مجموعه همراه پورتال; یک تجربه منحصر به فرد نینتندو سوییچ

انتشار سری پورتال روی نینتندو سوییچ شاید چندان مفید و بیهوده به نظر نرسد، اما پس از گذشت بیش از یک دهه، این سری همچنان کیفیت خود را حفظ کرده است.

مطمئناً بازی‌های قدیمی را می‌خواستید، اما وقتی آنها را تجربه کردید، دیگر آن حس قدیمی را ندارند. ماندگاری عناصر بازی و طراحی صحنه یکی از دلایل اصلی این است که این بازی ها دیگر جذابیت قدیمی خود را در طول زمان ندارند. در این میان، بازی‌هایی را نیز دیده‌ایم که با وجود قدیمی بودن، همچنان تجربه خوبی را ارائه می‌دهند.

در سال 2007 ولوو بازی Portal را منتشر کرد. محصولی که از نظر گیم پلی و مکانیزم های موجود ساختار ساده ای دارد. اما چه چیزی پورتال را جذاب و موفق کرد؟ Portal یک بازی معمایی اول شخص است که در آن کاربر باید تنها با یک سلاح مخصوص به نام Portal Gun در بازی پیشرفت کند. هنگام ورود به هر محیط باید از این سلاح برای باز کردن درگاهی در نقطه ای از محیط و حل معماهای داخل محیط استفاده کنید. طراحی بسیار خوب این محیط ها و رمز و راز ارائه شده به مخاطب به قدری خوب بود که توانسته بود مخاطب را سرگرم کند.

استفاده از Portal Gun در بازی Portal 2

داستان بازی به مرور زمان ثابت شده است و به یکی از لوازم اصلی سرگرمی مخاطب تبدیل شده است

همچنین در سال 2011 بازی Portal 2 عرضه شد.محصولی که با همان ساختار بازی و حل پازل ادامه پیدا کرد و باز هم طراحی صحنه بسیار خوب باعث شد که بازیکن تجربه بی نظیر دیگری را کسب کند. داستان مجموعه درباره زنی به نام چل است که باید آزمایش های مختلفی را پشت سر بگذارد و هوش مصنوعی ویژه ای با او درباره مسائل مختلف صحبت می کند. شروع مرموز داستان، ترکیب بسیار خوب داستان با گیم پلی و پیشرفت بازی از دیگر مواردی است که پورتال را به تجربه ای خاص، منحصر به فرد و خاطره انگیز تبدیل کرده است. نکته بسیار مهم و جذاب ارتباط دنیای Half-Life و Portal است. در واقع پورتال در دنیای Half-Life روایت می شود و داستان نسخه اول بین Half-Life و Half-Life 2 است.

  رادار ابراروان قطعی اینترنت در ایران را تایید کرد

شاید فکر کنید که پورتال حرفی برای گفتن ندارد و محتوای خاصی نخواهیم دید. اما داستان بازی به مرور زمان خودش را به مخاطب ثابت می کند و به پای ثابت سرگرمی مخاطب تبدیل می شود. پس از 12 سال از انتشار نسخه دوم و 16 سال از نسخه اول، پورتال در قالب یک مجموعه برای نینتندو سوییچ منتشر شد. درست است که هر دو نسخه از پورتال در زمان راه اندازی و پس از آن و حتی اکنون به خوبی به یادگار مانده اند، اما آیا تجربه مجدد آنها برای کاربران امروزی همچنان جذاب و لذت بخش است؟

محیط های بازی Portal 2

برای استفاده بهتر از ویژگی های نینتندو سوییچ، تیم سازنده از حسگرهای حرکتی جوی-کانس نینتندو سوییچ نیز استفاده کرده است.

اگر شما یک نینتندو سوییچ دارید و هنوز مجموعه پورتال را تجربه نکرده اید، مجموعه پورتال همراه تجربه ای است که نباید از دست بدهید. پس از گذشت بیش از یک دهه، پورتال 1 همچنان جذابیت خود را حفظ کرده است. آغازی مرموز که در آن نمی‌دانید کجا هستید و صدایی مدام با شما صحبت می‌کند. با پیشرفت در بازی و تکمیل پازل ها و رفتن به طبقات مختلف، در داستان بازی پیشرفت کرده و اطلاعات بیشتری در مورد دنیایی که در آن هستید به دست خواهید آورد و در کنار آن به هویت واقعی هوش مصنوعی داستان نیز پی خواهید برد.

ساختار معماها و معماهای بازی به گونه ای نیست که شما را آزار دهد و اگرچه برخی از قسمت های پلتفرمینگ پورتال ساختاری قدیمی را در پیش گرفته اند، اما به نوعی نمی توانند شما را آزار دهند و بر روی تجربه کلی تاثیر منفی بگذارند. در همین حال، Portal 2 دقیقاً همان تجربه را در مقایسه با نسخه اول خود تداعی می کند. در این نسخه شاهد اضافه شدن شخصیت های جدید به داستان بازی هستیم و تنوع پازل ها و راه های حل آن ها نیز بهبود یافته است. البته برای استفاده بهتر از امکانات نینتندو سوییچ، تیم سازنده از حسگرهای حرکتی جوی کنس نینتندو سوییچ نیز استفاده کرده است تا کاربران بتوانند از طریق این سنسورها، اطراف محیط را نشانه گرفته و از Portal Gun استفاده کنند.

  AMD کارت گرافیک Radeon RX 6600 را معرفی کرد

گفتگو با GLaDOS در بازی Portal 2

از نظر داستانی، Portal 2 پس از اتفاقات Portal and Half Life 2 رخ می دهد

اما چیزی که در پورتال ۲ می درخشد و به خوبی با ساختار نینتندو سوییچ همخوانی دارد، حالت Co-op بازی است. جایی که بازیکنان می توانند به همراه یکی از دوستان خود پازل های بازی را حل کنند. از سوی دیگر، شاید سری Portal محصولی برای برخی از کاربران نباشد که بخواهند هر چه زودتر آن را به پایان برسانند و به سراغ بازی دیگری بروند. به عبارت دیگر، پورتال این پتانسیل را دارد که زمانی که بازیکن می‌خواهد استراحت کند و تجربه‌ای متفاوت داشته باشد، برای مدت طولانی سرگرم شود. بر این اساس نینتندو سوییچ بهترین پلتفرم برای این کار است زیرا کاربران این کنسول برای تجربه بازی مورد علاقه خود به مکان خاصی نیاز ندارند و می توانند در هر کجا که هستند شروع به بازی کنند.

از نظر داستانی، Portal 2 بعد از اتفاقات Portal و همچنین Half Life 2 روایت می شود. درست است، ساختار داستانگویی این نسخه شباهت های زیادی با نسخه قبلی دارد. البته داستان نسخه Co-op Portal 2 با داستان کمپین تک نفره متفاوت است. در واقع در حالت Co-op، داستان پس از اتفاقات بازی اصلی روایت می شود. در همین حال، تنها چیزی که ممکن است برای کاربران جدید سری پورتال مهم باشد، بصری است. مجموعه پورتال در این بخش گرافیک های بصری قدیمی را ارائه می کند و ممکن است برای برخی از کاربران جذابیت نداشته باشد، اما با توجه به سایر ویژگی های مثبت آن مانند داستان گویی، طراحی صحنه و نحوه استفاده به بهترین شکل ممکن از Portal Gun می تواند لحظات متفاوتی را فراهم کند. . البته، پورتال 2 از نظر بصری تجربه بسیار بهتری را برای مخاطب ارائه می دهد.

  مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 11 پشتیبانی می کند؟

محیط های بازی Portal 1

در این میان، موسیقی و جلوه های صوتی بازی همچنان از کیفیت بالایی برخوردار هستند و این قسمت امروز تجربه خوبی را برای مخاطبان مجموعه پرتال فراهم می کند. بنابراین اگر نینتندو سوییچ دارید و هنوز سری پورتال را تجربه نکرده اید، مجموعه پورتال همراه را در لیست بازی های خود قرار دهید، اگر این دو بازی را تجربه کنید پشیمان نخواهید شد. محصولی که هرگز تکراری و خسته کننده نخواهد بود و پیچیدگی داستان آن می تواند هر مخاطبی را شگفت زده و هیجان زده کند.

دیدگاهتان را بنویسید