چرت زدن بیش از 30 دقیقه خطر چاقی و فشار خون بالا را افزایش می دهد

محققان می گویند افرادی که بیش از 30 دقیقه در طول روز چرت می زنند به نظر می رسد بیشتر در معرض خطر چاقی و فشار خون بالا هستند. اما کسانی که کمتر می خوابند کمتر در معرض فشار خون بالا هستند. دلایل وجود این رابطه را نیز بیان کرده اند.

در یک مطالعه جدید، محققان بیمارستان بریگهام و زنان بیش از 3000 بزرگسال را در منطقه مدیترانه مورد بررسی قرار دادند، جایی که چرت زدن رایج است. آنها گفتند کسانی که 30 دقیقه یا بیشتر چرت می زدند در مقایسه با افرادی که اصلاً در طول روز چرت نمی زدند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت بودند. افزایش شاخص توده بدنی (BMI) افزایش فشار خون و سایر بیماری های مرتبط قلب و دیابت مستقر شدند

با این حال، کسانی که کمتر از 30 دقیقه چرت می زدند کمتر از بین کسانی که اصلاً چرت نمی زنند، در معرض خطر فشار خون بالا هستند.

چرت های طولانی با افزایش خطر چاقی مرتبط است

آنها همچنین تأثیر چرت های میان روز را بر چاقی بررسی کردند. نتیجه این است که افرادی که بیش از 30 دقیقه می خوابند شاخص توده بدنی بالاتری دارند و نسبت به افرادی که اصلا نمی خوابند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. سندرم متابولیک آنها بودند. محققان علت این اتفاق را احتمالا به تاخیر در خواب شبانه و وعده های غذایی، افزایش دریافت انرژی در وعده ناهار و کشیدن سیگار مرتبط می دانند.

بکا کروکوفسکی، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید این امکان وجود دارد که چرت‌های طولانی‌تر در واقع نتیجه مشکلات سلامتی باشد، اما نمی‌توان از مطالعاتی مانند این تشخیص داد.

  Ratchet & Clank: Rift Apart برای رایانه شخصی تایید شد

این تحقیق استدلال می کند که عوامل موثر دیگری نیز در رابطه بین چرت زدن و سلامتی نقش دارند. اکنون محققان خواهان تحقیقات بیشتری در این زمینه هستند. محقق ارشد این مطالعه گفت: این مطالعه اهمیت طول مدت خواب در میانه روز را نشان می دهد و این سوال را مطرح می کند که آیا چرت کوتاه می تواند مفید باشد یا خیر. بهره وری و البته برای بهبود سلامت عمومی.

نتایج این مطالعه در مجله Obesity منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید