تینا ترکمن به عنوان پنجمین ایرانی، دکترای ریاضیات را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد

تا به امروز 4 ایرانی از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفته اند و اکنون نفر پنجم به آن لیست اضافه شده است: تینا ترکمن. ترکمن پس از نابغه دنیای ریاضیات مریم میرزاهانی دومین زن ایرانی است که این مدرک را دریافت کرده است.

هاروارد یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان به شمار می رود و می توان گفت که تنها افراد نخبه شانس حضور در آن را دارند. در هاروارد نیز مانند سایر دانشگاه ها رشته های مختلفی تدریس می شود که یکی از مهمترین آنها ریاضیات است.

سئو کول

همه ما با مریم میرزاخانی آشنا هستیم. ریاضیدانی زبردست که در سال 2004 دکترای خود را در رشته ریاضیات از دانشگاه هاروارد دریافت کرد و در سال 2014 مدال معتبر فیدلز را دریافت کرد. متأسفانه مریم میرزاهانی در سال 2016 بر اثر سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت.

اما اکنون شاهد افتخار دیگری از بانوان ایرانی در دنیای علم هستیم. تینا ترکمن ریاضیدان جوانی است که با دفاع از پایان نامه خود موفق به اخذ دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد آمریکا شد. تینا ترکمان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف است و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد به پایان رسانده است.

سئو کول

ترکمن که در سال 2013 در پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی ریاضی دومین دختر برتر جهان شد، از پایان نامه دکترای خود در دانشگاه هاروارد زیر نظر کورتیس مک مولن، یکی از برندگان مدال فیدلز، دفاع کرد که دومین زن ایرانی شد. که از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.در رشته ریاضی دکتری گرفت. شاید جالب باشد بدانید که مریم میرزاهانی نیز دکترای خود را در رشته ریاضیات زیر نظر مک مولن دریافت کرده است.

  آریزو 5 GT به زودی در ایران; ماشین تمام نشدنی!

تینا ترکمن، پنجمین زن ایرانی که موفق به دریافت دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شد

ترکمن دومین زن ایرانی و پنجمین ایرانی است که دکترای ریاضی را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است. با این حال اکثر ما فقط مریم میرزاخانی را می شناسیم و احتمالا در آینده بیشتر از ترکمن هایمان خواهیم شنید اما 3 ایرانی دیگر نیز موفق به دریافت این مدرک شده اند.

فرشید جمشیدیان در سال 1359 مدرک دکترای ریاضی را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد. پیروز وکیلی مقیم آمریکا نیز یکی دیگر از ایرانیان است که توانسته در سال 1367 مدرک دکترای ریاضی را از دانشگاه هاروارد بگیرد و در سال 1393 «علی اکبر دائمی» موفق به اخذ این مدرک شد. اکنون با اضافه شدن ترکمن ها به این گروه، 5 ایرانی توانسته اند مدرک دکتری ریاضی را از دانشگاه هاروارد بگیرند.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید