ایجاد یک خاطره کاذب از مغز

یافته های تحقیقات جدید نشان می دهد که مغز افراد می تواند در یک چشم به هم زدن خاطرات نادرست ایجاد کند.

در یک سری آزمایشات به رهبری دانشگاه آمستردام، محققان حروف الفبای لاتین را به 534 نفر در جهت واقعی و آینه نشان دادند. پس از اینکه به برخی از شرکت‌کنندگان یک اسلاید تداخلی با حروف تصادفی که برای مختل کردن حافظه اصلی طراحی شده بود نشان داده شد، از همه شرکت‌کنندگان خواسته شد تا یک حرف هدف از اسلاید اول را به خاطر بیاورند. نیم ثانیه پس از مشاهده اسلاید اول، تقریباً 20 درصد از شرکت کنندگان یک خاطره واهی از حروف تشکیل داده بودند و این درصد پس از 3 ثانیه به 30 درصد افزایش یافت.

به گفته محققان، مغز انسان بر اساس آنچه که انتظار دارد ببیند، خاطرات را تغییر می دهد. از آنجایی که افراد مورد مطالعه با الفبای غربی بسیار آشنا بودند، مغز آنها انتظار داشت که حروف را در جهت واقعی خود ببیند.

هنگامی که حروف در یک تصویر آینه ای ظاهر می شدند (Ɔ به جای C)، شرکت کنندگان بیشتر احتمال داشت که حرف شبه را به عنوان حرف واقعی به خاطر بسپارند، حتی پس از گذشت تنها یک میلی ثانیه.

محققان می گویند که به نظر می رسد حافظه کوتاه مدت همیشه نشان دهنده دقیق چیزی نیست که به تازگی درک شده است. در عوض، حافظه با چیزی که انتظار داریم از لحظه شکل گیری اولین اثر حافظه ببینیم، شکل می گیرد.

محققان دریافتند که اینها به جای فرضیات اشتباه، خاطرات نادرست هستند و از شرکت کنندگان پرسیدند که چقدر به خاطرات خود در مقیاس یک تا چهار اطمینان دارند.

  راه اندازی آزمایشی خانوادگی Game Pass برای کاربران در کلمبیا و ایرلند

محققان توضیح می دهند: شرکت کنندگان به طور مداوم و با اعتماد به نفس بالا، همتای واقعی یک نامه را گزارش کردند. احتمال بیشتری وجود دارد که مردم یک حرف یک شبه را با یک حرف واقعی جایگزین کنند، که نشان می دهد توهمات حافظه ناشی از دانش جهانی از شکل ظاهری اشیا است.

تصور می‌شود که خاطرات طولانی‌مدت نادرست توسط نظریه ردیابی فازی هدایت می‌شوند، که بیان می‌کند که حافظه از دو بخش تشکیل شده است، یک بخش کلمه به کلمه و یک بخش اصلی که در آن شخص معنا را تفسیر می‌کند.

محققان به این نتیجه رسیدند که نظریه ردیابی فازی می تواند توهمات حافظه کوتاه مدت را توضیح دهد، اما نمی تواند یافته های فعلی را به طور کامل توضیح دهد. این آزمایش ها نشان می دهد که ورودی حافظه کلمه به کلمه بلافاصله با تجربه و انتظارات قبلی ادغام می شود.

شرح کامل این مطالعه و نتایج آن در آخرین شماره مجله تخصصی PLOS One منتشر شده است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید