OpenAI روزانه 700000 دلار برای AI ChatGPT خرج می کند

دیلان پاتل، تحلیلگر ارشد در SemiAnalysis، یک شرکت تحقیقاتی نیمه هادی، در مصاحبه با The Information به این موضوع اشاره کرد و گفت که ChatGPT به قدرت محاسباتی زیادی برای محاسبه پاسخ کاربران نیاز دارد. وی در مصاحبه خود گفت:

“بیشتر این هزینه ها مربوط به سرورهای گران قیمتی است که مورد نیاز است.”

پاتل همچنین در یک تماس تلفنی به Insider گفت که احتمالاً اجرای آن در حال حاضر حتی گران‌تر است زیرا تخمین اولیه او بر اساس مدل GPT-3 بود. به گفته وی، GPT-4 AI، آخرین مدل ارائه شده توسط OpenAI، حتی گرانتر خواهد بود.

پاتل و افضل احمد، یکی دیگر از تحلیلگران SemiAnalysis، به فوربس گفتند که در حالی که آموزش مدل های بزرگ زبان ChatGPT احتمالاً ده ها میلیون دلار هزینه دارد، استقرار یک مدل در هر مقیاسی هزینه بسیار بیشتری دارد. آنها گفتند:

در واقع، هزینه اجرای هوش مصنوعی ChatGPT بیشتر از هزینه آموزش هفتگی آن است.

هزینه های استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT برای شرکت ها

در همین حال، شرکت های فناوری نیز برای استفاده از مدل های زبان OpenAI باید پول زیادی بپردازند. نیک والتون، مدیر عامل Latitude، استارت آپی که از هوش مصنوعی برای توسعه داستان بازی استفاده می کند، گفت که اجرای این مدل (همراه با هزینه سرورهای وب سرویس آمازون) هزینه ماهانه شرکت او دارد. 200 هزار تومان هزینه دارد.

سئو کول

وجود این هزینه بالا همچنین باعث شد تا والتون تصمیم بگیرد از خدمات یک ارائه دهنده نرم افزار زبان تحت حمایت آزمایشگاه AI21 استفاده کند که هزینه های هوش مصنوعی شرکت او را به نصف کاهش داد و به 100000 دلار در ماه رساند.

  تاریخ عرضه پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ RTX 40

اخیراً گزارشی حاکی از آن است که مایکروسافت در حال کار بر روی تراشه هوش مصنوعی خود است. شایعات حاکی از آن است که غول مستقر در ردموند سعی دارد با توسعه این تراشه، هزینه ChatGPT را کاهش دهد.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید