اینترنت نور ترکیبی شگفت انگیز از نور و ارتباطات است

وقتی صحبت از کارایی و کیفیت به میان می‌آید، دیودهای ساطع نور (LED) امروز MVP فناوری روشنایی هستند. تیمی از محققان چینی از پیشرفت‌های اخیر LED به عنوان سکوی پرشی برای راه‌اندازی یک شبکه روشنایی بهم پیوسته‌تر استفاده می‌کنند. آنها در مطالعه خود که در 30 سپتامبر 2022 در شبکه های هوشمند و همگرا منتشر شد، مفهوم اینترنت نور را پیشنهاد کردند که با ارائه خدمات اطلاعاتی به اینترنت اشیا متصل می شود تا سلامت و رفاه انسان را بهبود بخشد. به گفته محققان، از آنجایی که مردم زمان بیشتری را در داخل خانه می گذرانند، ارائه یک شبکه روشنایی که نور هوشمند را همراه با خدمات اطلاعاتی با ترکیب فناوری اطلاعات با فناوری ارتباطات ارائه می کند، ضروری است. ، می تواند ادغام عمیق شبکه های روشنایی با مکانیسم های کنترل الکترونیکی و هوشمند مختلف را با هزینه کم تسهیل کند. علاوه بر کنترل روشنایی، محققان فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) امکان‌پذیری چیزی به نام ارتباط نور مرئی (VLC) را نشان داده‌اند که اطلاعات را با تعدیل شدت نور LED منتقل می‌کند. این شکل از ارتباط می تواند به طور همزمان از خدمات اطلاعاتی مانند محلی سازی، انتقال داده ها و حتی درمان نوری بدون ایجاد خستگی یا آسیب چشم پشتیبانی کند.

سئو کول

پیشرفت سریع در زمینه های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و علوم انسانی آنها را بر آن داشت تا ایده اینترنت نور (IoL) را به عنوان یک پلتفرم مطرح کنند و کارکردهای کلیدی آن را توسعه دهند. برای ادغام IoL با شبکه‌های روشنایی همه‌جا، محققان حسگرها، ماژول‌های ارتباطی و واحدهای پردازش هوشمند را در لامپ‌های LED جداگانه ترکیب کردند تا یک «گره» را تشکیل دهند، با استفاده از فناوری‌های مخابراتی مانند ارتباطات خط برق (PLC) و ارتباطات بی‌سیم 5G به عنوان ابزاری برای آنها. یک “گره” ایجاد کنید.

  Dragon Age: Dreadwolf اکنون کاملاً قابل بازی است

یک شبکه حسگر IoL متشکل از گره های حسگر طراحی شده خاص می تواند اطلاعاتی مانند شدت نور، رنگ، سطوح گازهای خطرناک، اجسام متحرک و غیره را جمع آوری کند.

از جمله کاربردهای این نوع IoL می توان به خانه های سالمندان «هوشمند» اشاره کرد که به دلایل ایمنی و امنیتی می توان ساکنین را در آن اسکان داد و یا نشت گاز آشپزخانه را به موقع تشخیص داد. تنظیم خودکار شدت نور یا رنگ می تواند یک محیط راحت را با توجه به ترجیحات کاربر یا به عنوان وسیله ای برای انجام نور درمانی سفارشی کند. برای تطبیق این قابلیت ها به طور موثر و کارآمد، محققان الگوریتم هایی را توسعه دادند و آزمایش های سخت افزاری را برای نشان دادن عملکرد سیستم برای تحویل داده ها با سرعت بالا انجام دادند. این شامل آزمایش با طراحی VLC هم ترازی پرتو در زمان واقعی است که می تواند به سرعت جهت منبع نور ساطع کننده را با توجه به موقعیت کاربر تنظیم کند.

سئو کول

محققان بهینه‌سازی منابع را تحت محدودیت‌های مختلف مانند خدمات ارتباطی و مکان برای تخصیص فرکانس‌ها و توان مختلف، و همچنین ارتباطات و روشنایی برای برآوردن نیازهای مختلف نور، از جمله شدت و یکنواختی، بررسی کردند.
از آنجایی که خدمات ارتباطی و خدمات مکان یابی توسط شبکه های روشنایی انجام می شود، بهینه سازی توزیع برق بسیار مهم است. برای پشتیبانی از برنامه‌هایی مانند انتقال ویدئو و موقعیت‌یابی بلادرنگ، محققان در حال بررسی الگوریتم‌های زمان‌بندی هستند که می‌توانند نیازهای زمان‌بندی دقیق ایستگاه پایه را برآورده کنند و تاخیر را به حداقل برسانند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که نور می‌تواند برای درمان درماتوزهای خاص یا بیماری‌های نورودژنراتیو مورد استفاده قرار گیرد، که امکان فتوتراپی غیرتهاجمی را نشان می‌دهد. این تیم با طراحی آزمایشی برای انتشار نور در فرکانس سوسو زدن نور LED، این احتمال را بررسی کردند.

  این آخر هفته چه بازی کنیم: دو تجربه چالش برانگیز!

بر اساس این مطالعه، در گام‌های آتی، محققان قصد دارند فناوری‌های فردی را در محیطی مانند یک مرکز پرستاری ادغام کنند که می‌تواند از سنجش هوشمند، ارتباطات و بهینه‌سازی تحت محدودیت‌های منابع بهره‌مند شود. ترکیب نور و محیط یک سیستم بسیار تعاملی، پیچیده و پویا با تفاوت های بسیار و تنوع بسیار برای افراد ایجاد می کند. مزایای سنجش زمان واقعی، پاسخ فوری و اتصال اطلاعات بدون درز پشتیبانی شده توسط IoL مطمئناً می تواند نقش مهمی در تحقق مفهوم روشنایی انسان محور داشته باشد.

منبع: شهرخبر

دیدگاهتان را بنویسید