کشف یک جسم عجیب با روشنایی غیرمنتظره در فضا که قوانین فیزیک را به چالش می کشد.

به گفته ناسا، محققان آرایه تلسکوپ طیف‌سنجی هسته‌ای (NuSTAR) که پرتوهای پرانرژی کیهان را کاوش می‌کنند، اخیراً تأیید کردند که یک “منبع پرتو ایکس ماوراء نور” (ULX) به اصطلاح M82 X-2 بدون شک انرژی و نور بیشتری از حد مجاز می دهد. اگرچه تئوری‌ها نشان می‌دهند که ما فکر می‌کنیم این منابع به دلیل یک توهم نوری بیش از حد درخشان هستند، اما در مورد M82 X-2 اینطور نیست.

ستاره شناسان بر این باور بودند که ULX ها سیاهچاله هستند، اما M82 X-2 یکی است ستاره نوترونی F- بقیه ستارگان نوترونی ستارگانی مانند خورشید هستند. این ستارگان چنان چگالی بالایی دارند که گرانش سطحی آنها تقریباً می باشد 100 تریلیون برابر بیشتر از زمین ه- در نتیجه، هر چیزی که توسط آنها جذب شود و بر روی سطح ستاره بیفتد، یک اثر انفجاری ایجاد می کند.

ستاره MX82 X-2 چگونه قوانین فیزیک را زیر پا می گذارد؟

اکنون محققان مشخص کرده اند که M82 X-2 سالانه تقریباً 1.5 بار حجم صدا زمین ماده را جذب می‌کند و وقتی آن ماده به سطح ستاره برخورد می‌کند، درخشش‌های بزرگی از نور وجود دارد که ستاره‌شناسان می‌توانند ببینند.

محققان بر این باورند که این یافته ها ممکن است مکانیسم هایی را توضیح دهد که قوانین فیزیک را در M82 X-2 به چالش می کشد. ایده آنها این است که میدان مغناطیسی قوی در این ستاره نوترونی وجود دارد شکل اتم ها تغییر می کند و باعث می شود که این ستاره با وجود روشنایی مداوم بتواند یکپارچگی خود را حفظ کند.

متیو باکتی، اخترفیزیکدان رصدخانه نجومی کالیاری، می گوید: «این مشاهدات به ما اجازه می دهد تا اثرات این میدان های مغناطیسی بسیار قوی را ببینیم، که هرگز نمی توانیم آن ها را با فناوری فعلی روی زمین بازآفرینی کنیم. این زیبایی نجوم است. ما نمی‌توانیم آزمایش‌هایی را برای دریافت سریع پاسخ‌ها ترتیب دهیم، بنابراین باید منتظر بمانیم تا کیهان اسرار خود را برای ما فاش کند.»

  ارائه هتل های 3 ستاره و پریمیوم در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید