دانشمندان علت سفید شدن مو را کشف کردند

دانشمندانی که فولیکول‌های مو را در موش‌ها مطالعه می‌کنند، ممکن است سرانجام مکانیسمی را کشف کرده باشند که چگونه و چرا موها خاکستری می‌شوند. این اکتشافات ممکن است روزی به توسعه روش‌های جدیدی برای متوقف کردن یا معکوس کردن روند خاکستری شدن منجر شود.

دانشمندان قبلاً می دانستند که وقتی سلول های خاصی به نام ملانوسیت (سلول های تولید کننده رنگدانه) وجود نداشته باشد، موها خاکستری می شوند. اما ما هنوز به طور کامل نمی دانیم که چرا و چگونه این اتفاق می افتد و آیا راهی برای جلوگیری از آن وجود دارد یا خیر.

به گزارش Science Alert، مطالعه جدید جزئیات بیشتری در مورد پدیده سفید شدن مو ارائه می دهد، در حالی که ایده های قبلی در مورد چگونگی رشد ملانوسیت ها را رد می کند. ملانوسیت ها از سلول های بنیادی ملانوسیت (McSCs) در فولیکول های مو مشتق می شوند. تحقیقات جدید بر روی این سلول های بنیادی تمرکز دارد.

با افزایش سن، به نظر می رسد این پیش سازهای سلولی تولید کننده رنگدانه در ناحیه ای به نام “برآمدگی فولیکولی” گیر می کنند. در این شرایط، مقدار کافی از آنها به ملانوسیت تبدیل نمی شوند تا موهای در حال رشد را پر از رنگ کنند.

در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، پس از فرآیند پیری اجباری، تعداد فولیکول‌های مو با سلول‌های بنیادی ملانوسیت به دام افتاده در برآمدگی فولیکولی از 15 درصد به حدود نصف افزایش یافت. این سلول ها دیگر بازسازی نمی شوند یا به سلول های بالغ تولید کننده رنگدانه تبدیل نمی شوند و به عنوان سلول های بنیادی ملانوسیت باقی می مانند. تو چی هستیمتخصص پوست و مو NYU می گوید:

  توافق 10 ساله بین مایکروسافت و انویدیا برای ارائه بازی های Xbox در GeForce Now

مطالعه ما به درک اولیه دانشمندان از نحوه عملکرد سلول های بنیادی ملانوسیت برای رنگ کردن مو می افزاید. مکانیسم های تازه کشف شده این احتمال را افزایش می دهد که همان فرآیند جذب سلول های بنیادی ملانوسیت در انسان وجود داشته باشد. اگر چنین است، یافته‌های ما می‌تواند به یک مسیر بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن مو با تحریک سلول‌های به دام افتاده برای حرکت مجدد و مهاجرت به فضاهای فولیکول‌های مو در حال رشد اشاره کند.

محققان کشف کردند که سلول های بنیادی ملانوسیت، بر خلاف سایر انواع سلول های بنیادی، می توانند بین حالت سلول بنیادی خالص و حالت تکثیر گذرا (TA) جابجا شوند. حالت پرولیفراتیو انتقالی یک حالت میانی بین یک سلول بنیادی و یک سلول ملانوسیت کامل است.

به نظر می رسد وضعیت TA برای سلامت سلول های بنیادی ملانوسیت و ادامه تولید رنگ مو بسیار مهم است. اما محققان دریافتند که توانایی رفتن به حالت TA به دریافت سیگنال ها از مکان های خاص بستگی دارد. هنگامی که سلول ها در لبه فولیکولی گیر می کنند، این سیگنال ها را دریافت نمی کنند.

لازم به ذکر است که موارد توصیف شده باید در فولیکول های موی انسان رعایت شود. اما ممکن است مکانیسم های مشابهی در موهای ما وجود داشته باشد. در نهایت، این تحقیق حتی ممکن است راهی برای ایجاد درمان هایی ارائه دهد که از ریزش رنگ موی ما جلوگیری می کند.

محققان در ژورنال نیچر نوشتند: «نتایج مدل جدیدی را تعریف می‌کنند که بر اساس آن فرآیند معکوس کردن تمایز بخشی جدایی ناپذیر از حفظ تعادل بیولوژیکی سلول‌های بنیادی است و تنظیم تحرک سلول‌های بنیادی ملانوسیت ممکن است نشان‌دهنده یک رویکرد جدید باشد. برای جلوگیری از سفید شدن مو.”

  واکنش منتقدان به بازی Atomic Heart

سلول های بنیادی ملانوسیت برای تغییر حالت خود مهاجرت می کنند. سایر سلول های بنیادی این کار را انجام نمی دهند و به نظر می رسد که این تحرک و انعطاف پذیری برای تولید مداوم ملانین توسط ملانوسیت ها ضروری است.

سلول های بنیادی فولیکول مو نیازی به انتقال به حالت سلول فولیکولی ندارند. بنابراین، در حالی که تولید ملانوسیت متوقف می شود، خود فولیکول می تواند به رشد موهای جدید ادامه دهد. این تا حدی توضیح می دهد که چرا مو حتی زمانی که رنگ خود را از دست می دهد می تواند به رشد خود ادامه دهد.

در همین حال مکانیسم های دیگری نیز وجود دارد که همه آنها به سلول های بنیادی وابسته نیستند. چون ژنتیک و سطح استرس همچنین در سفید شدن موها با افزایش سن موثر است. مایومی ایتومتخصص پوست و مو در دانشگاه نیویورک می گوید: “این یافته ها نشان می دهد که تحرک سلول های بنیادی ملانوسیت و تمایز برگشت پذیر آنها کلید حفظ سلامت و رنگ مو است.”

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید