برای اولین بار در جهان لقاح مصنوعی با کمک ربات منجر به تولد دو نوزاد دختر شد.

بر اساس وب سایت MIT، مهندسان در بارسلونا در بهار گذشته یک ربات تزریق کننده اسپرم ساختند و آن را به مرکز باروری New Hope در نیویورک فرستادند. پزشکان در آمریکا از یک کنترلر پلی استیشن 5 آنها با استفاده از این ربات مقداری اسپرم را در تخمک قرار دادند. حاصل این اقدام دو دختر کوچک است که برای اولین بار با کمک یک ربات به دنیا می آیند.

استارتاپی که این ربات را ساخته است، اورتور زندگی آنها می گویند که دستگاه آنها اولین گام به سمت خودکار کردن IVF است و به طور بالقوه می تواند این فرآیند را خودکار کند. ارزان تر به آرامی تا افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

در حال حاضر آزمایشگاه های لقاح مصنوعی دارای کادر مجربی هستند که بیش از 125 هزار دلار در سال درآمد دارند. اما برخی استارت آپ ها می گویند که کل این فرآیند می تواند به صورت خودکار انجام شود. به عنوان مثال، Overture که در این زمینه کار می کند، تا کنون تقریبا 37 میلیون تومان سرمایه را افزایش داده است.

لقاح مصنوعی خودکار می تواند نرخ باروری را افزایش دهد

هدف تمامی محققان فعال در این زمینه افزایش باروری از طریق لقاح مصنوعی است. در حال حاضر، سالانه حدود 500000 نوزاد به این روش متولد می شوند. اما بسیاری از افرادی که خواهان باروری هستند، به دلیل کمبود توانایی مالی آنها به IVF دسترسی ندارند.

اما یکی از موانع اتوماسیون لقاح مصنوعی، عدم پیشرفت فناوری میکروسیال است که نام دیگری برای فناوری آزمایشگاه روی تراشه است. با فناوری‌های قبلی، هیچ‌کس نمی‌خواست به دستگاه‌های رباتیک اعتماد کند تا به اشتباه یک اسپرم – یک جنین بالقوه – را در تخمک بگذارند. اما اکنون وضعیت در حال تغییر است.

  پخش زنده رویداد معرفی آیفون 14 اپل [چهارشنبه ۱۶ شهریور، ساعت ۲۱]

به عنوان مثال، استارت‌آپ Overture حق اختراعی را ثبت کرده است که یک بیوچیپ برای آزمایشگاه‌های IVF را توصیف می‌کند. این بیوچیپ دارای مایعات لازم برای رشد و کانال های کوچک برای حرکت اسپرم است و به کارآمدتر شدن فرآیند لقاح کمک می کند.

از دیگر استارت آپ های فعال در این زمینه می توان به AutoIVF، IVF 2.0 Conceived Life Sciences و Fertilis اشاره کرد. برخی از این استارت‌آپ‌ها از دانشگاه‌ها بیرون آمده‌اند، اما همه تلاش می‌کنند لقاح مصنوعی را آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر کنند.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید