احتمال افزایش قیمت بنزین چقدر جدی است؟

بنزین و قیمت آن یکی از اخبار پیشرو در ایران در سه دهه گذشته بوده است. سهمیه بندی سوخت، افزایش قیمت بنزین و حتی سه نرخی شدن آن از جمله تجربیات شهروندان ایرانی در زمینه بنزین است. این روزها باز هم مردم از افزایش قیمت بنزین صحبت می کنند و به گفته مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، قیمت بنزین می تواند به بالای 10 هزار تومان هم برسد.

طرح سهمیه بندی سوخت پس از چندین سال تعلیق در پاییز 2018 مجددا اجرا شد. بازگشت این طرح با افزایش قیمت بنزین همراه بود. بنابراین بنزین سهمیه ای 1500 تومان و بنزین آزاد 3000 تومان است. دلیل این تصمیم که سپس اعتراضاتی را در کشور به همراه داشت، مشخص بود. با توجه به بازگشت تحریم های اقتصادی، واردات بنزین مرغوب از سایر بازارها با مشکل مواجه شد و البته دولت نیز به درآمد بیشتری از محل قیمت سوخت نیاز داشت.

بحث افزایش قیمت بنزین پس از بودجه 1401 دوباره در رسانه ها مطرح شده است. اما دولت و مجلس بارها چنین تصمیمی را رد کرده اند. تکذیبیه ای که با وجود صحبت های فراوان در رسانه ها و اجرای طرح های آزمایشی توزیع بنزین، بحث برانگیز است. در آخرین دور این تصمیمات، کارت سوخت جایگاه ها تا حد زیادی جمع آوری شده است و مشاهدات میدانی نشان می دهد که اکنون هر جایگاه دارای تعداد محدودی کارت است. بنابراین معمولاً افراد برای استفاده از بنزین باید از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند. همچنین توزیع کارت های سوخت جدید مدت ها با تاخیر مواجه شده و این کارت ها بسیار دیر به دست متقاضیان می رسد که با توجه به شرایط جدید به چالش بزرگی تبدیل شده است.

  THQ Nordic به یک بازی جدید South Park اشاره می کند

آیا باید منتظر افزایش قیمت بنزین باشیم؟

به نظر می رسد شرکت پخش فرآورده های نفتی از تابستان گذشته با کمبود بنزین مواجه بوده است. زیرا ظاهرا مصرف بنزین از تولید آن بیشتر شده است. راه حل ساده و آسان در چنین مواردی کاهش تقاضا با افزایش قیمت سوخت است. به گفته حسین آقایان، مدیر سابق تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، ممکن است دولت قیمت بنزین را تا 5 هزار تومان افزایش دهد. این کار بخشی از درآمد دولت در این زمینه را تامین خواهد کرد. به گفته وی، با توجه به تورم بالا، امکان افزایش قیمت بنزین تا 10 هزار تومان و بیشتر وجود دارد تا درآمد دولت برای مدت طولانی تری بدون وقفه تامین شود.

نکته اینجاست که تجربه نشان می دهد افزایش قیمت سوخت تاثیر چندانی در مصرف سوخت ندارد. با وجود افزایش قیمت بنزین از اوایل دهه 1380 تاکنون، مصرف سوخت روز به روز در حال افزایش است. مصرف کنندگان بنزین افزایش قیمت بنزین را با افزایش قیمت سایر محصولات و خدمات جبران می کنند. بنابراین افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات می شود و تاثیر چندانی بر میزان مصرف سوخت نخواهد داشت.

همچنین کاملا بدیهی است که راهکارهای دیگری مانند تعویض خودروهای فرسوده و واردات انبوه خودروهای هیبریدی همواره نادیده گرفته می شود. بنابراین، ساده ترین راه معمولا در دستور کار است، یعنی. افزایش قیمت بنزین در حالی که زمان این تغییر قیمت مشخص نیست، به نظر می رسد امسال چندان دور نباشد. در اینجا این سوال مطرح می شود که نرخ جدید برای هر لیتر بنزین چگونه و چقدر محاسبه می شود و چه تاثیری بر تورم عمومی کشور خواهد داشت.

  هر آنچه از iOS 17 انتظار داریم

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید