ساخت اسپری برای مبارزه با عفونت های کشنده

به گفته SF، دانشمندان سازمان جهانی بهداشت (WHO) مقاومت آنتی بیوتیکی را یکی از 10 تهدید اصلی برای سلامت عمومی می دانند. اگرچه برخی از انواع باکتری ها هنوز در برابر داروهای مختلف مقاوم هستند، اما محققان دانشگاه صنعتی چالمرز در سوئد اسپری جدیدی ساخته اند که نه تنها برای مراقبت از زخم و سایر مشکلات پزشکی مفید است، بلکه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را نیز از بین می برد.

مارتین اندرسون، رهبر این مطالعه و استاد گروه شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری چالمرز، در بیانیه‌ای آکادمیک گفت: «نوآوری ما می‌تواند تأثیری دوگانه در مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی داشته باشد». نشان داده شده است که در برابر بسیاری از انواع مختلف باکتری، از جمله باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، موثر است. در همین حال، نوآوری ما پتانسیل جلوگیری از عفونت و در نتیجه کاهش نیاز به آنتی بیوتیک را دارد.

در حال حاضر تخمین زده می شود که مقاومت آنتی بیوتیکی سالانه حدود 1.3 میلیون نفر را در سراسر جهان می کشد. در تلاش برای کاهش تاثیر این باکتری ها، دانشمندان چالمرز ماده ای با ذرات هیدروژل کوچکی ساختند که حاوی یک پپتید (نوعی پروتئین) است که می تواند به باکتری های مضر متصل شود و آنها را از بین ببرد. این اتصال به ذرات اجازه می دهد تا یک محیط محافظ ایجاد کنند و به تثبیت پپتیدها کمک کنند. به طور معمول، مایعات بدن مانند خون می توانند این پپتیدها را غیرفعال کنند و در مراقبت های بهداشتی تقریبا غیرقابل استفاده شوند. محققان قبلا پتانسیل شگفت‌انگیز این ماده را در مراقبت از زخم نشان داده‌اند، اما اکنون مطالعه جدید آنها نشان می‌دهد که می‌تواند بدون عوارض جانبی نیز التیام بیشتری داشته باشد.

  کارت گرافیک RTX 4070 Ti معرفی شد; قیمت رسمی را تعیین کنید و زمان عرضه را تایید کنید

Edvin Blomstrand نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ماده موجود در این اسپری زخم کاملاً غیرسمی است و روی سلول های انسانی تأثیر نمی گذارد. برخلاف اسپری های ضد باکتری موجود، مانعی در روند بهبودی بدن نمی شود. موادی که به سادگی بر روی زخم اسپری می شوند می توانند باکتری ها را در زمان کمتری از بین ببرند.

این اسپری می تواند عوارض استفاده از ایمپلنت های جراحی را کاهش دهد

این ماده همچنین مشکل عمده دیگری را برطرف می کند، خطر عفونت، که با کاشت ایمپلنت های جراحی و قرار دادن کاتتر بسیار رایج است. از آنجایی که این روش‌ها بسیار رایج هستند، ضروری است که بیومواد ضد باکتری، مانند آن‌هایی که اندام‌ها یا سایر بافت‌های بدن را بهبود می‌دهند، جایگزین یا اصلاح می‌کنند، به راحتی در دسترس باشند. در بیمارستان، کاتترهای ادراری که به بیماران در تخلیه ادرار از مثانه کمک می کنند، منبع اصلی عفونت هستند. نوآوری مطالعه جدید ممکن است به کاهش خطر و حتی پیشگیری از آن کمک کند.

اگرچه کاتترها وقتی بسته بندی نمی شوند استریل هستند، اما وقتی وارد بدن می شوند ممکن است به باکتری آلوده شوند که می تواند منجر به عفونت شود. یکی از مزایای اصلی این پوشش این است که باکتری ها به محض تماس با سطح بدن از بین می روند. مورد دیگر این است که می توان آن را برای محصولات موجود در حال حاضر در مراقبت های بهداشتی استفاده کرد، بنابراین نیازی به توسعه محصولات جدید نیست.

تاکنون نتایج نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند 99.9 درصد باکتری‌ها را از بین ببرد و توانایی کشتن باکتری‌ها را دارد و تا 48 ساعت دوام می‌آورد و قابلیت استفاده در هر مکانی را در محیط‌های بالینی دارد.

  Are Online Casinos Legal

نتایج این مطالعه در مجله “Pharmaceutics” منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید