کشف جدید در مورد تکامل بینایی انسان

تکامل انسان یک فرآیند پیچیده، آهسته و طولانی است که بدن ما را در ارتباط با محیط اطرافمان شکل داده است. درک چگونگی تکامل اندام‌ها به آنچه امروز هستند، مدت‌ها هدف نظریه‌پردازان تکاملی بوده است و در میان آنها پرسش‌ها و معماهایی در مورد چگونگی تکامل بینایی انسان وجود داشته است.

اکنون، به لطف فناوری مدرن، ما ممکن است سرنخ هایی را داشته باشیم که برای پر کردن این شکاف در دانش در مورد تکامل چشم نیاز داریم.

شناسایی ژن بینایی

گروهی از زیست شناسان مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا یک مدل کامپیوتری به نام IQ-TREE برای ردیابی تاریخچه تکاملی ژن های مرتبط با بینایی انسان ایجاد کرده اند.

با استفاده از این مدل، آنها شواهد بالقوه ای برای “انتقال ژن بین دامنه ای افقی” پیدا کردند که منجر به تشکیل چشم در مهره داران شد. لازم به ذکر است که حرکت مواد ژنتیکی بین انواع مختلف موجودات را «انتقال ژن افقی» می نامند.

مت دوهرتی، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: حداقل یک نوآوری که منجر به ساختار فعلی چشم مهره‌داران شد، از انتقال تدریجی ژن‌هایی که قبلاً در حیوانات دیگر وجود داشت، ناشی نشد، بلکه از معرفی DNA جدید از باکتری‌ها از طریق انتقال افقی ناشی شد. مطالعه، ژن بدست آمده است.

این مطالعه با این ایده آغاز می شود که مهره داران بینایی خود را با انتقال ژن های حساس به نور از میکروب ها به دست آورده اند.

این گروه بیش از 900 توالی ژنتیکی را برای یافتن یک ژن بالقوه چشم انسان در موجودات دیگر، به ویژه میکروب ها، تجزیه و تحلیل کردند.

  تاپ گان 2 با بازی تام کروز از تایتانیک در آمریکا پیشی گرفت

تحقیقات یک نامزد امیدوارکننده به نام پروتئین اتصال دهنده رتینوئید بین فوتورسپتور یا IRBP را شناسایی کرده است. این ژن که در اصل از باکتری ها می آید، برای اولین بار در حدود 500 میلیون سال پیش در چشمان مهره داران باستانی ظاهر شد.

در این مقاله تحقیقاتی، محققان گزارش می‌دهند: ما نشان می‌دهیم که IRBP، یک پروتئین حمل‌ونقل رتینوئیدی بسیار حفاظت‌شده و ضروری، از یک ژن باکتریایی که 500 میلیون سال پیش در طول توسعه چشم مهره‌داران به دست آمده، تکثیر شده و به تازگی فعال شده است، پدید آمده است. یافت.

بر اساس این مقاله تحقیقاتی، وجود این ژن برای بینایی در همه مهره داران ضروری است و به مرور زمان تکامل یافته و منجر به حساسیت به نور و در نهایت رشد اندام هایی مانند کره چشم شده است.

با کمال تعجب، این ژن در بسیاری از بی مهرگان وجود ندارد.

نتایج این تحقیق در مجله آکادمی ملی علوم منتشر شد.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید