روش جدیدی برای درمان آرتروز توسط دانشمندان ابداع شده است

استئوآرتریت که اخیرا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان یک بحران بهداشت عمومی شناخته شده است، بیش از 520 میلیون نفر را در سراسر جهان که با درد و التهاب دست و پنجه نرم می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد. آرتریت معمولاً در اثر استرس مکانیکی یا ضربه به مفصل ایجاد می شود و منجر به آسیب غضروفی می شود که به طور طبیعی قابل ترمیم نیست.

آرتریت یک بیماری سیستم مفصلی است. مفصل شامل یک غشای سینوویال (بافت همبند است که سطح داخلی مفصل را می پوشاند). عملکرد غشاء محافظت از مفصل و ترشح یک مایع روان کننده پر از عناصر سلولی است که برای حفظ یک محیط سالم و امکان حرکت بدون اصطکاک ضروری است.

در مفاصل سالم، هنگامی که آسیبی رخ می دهد، بدن ارتشی از سلول های التهابی را به خدمت گرفته و آنها را به محل آسیب می فرستد تا به ترمیم بافت آسیب دیده کمک کند. اما در مفصل آرتروز، آسیب تروماتیک منجر به التهاب غشای سینوویال و آسیب غضروف می شود.

گری پاولینگ، یکی از نویسندگان مقاله گفت: با گذشت زمان، التهاب بدتر می شود و منجر به تخریب غضروف پوشاننده استخوان های مفصلی و التهاب مزمن در بافت های اطراف می شود. برای بیماران، این باعث درد شدید، تورم می شود و اغلب فعالیت های روزانه را محدود می کند.

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی بررسی کردند که در وسط مفصل آرتروز چه اتفاقی می‌افتد که از انجام فرآیند بهبودی جلوگیری می‌کند.

گوستاوو موویلیا، یکی از محققان این مطالعه، گفت: ما ارزیابی کردیم که آیا جمعیت سلولی در محیط مایع سینوویال توانایی کمک به بازسازی بافت عملکردی را دارد یا اینکه چیزی در محیط وجود دارد که توانایی آنها را برای انجام این کار مختل می کند.

  انتشار تصویرسازی جدید از بازی چند نفره The Last of Us

این گروه تحقیقاتی سلول‌هایی را از مایع مفصلی بیماران آرتریت جدا کرده و آنها را به تنهایی و همچنین در حضور مایع اتولوگ مورد بررسی قرار دادند. با جدا شدن از مایع، محققان دریافتند که سلول ها قادر به انجام فرآیندهای مورد نیاز برای بازسازی بافت عملکردی هستند. زمانی که درصد کمی از مایع را به روش کشت سلولی اضافه کردند، توانایی سلول ها مختل شد و نتوانستند کار خود را به درستی انجام دهند و این نشان می دهد که محیط مانع آرتروز آنها شده است.

بر اساس این یافته ها و آنچه در مورد ترمیم بافت عملکردی شناخته شده است، یک سلول درمانی طراحی شده است که می تواند بر محیط التهابی غلبه کند و همچنین غضروف را بازسازی کند.

آنتونی آتالا، نویسنده ارشد و مدیر موسسه پزشکی احیا کننده ویک فارست (WFIRM)، گفت سلول های ایمنی غضروف فعال شده که التهاب را هدف قرار می دهند با سلول های پیش ساز برای کمک به بازسازی بافت کار می کنند. این در واقع یک ارتباط پویا بین این دو جمعیت سلولی است که برای اثربخشی درمان بسیار مهم است.

این روش سلول درمانی در یک مدل پیش بالینی آزمایش شده است و مشخص شده است که توانایی معکوس کردن آسیب غضروف در غشای سینوویال و کاهش التهاب را دارد.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید