برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده، مجوز طراحی یک راکتور هسته ای کوچک مدولار را صادر کرد

کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای ایالات متحده (NRC) ابتدا طرحی را تصویب کرد راکتور ماژولار کوچک پیشرفته (SMR) مجوز اعطا شده این مجوز به شرکت ها این امکان را می دهد که از این طرح پیشرفته برای راکتورهای خود در هنگام ساخت نیروگاه های جدید استفاده کنند.

تصویب یک راکتور SMR توسط کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای ایالات متحده گام مهمی به سوی نسل جدید راکتورهای هسته ای است. البته هنوز باید آزمایشات و تحقیقات زیادی انجام شود تا بفهمیم این راکتورهای پیشرفته چه کاری می توانند انجام دهند چالش های نیروگاه های هسته ای سنتی ترکش کن یا نه

طراحی تایید شده توسط NRC برای راکتورهای کوچک مدولار تقریباً یکسان سوم این راکتورهای سنتی دارد و بر اساس یک ایده مفهومی از دانشگاه ایالتی اورگان در دهه 2000 است. یک شرکت به نام قدرت NuScale دانشگاهی که برای فعالیت های خود بیش از 600 میلیون دلار بودجه دریافت کرده از این پروژه خارج شده است.

سئو کول

ماژول NuScale

انتظار می رود اولین نیروگاه با راکتور SMR در سال 2029 به بهره برداری برسد

وزارت انرژی ایالات متحده و NuScale اکنون با سیستم‌های شهری مرتبط یوتا برای ساختن نیروگاهی با این راکتورهای کوچک مدولار کار می‌کنند. اولین ماژول این نیروگاه احتمالا c سال 2029 فعال شد. ماژول های دیگر نیز یک سال بعد 2030 شروع به کار می کنند.

یک طرح ماژول دارای مجوز NRC می تواند حداکثر 50 مگاوات برق برای تولید البته NuScale می خواهد این رقم را به افزایش دهد 77 مگاوات در حال رشد است. اولین نیروگاه این شرکت در آیداهو ساخته خواهد شد و دارای شش ماژول است که می تواند 462 مگاوات برق تولید کردن

  در دسترس بودن باورنکردنی پلی استیشن 5 در ماه سپتامبر

اما اخیرا هزینه اجرای این پروژه افزایش یافته است. رویترز می‌گوید برآوردها نشان می‌دهد که هزینه تولید هر مگاوات ساعت برق در آن نیروگاه است 89 دلار رسید با این حال، چالش های دیگری در راه انقلاب انرژی هسته ای آمریکا وجود دارد. از جمله این چالش ها می توان به مسائل ایمنی و امنیتی زنجیره تامین سوخت هسته ای، اعتراض به استخراج اورانیوم و بحران مدیریت زباله های هسته ای اشاره کرد.

در آخر بد نیست اشاره کنیم که چند ماه پیش این طرح تصویب شد اما اکنون مجوز آن صادر شده است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید