اولین ترانزیستور چوبی جهان با سرعت کمتر از 1 هرتز ساخته شد

محققان موفق به طراحی و آزمایش اولین ترانزیستور چوبی جهان شده اند که اگرچه نمی تواند بازی Doom را اجرا کند، اما از مواد تجدید پذیر ساخته شده است. این محصول که WECT نام دارد می تواند راه را برای استفاده از وسایل الکترونیکی چوبی هموار کند.

محققان دانشگاه لینکوپینگ و موسسه سلطنتی فناوری سوئد در استکهلم می گویند که به تازگی توانسته اند ترانزیستورهای الکتروشیمیایی چوبی (WECT) برای ساختن. این محصولات نه تنها پایدار هستند، بلکه می توانند به کاهش تولید زباله های الکترونیکی کمک کنند. زیرا زیست تخریب پذیر هستند.

ترانزیستورهای فعلی در اندازه های بسیار کوچک تولید می شوند و یک تراشه می تواند میلیاردها ترانزیستور را در خود جای دهد. اما محصول ساخته شده توسط این محققان اندازه است 3 سانتی متر و فرکانس آن کمتر از یک هرتز اندازه گیری شده است.

سئو کول

البته لازم نیست همه ترانزیستورها خیلی سریع و کوچک باشند. ایزاک انگکویست، استادیار ارشد دانشگاه لینکوپینگ، می‌گوید: «بله. این ترانزیستور چوبی کند و حجیم است، اما کار را انجام می دهد و ظرفیت بالقوه بالا این برای پیشرفت است.

چگونه چوب برای ساخت ترانزیستور هادی می شود؟

محققان برای ساختن WECT به چوب رسانا نیاز داشتند. برای رسیدن به این عملکرد از حلال شیمیایی استفاده می کنند. لیگنین از درخت برداشته شد سپس در کانال هایی که لیگنین وجود دارد، ترکیبی از پلیمر رسانای یون الکترون قرار داده شده

محققان این پروژه درختی بالسا (به دلیل ساختار کانال داخلی آن) و پلیمر رسانا PEDOT: PSS آنها استفاده کردند سپس سه میله رسانا را به هم وصل کردند: یک قسمت به عنوان کانال ترانزیستور مرکزی، یک قسمت به عنوان دروازه بالا و قسمت آخر به عنوان دروازه پایین استفاده می شد.

  افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

اگرچه کار کامپیوتری امروزی با WECT قابل انجام نیست، اما این دستاورد بسیار مهم است. محققان می گویند با ساخت این محصول نشان داده اند که ساخت ترانزیستورهای چوبی واقعا امکان پذیر است و می تواند پتانسیل بالایی داشته باشد. البته هنوز تحقیقات و تلاش بسیار بیشتری برای ورود این محصولات به بازار مصرف نیاز است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید