تبدیل فاضلاب انسانی به آب آشامیدنی در دل کویر

طبق آخرین اخبار؛ مراسم اختتامیه اولین رویداد ملی محیط زیست به همت مجلس بخش خصوصی در سالن کنفرانس اتاق ایران برگزار شد.
در این رویداد که به منظور نمایش اقدامات صنایع در حفاظت از محیط زیست برگزار شد، در مجموع 53 اقدام کلیدی شرکت های ایرانی ارائه و ارزیابی شد.
نسرین کشاورز محمدی، دبیر علمی این رویداد ضمن تشریح نحوه ارزیابی و ارزیابی طرح های دریافتی از شرکت های دولتی و خصوصی، گفت: 40 شرکت بزرگ در این رویداد ملی شرکت کردند و در 7 شاخص اصلی اقدامات خود در حفاظت از محیط زیست، آنها را بررسی کردند. مورد ارزیابی و تایید قرار گرفتند.
محمدی افزود: 45 نفر از اساتید و اعضای هیات علمی نیز به عنوان هیات داوران این رویداد انتخاب و پروژه های رسیده به دبیرخانه این همایش را ارزیابی کردند.
وی با اشاره به اینکه از مجموع شرکت های حاضر در این رویداد، 12 شرکت نتیجه مثبت گرفتند، گفت: از بین شرکت های مورد ارزیابی، 8 شرکت با استفاده از مدارکی که ارائه کردند و همچنین استعلام های دریافتی به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. سازمان محیط زیست 6 شرکت در بخش های مختلف جوایزی را دریافت کردند.

در ادامه این رویداد و با اعلام دبیر علمی جلسه، فهرست طرح های برگزیده ارائه شد و مجتمع فولاد کویر از سوی هیئت داوران رویداد ملی محیط زیست و معاون رئیس جمهور به عنوان شرکت برتر شناخته شد. اتاق ایران
این شرکت که بزرگترین تولید کننده کلاف صنعتی در ایران به شمار می رود، به عنوان اقدامی موثر در حفاظت از محیط زیست، آب مورد نیاز فرآیند تولید خود را با استفاده از فناوری ایرانی- اروپایی از پساب های انسانی شهر کاشان استخراج می کند.
در این مراسم مهندس شکری مدیر محیط زیست شرکت مجتمع فولاد کویر به معرفی تصفیه خانه آب پرداخت و گفت: با توجه به چالش های آبی در فلات مرکزی ایران و همچنین شهرهای آران و بیدگل که این تصفیه خانه در آن قرار دارد، ما تصمیم گرفتیم برای اولین بار در ایران، آب مصرفی در فرآیند تولید خود را از منابع غیر متعارف مانند فاضلاب شهری تامین کنیم.

  هاگوارتز لگاسی رکورد پربازدیدترین بازی تک نفره در توییچ را شکست

مهندس شکری گفت: قبل از اجرای این پروژه که در فروردین ماه سال جاری آغاز شد، آب مورد نیاز شرکت از 2 حلقه چاه آب نمک تامین می شد که به دلیل نمک موجود در آن قابل استفاده برای شرب و کشاورزی نبود. . اما از سال 1376 تحقیقات خود را در داخل و خارج از کشور برای استفاده از فناوری جدید مستلزم حفظ آب های زیرزمینی منطقه آغاز کردیم که در نهایت با همکاری یک شرکت ایتالیایی در ابتدای سال جاری به بهره برداری رسید.
وی همچنین اعلام کرد: با تکمیل این پروژه، آب فرآوری شده در این مجموعه حتی قابل شرب است و آمادگی داریم دانش بومی شده این فناوری را به سایر شرکت هایی که نیاز به استفاده از منابع آبی در فرآیند تولید خود دارند، انتقال دهیم.
در بخش پایانی این رویداد، سایر طرح‌های ارزیابی‌شده نیز اعلام شد که در این میان از شرکت‌های آنتی‌بیوتیک ایرانی، فراسکو عسلویه، شرکت فولاد سنگ مبارکه، پتروشیمی نوری و پتروشیمی زاگرس تجلیل شد.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید