وضعیت عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

واردات خودرو بالاخره پس از گذشت نزدیک به 5 سال از سر گرفته شد و محموله های متعددی از خودروهای خارجی وارد گمرکات کشور شد. اما فرود عسگری معاون گمرک ایران برای صدور مجوز ترخیص این خودروها شرط عجیبی گذاشته است. طبق شرط گمرکی برای ترخیص خودروهای وارداتی، تنها در صورتی مجوز ترخیص صادر می شود که خودروها در بورس کالا فروخته شده و مابه التفاوت قیمت فروش آنها به حساب گمرک واریز شود.

در حال حاضر بر اساس ابلاغیه دولت مبنی بر تنظیم واردات خودرو، سود تجارت بر اساس قدرت موتور و میزان انرژی خودروها تعیین می شود. خودروهای وارداتی برای کشف قیمت و فروش بر اساس مکانیزم حراج بر روی سکوی شفاف بورس کالا قرار می گیرند.

بر اساس مکانیسم حراج، هر پیشنهاد دهنده ای که قیمت بالاتری داشته باشد، برنده خودرو خواهد بود. بنابراین، قیمت باز و قیمت فروش تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. صرافی باید این مابه التفاوت را به حساب گمرک واریز کند تا خودروهای وارداتی ترخیص شوند. یعنی تا زمانی که خودرو در بورس کالا فروخته نشود، گمرک مجوز ترخیص آن را صادر نمی کند.

البته شرط گمرکی برای ترخیص خودروهای وارداتی منافاتی با شرط بورس کالا برای تحویل خودروهای وارداتی ندارد. رئیس بورس کالا چندی پیش شرط فروش خودروهای خارجی در این پلتفرم را مطرح کرد. بر اساس این شرط، خودروهای وارداتی تنها در صورت ورود فیزیکی به گمرک و داشتن قبض انبار روی پلت فرم عرضه می شوند.

البته این شرط بورس کالا بر اساس قول وزیر مبنی بر سکوت است پیش فروش مجازی 90 هزار دستگاه خودرو وارداتی در بورس کالا بورس کالا به عنوان یک بازار شفاف اقتصادی اجازه نمی دهد یک کالا (خودرو) به صورت فرضی و قابل اعتماد بر اساس وعده های هیچ مقامی – حتی وزیر صلح – فروخته شود. زیرا در قبال مشتریان خود احساس مسئولیت می کند و تنها در صورت آماده بودن خودروها و واردات به کشور حاضر است خودروهای وارداتی را به بورس کالا تحویل دهد.

  انتشار عمومی اپلیکیشن Aimi

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید