اولین واکسن RVS جهان برای مبارزه با شایع ترین بیماری تنفسی در نوزادان تاییدیه FDA را دریافت کرد.

اولین واکسن جهان برای ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) اخیراً به تایید سازمان غذا و دارو رسیده است. واکسن مورد بحث آرکسوی نام دارد و توسط شرکت داروسازی بریتانیایی گلکسو اسمیت کلاین تولید شده است.

RSV یک منبع شایع بیماری تنفسی است. بیشتر اوقات، این عفونت ویروسی خود را به صورت سرماخوردگی نشان می دهد، اما می تواند به دستگاه تنفسی تحتانی گسترش یابد و عوارض جدی تری مانند ذات الریه و برونشیولیت (تورم راه های هوایی کوچک ریه) ایجاد کند. وجود این عوارض می تواند تهدید کننده زندگی باشد و بیشتر در کودکان و افراد مسن رخ می دهد، بنابراین RSV یک مشکل جدی برای سلامت عمومی است.

نتایج آزمایشات واکسن RSV

سئو کول

در آزمایشات خود با واکسن آرکسوی، دانشمندان دریافتند که این دارو می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی را کاهش دهد. در طول این آزمایش، بیش از 24000 نفر بالای 60 سال یک دوز از این واکسن را دریافت کردند. در مقایسه با گروه کنترل، افرادی که Arexvy دریافت کردند، 86 درصد کمتر به بیماری دستگاه تنفسی تحتانی مرتبط با RSV و 94 درصد کمتر احتمال داشت که به بیماری شدید دستگاه تنفسی تحتانی مرتبط با RSV مبتلا شوند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سالانه بین 60000 تا 160000 آمریکایی بالای 65 سال به دلیل RSV در بیمارستان بستری می شوند و تا 10000 ممکن است در اثر آن جان خود را از دست بدهند.

پیتر مارکس، مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک FDA در بیانیه این آژانس گفت:

“اولین واکسن RSV یک دستاورد مهم بهداشت عمومی در پیشگیری از یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی است و نشان دهنده تعهد مداوم FDA برای تسهیل توسعه واکسن های ایمن و موثر برای استفاده در ایالات متحده است.”

با این حال، هنوز چند سوال مهم در مورد Arexvy وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود. به عنوان مثال، مشخص نیست که این واکسن تا چه زمانی از مردم محافظت می کند.

  احتمال اعلام تاریخ انتشار Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp در روزهای آینده

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید