تحویل خودرو در مقیاس بزرگ از این هفته؛ آیا قیمت ها تعدیل می شود؟

بر اساس اعلام خبرگزاری های داخلی، تحویل خودروهای ثبت نامی در طرح تلفیقی از هفته جاری آغاز می شود. این تحویل شامل چندین هزار وسیله نقلیه فروخته شده در این سیستم است. زمان تحویل این خودروها چندی پیش تعیین شد و از این هفته به فروش می رسد.

به گزارش ایران خودرو و سایپا، این دو شرکت قصد دارند تا پایان هفته جاری 50 هزار دستگاه خودرو به متقاضیان تحویل دهند. اقدامی که در صورت وقوع می تواند شرایط بازار را به کلی تغییر دهد. رکورد تحویل خودرو به بازار داخلی تاکنون 25000 دستگاه در هفته است. بنابراین خودروسازان داخلی قصد دارند این رکورد را دو برابر کنند.

عرضه خودرو و قیمت بازار، معادله دو طرفه

بازار خودرو در چند ماه گذشته روند صعودی را طی می کند و قیمت ها با سرعت بالایی به سمت افزایش حرکت می کنند. این روند در تعطیلات نوروزی سال 1402 به اوج خود رسید و عدم عرضه خودروهای جدید در بازار باعث شد تا قیمت محصولات موجود به میزان غیرمنتظره ای افزایش یابد. این اتفاق در حالی رخ داد که در روزهای پایانی اسفند شاهد کاهش نرخ ارز بودیم که باعث شد بازار خودرو برای مدت کوتاهی روند نزولی به خود بگیرد. اما عدم عرضه خودروهای جدید باعث افزایش مجدد قیمت ها شد.

در هفته های پس از تعطیلات، صف های متقاضیان برای خرید و تحویل خودرو در سامانه یکپارچه آغاز شد. این تغییر نیز در برخی موارد جزئی بود. به عنوان مثال موعد تحویل برخی خودروها به زمستان سال آینده موکول شده است. با این حال، بازار تا حدودی روند نزولی را آغاز کرد. البته افت قیمت خودروهای امروزی در مقایسه با افزایش چشمگیر قیمت ها در شش ماه گذشته چندان چشمگیر نیست.

  تریلر گیم پلی بازی Assassin's Creed Mirage رسما معرفی شد

در هفته های آینده مشخص می شود که آیا وعده خودروسازان برای عرضه انبوه خودرو محقق شده است یا صرفا یک بازی رسانه ای است. با این حال مشخص نیست عرضه خودرو بر رکود شدید بازار تاثیری خواهد داشت یا خیر.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید