس این لایحه توضیحاتی ارائه کرد؛ اما جزئیات این توضیحات منتشر نشده است.

لایحه حریم خصوصی تقریباً یک سال پیش مجدداً در بهمن ماه 1400 با هدف تصویب قوانینی برای حفظ حریم خصوصی کاربران به تصویب دولت رسید تا با ارائه آن در مجلس، سیستم مدیریت داده های کشور قانونی شود.

حریم خصوصی کاربران فضای مجازی در ایران تاکنون موضوع قانون نبوده و به همین دلیل مصادیق بسیاری از نقض حریم خصوصی فضای مجازی به اشکال مختلف از جمله برای اهداف تبلیغاتی به وجود آمده است.

  فیلمبرداری سکانس های لیدی گاگا در «جوکر ۲» آغاز شد.

بنابراین، به دلیل عدم وجود مصادیق روشن از جمع‌آوری، استفاده، ذخیره و افشای اطلاعات و مسئولیت‌های حافظان داده‌های شخصی اعم از شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی، حفاظت از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی با ابهامات جدی مواجه شده است. انتظار می رود با تصویب نهایی لایحه دولت از طریق این ابهامات قبلی رفع شود.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید