خواب کمتر از 6 ساعت می تواند پاسخ ایمنی به واکسن ها را کاهش دهد

محققان در یک مطالعه جدید دریافتند که خواب کمتر از شش ساعت در شب، پاسخ ایمنی بدن به واکسن را کاهش می دهد، به خصوص در مردان جوان. این کاهش در پاسخ ایمنی باعث می شود که اثر واکسن تقریباً با مقدار آنتی بادی های کرونا حدود دو ماه پس از واکسیناسیون یکسان باشد.

به گزارش گاردین، محققان موسسه ملی بهداشت و پزشکی فرانسه در مطالعه ای هفت مطالعه را در مورد واکسن آنفولانزا و هپاتیت A و B که همگی منشا ویروسی داشتند، مورد بررسی قرار دادند. با انجام این کار، آن ها پاسخ آنتی بادی افرادی را که هفت تا نه ساعت در شب می خوابیدند با افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابیدند، مقایسه کردند.

نتیجه این است که در انسان یک ارتباط قوی بین کمبود خواب و کاهش پاسخ ایمنی به دلیل واکسیناسیون وجود دارد. این مشکل در مردان بیشتر و در زنان متغیرتر است که احتمالاً به دلیل نوسانات هورمونی است. محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که تأثیر کم خوابی می تواند به اندازه کاهش پاسخ آنتی بادی به واکسن کرونا فایزر/بیونتک دو ماه پس از تزریق باشد.

سئو کولبه عبارت دیگر، اگر فردی قبل از دریافت واکسن کرونا، خواب کافی نداشت، با دریافت واکسن، تنها سطحی از پاسخ ایمنی را دریافت می کند که به طور معمول دو ماه پس از واکسیناسیون در بدن افراد مشاهده می شود.

تاثیر خواب بر اثربخشی واکسن ها در افراد جوان بیشتر است
محققان همچنین می گویند که تأثیر کمبود خواب بر پاسخ ایمنی بدن در افراد بین 18 تا 60 سال بیشتر از افراد مسن است. ایو ون کوتر، استاد دانشگاه شیکاگو و یکی از محققان ارشد این مطالعه، می گوید این یافته ها می تواند به افراد کمک کند تا اثربخشی واکسیناسیون خود را به حداکثر برسانند.

  Cult of the Lamb در هفته اول بیش از 1 میلیون نسخه فروخت

او می‌گوید واکسن کرونا تحت تأثیر عوامل بسیاری مانند بیماری‌های زمینه‌ای یا جنسیت می‌تواند متفاوت باشد، اما مشکلی مانند خواب توسط خود افراد قابل کنترل است و تأثیر واکسیناسیون را افزایش می‌دهد.

با این حال، محققان می گویند تحقیقات بیشتری برای تعیین دقیق میزان خواب مورد نیاز برای به حداکثر رساندن پاسخ ایمنی مورد نیاز است. نتایج این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید