نماینده مجلس: اینستاگرام و واتس اپ بیش از وضعیت فعلی محدودیت ندارند

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اینستاگرام و واتس اپ بیش از وضعیت فعلی محدودیت ندارند. منظور او از این موضوع دقیقاً مشخص نیست، زیرا این پلتفرم ها در حال حاضر در ایران محدود و مسدود شده اند. آقا تهرانی با اشاره به قوانین فضای مجازی اروپا و آمریکا گفت که می خواهند ترجمه این قوانین را دریافت کنند تا در کشور استفاده شود.

مرتضی آقا تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت سکوهای فیلتر شده گفت:

اینستاگرام و واتس اپ بیش از شرایط فعلی محدودیت ندارند، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان بر قانونی شدن این پلتفرم های خارجی تاکید قوی دارد. به هر حال باید نماینده این پلتفرم های خارجی در کشورمان معرفی شود که تاکنون محقق نشده است».

وی با انتقاد از مدیریت فضای مجازی در ایران، با بیان اینکه در آمریکا 270 قانون محدودکننده برای واتس اپ، اینستاگرام و توییتر و در اروپا قوانین سخت گیرانه تری وضع شده است، گفت: در همه جای دنیا شرایط و محدودیت های خاصی برای کاربران در نظر گرفته شده است. فضای مجازی . ما هم همین قوانین اروپایی و آمریکایی را می خواهیم ترجمه آن را به ما بدهید تا در کشور خودمان استفاده کنیم.»

آقا تهرانی معتقد است برای استقلال و امنیت کشور باید در فضای مجازی قانون گذاری شود تا کل کشور در آینده به دلیل اشتباه چند نفر با محدودیت مواجه نشود: «به همین دلیل کمیسیون مشترک کار می کند. به عنوان مبنایی در کمیسیون فرهنگی است و روند به خوبی پیش می رود. آماده است.”

  اپل اولین نسخه بتای توسعه دهنده iOS 16.3 را منتشر کرد

وی با بیان اینکه فضای مجازی در حال حاضر یک معضل رو به رشد است و باید به روز شود، گفت: نمی توان قانون دائمی وضع کرد. [فیلترینگ] چقدر طول می کشه؟ به همین دلیل است که اینستاگرام، واتس‌اپ و توییتر را در ایران محدود نمی‌کنیم.»

رئیس کمیسیون فرهنگ مجلس در بخشی دیگر از سخنان خود به بهبود عملکرد سکوهای بومی نسبت به قبل اشاره کرد و گفت:

اکنون به جرات می توان گفت که زیرساخت های پلتفرم های محلی نسبت به گذشته بسیار متفاوت و بهتر است. سروش و بله از چند سال پیش با چندین سرور شروع به کار کردند اما نتوانستند با نمونه های خارجی که 5 تا 6 هزار سرور داشتند رقابت کنند. البته با شرایطی که در این چند ماه به دلیل محدودیت ها ایجاد شده است، شرایط پیام رسان های داخلی بسیار بهتر شده و قطعا بهتر خواهد شد.»

لازم به ذکر است بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات همشهری، میانگین مصرف ترافیک بین المللی در کشور از 4 ترابیت بر ثانیه به 2.5 ترابیت بر ثانیه رسیده است. کاهش 37 درصدی وجود داشت

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید