اولین فضانورد ترکیه ای تا پایان سال 2023 به ایستگاه فضایی بین المللی می رود.

به گزارش ای بی سی نیوز، آلپر گزراوجی 43 ساله که خلبان نیروی هوایی است، اولین شهروند ترکیه ای خواهد بود که به فضا سفر می کند. اگر Gezerauchi به دلایلی نتواند از این فرصت استفاده کند، پشتیبان او، تووا جهانگیر آتاسفور 30 ​​ساله، مهندس سیستم های هوانوردی در صنایع تسلیحاتی Roketsan، به فضا می رود.
اردوغان این خبر را در جریان نمایشگاه هوانوردی و فضایی Teknofest در استانبول اعلام کرد که اولین حضور عمومی او پس از بیماری اخیرش بود. وی به همراه الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر موقت لیبی در این نمایشگاه حضور یافت.

ماموریت فضانورد ترکیه ای به ایستگاه فضایی بین المللی
اردوغان گفت:

«دوست ما که به اولین ماموریت فضایی سرنشین دار ترکیه می رود، 14 روز در ایستگاه فضایی بین المللی خواهد ماند. فضانورد ما در این ماموریت 13 آزمایش مختلف را که توسط دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی معتبر کشورمان تهیه شده است، انجام خواهد داد.
اردوغان گزروجی را یک خلبان قهرمان ترکیه توصیف کرد که در فرماندهی نیروی هوایی این کشور به موفقیت های چشمگیری دست یافت. وب سایت آژانس فضایی ترکیه همچنین او را یک کهنه سرباز 21 ساله نیروی هوایی و خلبان F-16 توصیف می کند که در موسسه فناوری نیروی هوایی ایالات متحده حضور داشته است.
این خبر در حالی منتشر می شود که ترکیه با یک رکود اقتصادی طولانی مدت دست و پنجه نرم می کند و دولت این کشور پس از زلزله فوریه که بیش از 50000 کشته برجای گذاشت، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. اردوغان همچنین از چندین پروژه آینده ترکیه مانند اولین نیروگاه هسته ای و تامین گاز طبیعی از ذخایر دریای سیاه رونمایی کرد.

  کانال فیلم سینمایی متولد شد

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید