بهترین شهر برای زندگی در ایران کدام شهر است؟

رتبه بندی بهترین شهرهای ایران برای زندگی به عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کسب و کار، منابع، هزینه ها و امکانات رفاهی هر شهر بستگی دارد.

شهرها بر اساس آب و هوا، تجارت، منابع، هزینه و امکانات رتبه بندی می شوند. هر فردی معیارهای خاص و متفاوتی برای یک زندگی خوب دارد. بهترین شهر برای زندگی شهری است که اولویت ها و خواسته های فرد را برآورده کند. با ما همراه باشید تا بهترین شهر برای زندگی در ایران و امکانات رفاهی آن را به شما معرفی کنیم.

بهترین شهر برای زندگی در ایران از نظر یونسکو

شهر تبریز

منبع عکس: صراط نیوز، عکاس: ناشناس

از نظر یونسکو، تبریز بهترین شهر ایران برای زندگی معرفی شده است. تبریز که در استان آذربایجان شرقی و در شمال غرب کشور واقع شده است. او چهار هزار ساله است. تبریز مهم ترین شهر آذربایجان است و به عنوان بزرگترین مرکز اقتصادی، تجاری، ارتباطی، آموزشی، فرهنگی، صنعتی و نظامی استان شناخته می شود.

بهترین شهر ایران از نظر تجارت

شهر تهران

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس: نامعلوم

«تهران» بیشترین اشتغال را در ایران دارد. در واقع پایتخت نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور دارد و بخش زیادی از تولیدات صنعتی کشور به این شهر اختصاص دارد. تهران که بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران و سومین شهر پرجمعیت خاورمیانه است، به‌عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی و صنعتی ایران شناخته می‌شود. از این رو امکانات و فرصت های شغلی زیادی در این شهر وجود دارد و از نظر تجاری بهترین شهر ایران محسوب می شود. پس از تهران، شهر اراک در استان مرکزی و شهر یزد از اشتغالزاترین شهرهای ایران محسوب می شوند.

  تنظیمات دسترسی Ragnarok God of War با الهام از Naughty Dog

بهترین شهر ایران از نظر آب و هوا

شهر همدان

منبع عکس: history.wikibix.ir، عکاس: ناشناس

«همدان» از نظر آب و هوا به عنوان بهترین شهر ایران شناخته می شود. همدان در شرق زاگرس و در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. این شهر به زمستان های نسبتاً طولانی و سرد و تابستان های معتدل، مطبوع و آفتابی معروف است. وزش بادهای شمالی و شمال غربی در بهار و زمستان در همدان باران می بارد. میزان بارندگی با میانگین 315 میلی متر در سال های اخیر باعث رونق نسبی کشاورزی در همدان شده است. پس از همدان، شهرهای رشت و قزوین به آب و هوای مناسب شهرت دارند.

ارزان ترین شهر ایران برای زندگی

شهر قم

منبع عکس: تبیان، عکاس: ناشناس

در مجموع قم ارزان ترین شهر ایران برای زندگی است. با وجود خشکی ۹ ماه از سال، شهر قم گزینه مناسبی برای زندگی محسوب می شود. به گزارش ایرنا، در دی ماه سال 1400 کمترین تورم سالانه با 35.8 درصد مربوط به استان قم بوده است. در نتیجه شهر قم در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. این رشد جمعیت به دلیل موقعیت میان راهی، نزدیکی به پایتخت، وجود حرم حضرت معصومه (س)، بزرگترین حوزه علمیه جهان تشیع و چندین شهرک صنعتی است. علاوه بر این صنعت گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی باعث رونق بازار کار در این شهر می شود. بعد از قم، استان مرکزی و مازندران جزو ارزان ترین استان های کشور هستند.

بهترین شهر ایران برای زندگی از نظر منابع

شهرستان گچساران

منبع عکس: ایرنا، عکاس: نامعلوم

«گچساران» از نظر منابع، بهترین شهر ایران برای زندگی محسوب می شود. این شهر یکی از شهرهای صنعتی در جنوب غربی استان کهکیلویه و بویراحمد است که مناظر زیبایی دارد. گچساران را باید ثروتمندترین شهر ایران از نظر منابع دانست. زیرا بیش از 20 درصد منابع نفتی ایران در این شهر قرار دارد. این شهر به دلیل دارا بودن دومین میدان نفتی و گازی کشور به سرزمین آب و آتش معروف است. به دلیل وجود مرتفع ترین میدان نفتی کشور به بام نفتی ایران نیز معروف است. بهره برداری از نفت و گاز، وجود شهرک کشاورزی امامزاده جعفر، باغات مرکبات و شهرک صنعتی چهاربیشه از منابع درآمد اقتصادی گچساران است.

  نارضایتی اپل از تصمیم پارلمان اروپا برای اجباری کردن پورت Type-C

بهترین شهر ایران برای زندگی از نظر امکانات رفاهی

پارک جنگلی لویزان تهران

منبع عکس: سیری در ایران، عکاس: ناشناس

«تهران» از نظر امکانات رفاهی، بهترین شهر ایران برای زندگی محسوب می شود. زیرا بهترین دانشگاه های کشور، بهترین بیمارستان ها و خدمات پزشکی، بهترین شرکت ها و مراکز تجاری، کامل ترین خدمات حمل و نقل مانند مترو، اتوبوس، ایستگاه راه آهن و فرودگاه در این شهر قرار دارند. تهران به عنوان پایتخت کشور اولین انتخاب برای گردشگران خارجی است.

شهر تهران دارای جاذبه ها و مکان های تفریحی بسیاری است. پیست های اسکی، رودخانه ها و سدهای پر آب، موزه ها، باغ های تاریخی، کاخ ها، پارک های شهر، باغ وحش، برج میلاد، برج آزادی، پارک های جنگلی و مراکز خرید بزرگ از جمله جاذبه های تهران هستند. بخش عمده اقتصاد ایران و بیش از نیمی از فعالیت های صنعتی کشور در این شهر متمرکز شده است. اکثر کارخانه های تولید خودرو، مواد غذایی، نساجی و مصالح ساختمانی در استان تهران قرار دارند. با توجه به حجم تولیدات داخلی در این شهرستان، آمار درآمد مردم بیشتر از سایر شهرها و نرخ بیکاری پایین است.

منبع عکس روی جلد: civitatis.com، عکاس: ناشناس

دیدگاهتان را بنویسید