ساخت بازی های AAA می تواند بیش از یک میلیارد دلار هزینه داشته باشد

طبق اسناد سازمان رقابت بریتانیا، هزینه تولید و بازاریابی یک بازی مدرن AAA می تواند از حد مجاز فراتر رود. بیش از 1 میلیارد دلار است.

واضح است که ساخت بازی AAA گران است و این هزینه همچنان با سرعت بالایی در حال افزایش است. با پیشرفت فناوری و بزرگتر شدن آثار، هزینه های فزاینده ایجاد و تبلیغ بازی های AAA بعید است به این زودی ها کند شود.

اکنون که معامله خرید Activision Blizzard مایکروسافت مسدود شده است، گزارشی از سوی اداره رقابت و بازار بریتانیا (CMA) شواهدی را در مورد میانگین هزینه توسعه و بازاریابی عناوین مدرن AAA ارائه کرده است. بر اساس این گزارش، هزینه ساخت یک بازی مدرن رده بالا که به تازگی برای انتشار چراغ سبز دریافت کرده است هدف این است که تا سال 2024-2025 به 200 میلیون دلار یا بیشتر برسد.

این رقم بسیار بیشتر از بازی های ویدیویی است که پنج سال پیش عرضه شدند و هزینه ساخت آنها بین 50 تا 150 میلیون دلار متغیر بود. به عنوان مثال، بازی The Callisto Protocol که در سال 2022 منتشر شد، 162 میلیون دلار هزینه ساخت داشت. بر اساس گزارش CMA، نسخه های جدید سری Call of Duty در حال حاضر بیش از 300 میلیون دلار هزینه تولید دارند و بودجه بازی Grand Theft Auto 6 نیز بیش از 250 میلیون دلار است.

جالب اینجاست که این اعداد شامل هزینه های بازاریابی و تبلیغات نمی شود و در این گزارش آمده است که چندین تولیدکننده و ناشر اعداد مربوطه را در اختیار CMA قرار داده اند، اگرچه نام آنها تحریف شده است. بسیاری از آنها هزینه توسعه دارند بین 80 تا 350 میلیون دلار و هزینه های بازاریابی بین 50 تا 380 میلیون دلار اعلام شده است. به طور خاص یک ناشر 660 میلیون دلار هزینه توسعه و 550 میلیون دلار هزینه بازاریابی برای یکی از مجموعه های اصلی خود ثبت کرد.

  در هفته گذشته، PS5 بالاترین فروش خود را در ژاپن از زمان عرضه خود داشت

دیدگاهتان را بنویسید