پاسخ مستقیم گوگل به چت ربات ChatGPT با هوش مصنوعی Apprentice Bard

گوگل در حال آزمایش ربات‌های گفتگوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی است که «احتمالاً بر عرضه عمومی محصول در آینده تأثیر می‌گذارند». یکی از این سرویس ها چت بات است که وارد موتور جستجو می شود.

گوگل، یکی از زیرمجموعه های هلدینگ آلفابت، از طریق مهندسان تجارت ابری خود روی پروژه ای به نام اطلس کار می کند که پاسخی مستقیم به ChatGPT است. ChatGPT از اواخر سال گذشته طوفان اینترنت را گرفته است.

گوگل همچنین روی ربات چت دیگری به نام Apprentice Bard کار می کند. کارمندان Google می‌توانند سؤالاتی از Apprentice Bard بپرسند و یک ربات چت مانند ChatGPT پاسخ‌های مفصلی را ارائه می‌دهد. گوگل در حال کار بر روی طراحی جدیدی برای موتور جستجوی خود در پلتفرم های دسکتاپ است که شامل ابزار پرسش و پاسخ است.

در هفته های اخیر، رهبران گوگل از کارمندان بیشتری خواسته اند تا در مورد پروژه های هوش مصنوعی بازخورد ارائه کنند. CNBC می گوید اسناد داخلی گوگل را دیده و با منابع آشنا با پروژه های جدید این شرکت مصاحبه کرده است.

کارمندان گوگل در مورد قابلیت های هوش مصنوعی این شرکت و رقابت با ابزارهایی مانند ChatGPT ابراز نگرانی کرده اند.

کار روی پروژه های هوش مصنوعی ادامه دارد تا اینکه چندی پیش گوگل جلسه مهمی را با مدیران این شرکت برگزار کرد. در آن جلسه، تعدادی از کارمندان گوگل نسبت به قابلیت های هوش مصنوعی شرکت و رقابت با ابزارهایی مانند ChatGPT ابراز نگرانی کردند. ChatGPT که توسط شرکت آمریکایی OpenAI راه اندازی شد و توسط مایکروسافت پشتیبانی می شود، در مدت کوتاهی محبوبیت قابل توجهی به دست آورد.

جف دینرئیس تیم هوش مصنوعی گوگل در یک جلسه اخیر به کارمندان گفت که در صورت استفاده زودهنگام از چت ربات های هوش مصنوعی، شهرت موتور جستجوی این شرکت به خطر می افتد و بنابراین گوگل “رویکرد محافظه کارانه تری نسبت به این استارت آپ کوچک” در پیش گرفته است.

در همان زمان جف دین و ساندار پیچایمدیرعامل، اعلام کرد که ممکن است گوگل امسال چنین سرویسی را در دسترس عموم قرار دهد. کسب و کار اصلی گوگل موتور جستجو است و این شرکت سال هاست که خود را به عنوان یکی از بازیگران اصلی در زمینه هوش مصنوعی نشان داده است.

  عملکرد RTX 4090 در بنچمارک CUDA تا 60 درصد سریعتر از RTX 3090 Ti

شاگرد بارد

یکی از محصولات آزمایشی جدید گوگل یک ربات چت به نام Apprentice Bard است که بر اساس مدل زبان LaMDA ساخته شده است. منابع آگاه می گویند که در نتیجه محبوبیت روزافزون ChatGPT، از تیم LaMDA خواسته شد تا توسعه سرویسی را برای رقابت با این چت بات در اولویت قرار دهند.

Apprentice Bard عملکردی شبیه به چت GPT دارد: کارمندان گوگل سوال مورد نظر را در یک قسمت مخصوص وارد می کنند و پاسخ را به صورت متنی دریافت می کنند و پس از آن نظر خود را در مورد پاسخ سوال به مدیران گوگل منتقل می کنند. منابع می‌گویند تعدادی از پاسخ‌های Apprentice Bard درباره رویدادهای اخیر هستند، ویژگی‌ای که ChatGPT در حال حاضر ندارد.

تعدادی از پاسخ‌های Apprentice Bard درباره رویدادهای اخیر هستند، ویژگی که ChatGPT در حال حاضر از آن پشتیبانی نمی‌کند.

شاگرد بارد جایگزین مینا شد. مینا یک چت بات ویژه از گوگل بود که به صورت محدود در اختیار کارمندان این شرکت قرار گرفت، اما بعدها توسعه آن متوقف شد. کارمندان گوگل متوجه شده اند که پاسخ های شاگرد بارد در هفته های اخیر پیشرفته تر شده است.

در یک نمونه، یکی از کارمندان گوگل از شاگرد بارد پرسید که آیا شرکت در حال انجام دور دوم اخراج کارکنان است یا خیر. گوگل در اوایل این ماه 12000 نفر یا 6 درصد از نیروی کار خود را اخراج کرد.

شاگرد بارد پاسخ داد: “بر اساس دسترسی من به پایگاه داده، بعید است که گوگل در سال 2023 دور دیگری از اخراج را انجام دهد.” اخراج ها معمولا برای کاهش هزینه ها و بازسازی شرکت انجام می شود، اما گوگل در وضعیت مالی خوبی قرار دارد. در واقع، درآمد گوگل در سال 2021 34 درصد افزایش یافته است و سهام این شرکت از ژانویه 2022 تا 70 درصد افزایش یافته است.

  زیره کفش هوشمند می شود

گوگل همچنین در حال کار بر روی یک صفحه جستجوی وب جدید است که احتمالاً از فرمت پرسش و پاسخ استفاده می کند. CNBC می گوید که در یکی از تصاویر فاش شده، صفحه اصلی موتور جستجو را مشاهده کرده است که پنج پیشنهاد مختلف برای درخواست های احتمالی را نشان می دهد. این سؤالات درست در زیر نوار جستجوی اصلی قرار داشتند و جایگزین گزینه «احساس خوش شانسی» شدند که در حال حاضر در Google یافت می شود. در این صفحه، یک لوگوی کوچک شبیه به لوگوی چت در گوشه سمت راست پایین نوار جستجو وجود داشت.

پس از وارد کردن یک سوال، یک “حباب خاکستری مستقیماً در زیر نوار جستجو ظاهر می شود” که حاوی “پاسخ های انسانی تر از نتایج جستجوی معمولی” است. درست در زیر این حباب، صفحه نتایج نیز سؤالات مشابهی را ارائه می دهد که مربوط به سؤال اول است. در نهایت نتایج جستجوی معمول مانند عناوین و لینک ها نمایش داده می شود.

مشخص نیست چه مقدار از تغییرات مشاهده شده توسط CNBC در نهایت به موتور جستجوی گوگل خواهد رسید.

یکی از نمایندگان گوگل گفت: ما مدت‌هاست که بر توسعه و به کارگیری هوش مصنوعی برای بهبود زندگی مردم تمرکز کرده‌ایم. “ما معتقدیم هوش مصنوعی یک فناوری اساسی و تحول آفرین است که به نفع مردم، مشاغل و جوامع خواهد بود… ما همچنان به آزمایش فناوری هوش مصنوعی خود در داخل ادامه می دهیم تا مطمئن شویم مفید و ایمن است.”

ChatGPT می تواند به عنوان یک کارمند سطح سوم در Google استخدام شود

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، مهندسان گوگل در حال آزمایش بتا یک ربات چت مبتنی بر LaMDA برای رقابت مستقیم با ChatGPT هستند. گوگل به طور مستقیم پاسخ های این دو ابزار را در یک جلسه داخلی مقایسه کرد.

در بخشی از اسناد داخلی گوگل آمده است: «در کمال تعجب، ChatGPT به عنوان یک کارمند سطح سوم در هنگام مصاحبه برای شغل کدنویسی استخدام شد. مشخص نیست که آیا چت ربات مبتنی بر LaMDA به این امر دست یافته است یا خیر.

  نمایش 5 منطقه شهر گاتهام در نقشه بازی Gotham Knights

در یک مثال، از هر دو ربات چت پرسیده شد که آیا ChatGPT و AlphaCode (موتور کدنویسی متعلق به یک شرکت تابعه Alphabet به نام DeepMind) می توانند جایگزین برنامه نویسان شوند یا خیر.

ChatGPT: “برنامه نویسی یک زمینه پیچیده است که نیاز به درک عمیق اصول علوم کامپیوتر و توانایی سازگاری با فناوری های جدید دارد.”

چت ربات مبتنی بر LaMDA پاسخ داد: «نه. ChatGPT و AlphaCode جایگزین برنامه نویسان نمی شوند. ربات چت در ادامه دلیل پاسخ خود را در چهار پاراگراف توضیح داد، از جمله اینکه “برنامه نویسی ورزشی یک تیم است” و اینکه در حالی که چت ربات ها می توانند “به برنامه نویسان در افزایش بهره وری کمک کنند”، آنها “نمی توانند خلاقیت و استعداد هنری را که در یک برنامه عالی قرار می گیرد جایگزین کنید.» «آنها به آن نیاز دارند، آن را ندارند».

پاسخ ChatGPT مشابه ربات چت گوگل بود: “ChatGPT یا Alphacode بعید است جایگزین برنامه نویسان شود” زیرا این دو چت ربات “نمی توانند جایگزین تخصص و خلاقیت برنامه نویسان انسانی شوند.” ChatGPT ادامه داد: برنامه نویسی یک زمینه پیچیده است که نیاز به درک عمیق اصول علوم کامپیوتر و توانایی سازگاری با فناوری های جدید دارد.

در مثالی دیگر، از چت بات ها معما پرسیده شد: «سه زن در یک اتاق هستند. دو نفر از آنها مادر هستند و فرزندانشان تازه به دنیا آمده اند. حالا پدر بچه ها وارد اتاق می شوند. تعداد نهایی افراد در اتاق چقدر است؟

سند داخلی گوگل نشان می دهد که ChatGPT به اشتباه تعداد افراد حاضر در اتاق را پنج نفر گزارش کرده است، در حالی که چت بات LaMDA به درستی گفته است که هفت نفر در اتاق هستند.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید