به نظر می رسد مایکروسافت در حال کار بر روی تراشه هوش مصنوعی خود است

یک گزارش جدید می گوید که ظاهرا مایکروسافت در حال کار بر روی آن است تراشه های تخصصی خود می تواند برای آموزش مدل های زبان بزرگ و اجتناب از وابستگی به تراشه های انویدیا استفاده شود. ظاهراً این تراشه‌ها چندین سال است که در حال توسعه هستند و اکنون در مایکروسافت و OpenAI آزمایش می‌شوند.

طبق وب سایت The Information، مایکروسافت برای کاهش وابستگی های پرهزینه خود انویدیا در حال تولید تراشه های جدیدی است که قادر به آموزش مدل های زبان بزرگ هستند. این تراشه ها از 2019 آنها مخفیانه در حال توسعه بودند و اکنون برای آموزش مدل هایی مانند GPT-4 آزمایش می شوند.

در حال حاضر انویدیا تامین کننده اصلی سخت افزار پردازش هوش مصنوعی است. تخمین زده می شود که OpenAI از بیش از 30000 پردازنده گرافیکی Nvidia H100 برای تجاری سازی ChatGPT استفاده کرده است. اکنون ظاهرا مایکروسافت به دنبال ساخت تراشه های خود است تا هزینه کمتری صرف کند و برای توسعه هر چه بیشتر در زمینه هوش مصنوعی کمتر به سایر شرکت ها وابسته باشد.

سئو کول

چه زمانی از تراشه هوش مصنوعی مایکروسافت استفاده می شود؟

گزارش فعلی می گوید که مایکروسافت در حال تسریع توسعه پروژه ای به نام است آتن که مربوط به تولید این تراشه ها می باشد. اگرچه مشخص نیست این تراشه ها در اختیار کاربران سرویس های ابری Azure قرار می گیرند یا خیر، اما این غول ردموندی قصد دارد تراشه های خود را در سال آینده بیشتر در مایکروسافت و OpenAI استفاده می شود.

ظاهراً صاحب موتور جستجوی بینگ نقشه راهی برای نسل های بعدی تراشه ها تهیه کرده است. به نظر نمی‌رسد این تراشه‌ها جایگزین مستقیم تراشه‌های انویدیا باشند، بلکه برای کاهش آن استفاده می‌شوند هزینه های جانبی برای ارائه قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در Bing، مجموعه آفیس، GitHub و موارد دیگر استفاده خواهد شد.

اگر این گزارش درست باشد، مایکروسافت به آخرین غول فناوری تبدیل خواهد شد که در کنار آمازون، گوگل و متا، تراشه توسعه هوش مصنوعی اختصاصی دارد.

منبع: دیجیاتو

  پایان انیمیشن Big Mouth بعد از فصل هشتم

دیدگاهتان را بنویسید