بازی Sid Meier’s Railroads; قطار را با تلفن همراه کنترل کنید

استودیو Feral Interactive همچنان بازی‌های قدیمی و معروف رایانه‌های شخصی را به پلتفرم‌های موبایل می‌آورد، این بار به سراغ Sid Meier’s Railroads رفت. نگاهی به این بازی خواهیم داشت.

نام سید مایر برای طرفداران بازی های استراتژی آشنا است. سید میر خالق مجموعه های معروف در سبک استراتژی ها و شبیه سازها است که شاید بتوان در بالای آن ها به مجموعه Civilization اشاره کرد. با این حال این بازی ساز که در سال 1996 استودیوی Firaxis Games را به همراه دو دوستش تاسیس کرد و هنوز هم در آنجا کار می کند، بازی های مختلفی دارد که یکی از آنها Sid Meier’s Railroads است. محصولی از سری Railroad Tycoon که یکی از قدیمی ترین بازی های مدیریتی به حساب می آید. بازی Sid Meier’s Railroads در سال 2006 برای رایانه های شخصی منتشر شد و استودیوی Feral Interactive به تازگی آن را برای پلتفرم های موبایل پورت کرده است. کد این بازی به زومجی ارسال شده است و این فرصتی است که شما آن را بررسی کنید.

Feral Interactive در سال‌های اخیر بازی‌های مختلفی از جمله Rome Total War و Company of Heroes را به پلتفرم‌های موبایل منتقل کرده است. این استودیو قبلا بازی Sid Meier’s Railroads را برای مک پورت کرده است و به همین دلیل شناخت خوبی از این کار دارد و قادر است در پلتفرم های موبایل پورت مناسبی برای آن ارائه دهد. اما قبل از پرداختن به این سوال، باید ببینیم راه آهن سید مایر چیست و چه سبکی دارد.

یکی از جذاب ترین اسباب بازی های دوران کودکی برای بسیاری از نسل ما قطار بود! من نمی دانم این نوع اسباب بازی ها الان چطور هستند و چه پیشرفت هایی داشته اند، اما مثلا در دهه 70 در انواع مختلف فروخته می شدند و می شد با قطعات متصل به ریل ریل های مختلفی برای قطار درست کرد و خرج کرد. ساعت ها لذت بردن از این سرگرمی و سرگرمی. برخی از این قطارها حتی محفظه ای داشتند که در آن روغن مخصوص ریخته می شد و هنگام حرکت قطار می توانستید دود ناشی از سوختن آن روغن را تماشا کنید که لذت عجیبی داشت. البته این مورد واقعا بوی بدی داشت! Sid Meier’s Railroads یک نمونه دیجیتال، البته بسیار گسترده تر، از این محصول سرگرمی است که در آن می توانید امپراطوری از قطارها و خطوط راه آهن را در محیط های مختلف طراحی کنید و در جنبه تجاری آن شرکت کنید.

  دنباله ای برای RRR در مراحل اولیه توسعه است

در شروع بازی، بازیکنان باید یکی از بارون هایی را انتخاب کنند که در واقع مالک این امپراتوری راه آهن نوپا است. بازی سناریوهای مختلفی دارد و شما می توانید از مناطق مختلف آمریکا گرفته تا بریتانیای کبیر و حتی برخی کشورهای اروپایی را انتخاب کرده و در آنجا شروع به ساخت و ساز کنید. هدف بازیکنان در بازی بسیار ساده است. شما باید راه آهن خود را بسازید و سعی کنید آن را به گونه ای انجام دهید که در نهایت بیشترین سود تجاری را برای شما به همراه داشته باشد. برای این منظور به عنوان مثال با منابع موجود می توان راه آهن را به گونه ای ساخت که شهرهای مختلف را به هم متصل کند و معادن مختلفی در مسیر قرار گیرد.

قطار در حال حرکت در بازی Sid Meier's Railroads

بسته به اینکه چه سناریویی را انتخاب می کنید و در چه زمینه ای کار خود را شروع می کنید، انواع منابعی که از طریق آنها می توانید به منافع مالی دست یابید متفاوت است. به عنوان مثال در آمریکا سوخت و طلا جزو منابع اصلی و در کشورهای اروپایی غذا هستند. البته قطار فقط به انواع بار محدود نمی شود و طبیعی است که وقتی با راه آهن سروکار داریم به عنوان وسیله ای برای رفت و آمد مردم نیز استفاده می شود و در نتیجه قطارهای مسافری را نیز می بینیم. به همین ترتیب، یکی دیگر از کاربردهای راه آهن می تواند پست و ارسال نامه و سایر اقلام متفرقه باشد.

Sid Meier’s Railroads به اندازه بازی با قطار اسباب بازی دوران کودکی سرگرم کننده است و به مخاطب آزادی زیادی می دهد تا ریل ها را بسازد و هر طور که می خواهد تجارت کند.

اما اساسی ترین و جالب ترین اکشن در بازی ساخت خط راه آهن است. اگرچه این کار ساده و راحت طراحی شده است، اما چالش های خود را نیز دارد. به عنوان مثال، ممکن است مسیری برای اتصال دو شهر در نظر داشته باشید و بخواهید آن را به گونه ای انجام دهید که شامل یک معدن در راه آهن باشد. اما برای رسیدن به این هدف، به این معنی است که راه آهن شما باید از کوه ها یا موانع دیگر عبور کند و در نتیجه باید هزینه بیشتری برای ساخت آن بپردازید و اینجا این سوال پیش می آید که آیا ارزشش را دارد یا نه. آیا هزینه ها در آینده بازپرداخت می شوند یا خیر. چنین چالش هایی نقش مهمی در بازی ایفا می کنند و با گذشت زمان و گسترش خطوط ریلی شما بیشتر و بیشتر می شود. زیرا برای مثال، گاهی اوقات لازم است چندین مسیر را با هم داشته باشید و محدودیت های محیطی ممکن است کمی مشکل ساز شوند.

  معرفی سه یا چهار بازی بسیار بزرگ در کنفرانس Summer Gamefest 2023

مهم نیست که از کدام سناریو شروع کنید، راه آهن سید مایر پیشرفت و تکامل در طول زمان را نشان می دهد. به عنوان مثال در طول زمان می توان از فناوری هایی در بازی استفاده کرد که از طریق نوعی حراج به دست می آیند و هر شرکتی که برنده این نوع حراج باشد، برای مدتی انحصار استفاده از آن فناوری را خواهد داشت. انواع مختلفی از قطارها وجود دارد و شامل این پیشرفت می شود. به عنوان مثال، شما در نهایت قطارهای سریع تری خواهید داشت که می توانند حمل و نقل همه چیز را سرعت بخشند. در مجموع 40 نوع قطار مختلف در بازی موجود است.

قطاری روی پل روی آب در راه آهن سید مایر

شاید تمام این توصیفات در ذهن مخاطب تداعی شود که با یک بازی سخت و پیچیده روبرو هستیم؛ اما در عمل اصلاً اینطور نیست و با وجود اینکه بازی چالش های کافی را برای مخاطب به همراه دارد، اما اصلاً با یک کار سخت و پر از پیچیدگی های مدیریتی روبرو نیستیم. این بازی دقیقاً مانند مجموعه قطار اسباب بازی است و به شما این امکان را می دهد که ریل ها را به شکلی که می خواهید بسازید و سپس از تماشای قطارهایی که روی آنها حرکت می کنند لذت ببرید. با گذشت زمان، این مسیرها بزرگتر می شوند و در کنار آن پول به شرکت شما می رسد و می توانید این امپراتوری را کاملتر و بزرگتر کنید.

انتقال بازی به پلتفرم های موبایل به خوبی انجام شده است و بهبودهایی در رابط کاربری و سایر جنبه ها انجام شده است تا خوانایی جزئیات و استفاده از کنترل های لمسی برای اعمال دستورات مناسب و راحت باشد.

اما اثری در این سبک و سیاق که نسخه اصلی آن برای تجربه ماوس و کیبورد طراحی شده است، چگونه به صفحه نمایش کوچکتر تبلت ها و به خصوص موبایل ها پاسخ می دهد؟ خب، در اینجا Feral Interactive Studio تقریباً به خوبی کار خود را انجام داده است. Sid Meier’s Railroads در پلتفرم موبایل بسیار بهبود یافته است و از نظر بصری حتی بهتر از نسخه رایانه شخصی به نظر می رسد. اولین اقدام سازندگان تغییرات در طراحی رابط کاربری بازی بود. مانند نسخه رایانه شخصی، بسیاری از موارد مبتنی بر متن هستند و از آنجایی که ممکن است این نوشته ها در تلفن های همراه قابل خواندن نباشند، Feral Interactive آنها را با نمادهای بصری کاربردی جایگزین کرد. اقدام مثبت بعدی مربوط به روند ساخت خطوط ریلی است و Feral Interactive موفق شد این امر را به خوبی در قالب کنترل های لمسی پیاده سازی کند و با وجود اینکه گاهی شاهد خطاهایی در این سیستم هستیم، اما در کل همه چیز به گونه ای است که آسان است. خطوط را انتخاب کنید و مسیر را همانطور که می خواهید بسازید.

  لغو بازی چند نفره Cyberpunk 2077 به دلیل تغییر اولویت های CDPR

یکی از تفاوت های نسخه موبایلی بازی با نسخه اصلی رایانه شخصی حذف جنبه های چند نفره بازی است. در نسخه پی سی این فرصت برای بازیکنان فراهم شد تا بازی را با هم در حالت رقابتی تجربه کنند و همین امر باعث شد تا رقابت وارد بازی شود و جدا از لذت ساختن و کسب درآمد به آن هیجان بیشتری بدهد. این قابلیت در نسخه های موبایل حذف شده است اما Faral Interactive برای جبران آن تغییرات جدید و انحصاری را به سناریوهای بازی اضافه کرده و ماموریت هایی را در نظر گرفته است که می تواند جای خالی حالت چند نفره را پر کند که تا حدودی تصمیم درستی است. او بود؛ زیرا به دلیل محدودیت‌های اندازه پلتفرم‌های موبایل، تجربه یک بازی به گستردگی Sid Meier’s Railroads به صورت رقابتی روی آن‌ها واقعاً سخت خواهد بود.

حمل و نقل گاو در راه آهن سید مایر

به طور کلی، Sid Meier’s Railroads یکی از بازی های Sid Meier است که شاید برای خیلی ها ناآشنا باشد، اما اگر از طرفداران سبک مدیریت هستید، قطعاً توصیه می کنیم آن را امتحان کنید. پورت موبایل بازی به طور کلی به خوبی انجام شده است و با وجود اینکه با کارهای قدیمی سروکار داریم، بازی از نظر بصری در این پلتفرم های جدید خوب به نظر می رسد و برای کنترل های لمسی به خوبی بهینه شده است. بنابراین اگر سبک مدیریت را دوست دارید، راه آهن سید مایر می تواند شما را برای مدتی درگیر و سرگرم کند.

دیدگاهتان را بنویسید