عملکرد بهتر ChatGPT در ارائه توصیه های درمانی از سوی پزشکان

چند ماه پیش هوش مصنوعی ChatGPT موفق شد در آزمون پزشکی آمریکا نمره مثبت بگیرد. اکنون محققان دوباره این ربات چت را آزمایش کرده‌اند و این بار متوجه شدند که هوش مصنوعی می‌تواند در ارائه مشاوره و همدلی با بیماران از پزشکان پیشی بگیرد.

به گزارش نشنال پست، گروهی از محققان از یک پزشک واقعی و ChatGPT خواستند تا به سناریوهای مختلف پاسخ دهند. آنها سپس این پاسخ ها را به تعدادی از کارشناسان بهداشت عمومی ارائه کردند تا پاسخ ها را با هم مقایسه کنند. در نهایت، محققان دریافتند که کارشناسان در 79 درصد گاهی اوقات، آنها پاسخ های هوش مصنوعی را به 200 سوال ترجیح می دادند. در واقع پاسخ ChatGPT چهار برابر بیشتر رتبه بندی “خوب” یا “بسیار خوب” از پاسخ های پزشکان 10 برابر بیشتر رتبه های “دوست داشتنی” و “بسیار دوست داشتنی” را دریافت کرد.

نمونه ای از پاسخ پزشک و ChatGPT به مشکل بیمار

به عنوان مثال، در یکی از این سناریوها، بیمار اظهار داشت که ممکن است خلال دندان را قورت داده باشد. پاسخ دکتر به این پیشنهاد به شرح زیر بود:

اگرچه بسیاری از افراد بدون مشکل یک خلال دندان را بلعیده اند، اما اگر دو تا شش ساعت گذشته باشد، احتمالاً خلال دندان قبلاً به روده رسیده است. بنابراین حذف آن آسان نیست. اگر قلبتان درد می کند، درنگ نکنید و به اورژانس بروید و فراموش نکنید که بگویید خلال دندان را قورت داده اید.»

از سوی دیگر، پس از مدتی تأمل، هوش مصنوعی با واکنش همدلانه تری مواجه شد. ChatGPT می نویسد: “اگر جسم خارجی را بلعیده اید، طبیعی است که نگران باشید.” چت بات توضیح داد که یک خلال دندان می تواند در گلو گیر کند یا به دستگاه گوارش آسیب برساند و آسیب جدی ایجاد کند، اما بعید است با یک خلال دندان ساده دو سانتی متری این اتفاق بیفتد.

  "One Plus Nord CA 3 Lite" با دوربین 108 مگاپیکسلی و شارژ 67 وات ارائه شد.

ChatGPT همچنین گفت: «با این حال، هر گونه ناراحتی مانند درد شکم، مشکل در بلع یا حالت تهوع نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. ترسیدن قابل درک است، اما سعی کنید زیاد نگران نباشید.”

محققان امیدوارند که این سیستم‌ها بتوانند در آینده به پزشکان در کاهش حجم کار کمک کنند. نتایج مطالعه حاضر در JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید